Kolberg Kuşatması (1807)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kolberg Kuşatması
Dördüncü Koalisyon
TarihMart - 2 Temmuz 1807
Bölge
Sonuç Barış antlaşması ile kuşatma kaldırıldı.
Taraflar

Fransa Fransa İmparatorluğu

Destekleyen ve yardım edenler:
Varşova Düklüğü
İtalya[1]
Hollanda Hollanda Krallığı
Saxe-Gotha-Altenburg
Saxe-Meiningen
Saxe-Weimar
Württemberg Krallığı
Nassau

Prusya Krallığı Prusya Krallığı
Donanma desteği yapanlar:

İsveç İsveç İmparatorluğu
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Komutanlar ve liderler
Fransa Claude Victor-Perrin
Pietro Teulié  (ölü)
Fransa Louis Henri Loison
Fransa Édouard Mortier
Prusya Krallığı Louis Maurice
Prusya Krallığı August Neidhardt
Güçler
14,000 asker
41 topçu
6,000 asker
230 topçu
46 İsveç topçusu
Kayıplar
102 subay, 5.000 asker ölü ve yaralı. 55 subay ve 3.000 asker öldü, yaralandı, ya da hastalandı.


Kolberg Kuşatması (Colberg veya Kołobrzeg Kuşatması olarak da bilinir.[2][3][4][5]) Napolyon Savaşları'nın bir parçası olan ve Dördüncü Koalisyon sırasında Mart'tan 2 Temmuz 1807'ye kadar süren kuşatma. Birinci Fransa İmparatorluğu ordusunun yanında Polonyalı Direnişçiler ile beraber birkaç devlet yer aldı. Kuşatma başarılı olmadı ve Tilsit Antlaşması'nın ilan edilmesi üzerine kuşatma kaldırıldı.

Prusya, 1806'nın sonlarında Jena-Auerstedt Savaşı'nı kaybettikten sonra, Fransız birlikleri kuzeyde Prusya Pomeranya'ya yürüdü. Savaşı kazanan Fransa, Prusya'yı işgal etmek için ilerledi. Kale kumandanı Louis Maurice de Lucadou ve yerel halk, kalenin savunma hattını güçlendirmek için çabaladı. İtalya'dan yardıma gelen Teulié önderliğinde İtalya ordusu da kaleyi kuşatmayı başarmıştı.

Napolyon, kuşatma kuvvetlerini Louis Loison'un komutasına bıraktı. Kuşatma sürerken Nisanın başlarında İsveç, Stralsund'dan büyük topçu birliği, Birleşik Krallık'tan da gemi donanmasıyla Prusya'ya yardıma geldi. Fransa'ya ise İtalya Krallığı ve Hollanda Krallığı'ndan destek geldi. Kolberg'ün batı çevresi, savunucular tarafından sular altında kalırken savaş, kalenin doğu cephesinde, Wolfsberg atının Lucadou adına inşa edildiği yerde yoğunlaştı. Yakınlardaki Baltık Denizi'nden savunmaya yardım etmek için İngiliz ve İsveç gemileri görüldü. Napolyon, Haziran sonlarına doğru bir karara varmak için kuşatma güçlerini yoğun bir şekilde takviye etti. Kuşatma kuvveti de limanın kentin kuzeyine çıkması üzerine yoğunlaştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wörner, Nadine (2004). Süddeutschland in den Revolutions- und napoleonischen Kriegen (Almanca). s. 15. ISBN 978-3-640-28651-5. 
  2. ^ Davies, Norman (2006). God's playground: a history of Poland in two volumes, Volume 2. Oxford University Press. s. 393. 
  3. ^ Ross, Corey (2008). Media and the Making of Modern Germany: Mass Communications, Society, and Politics from the Empire to the Third Reich. Oxford University Press. s. 377. 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2017. 
  4. ^ Between Napoleon and Tsar Alexander: The Polish Question at Tilsit, 1807 Zawadzki, Hubert,Central Europe, Volume 7, Number 2, Kasım 2009, s. 110-124
  5. ^ Napoleonic military history: a bibliography Donald Horward, sayfa 639, 1986

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]