Salzburg Elektörlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salzburg Elektörlüğü
Kurfürstentum Salzburg
1803-1805
Salzburg Elektörlüğü bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Salzburg Bavyera ve Habsburg toprakları arasında
Salzburg Bavyera ve Habsburg toprakları arasında
BaşkentSalzburg
HükûmetPrenslik
• Elektör
III. Ferdinand
Tarihçe 
• Kuruluşu
1803
• Başpiskoposluk sekülerleşmesi
11 Şubat 1803
• Elektörlük oluşu
27 Nisan 1803
• Avusturya'ya bağlanış
26 Kasım 1805
• Dağılışı
1805
Öncüller
Ardıllar
Salzburg Başpiskoposluğu
Avusturya İmparatorluğu

Salzburg Elektörlüğü (AlmancaKurfürstentum Salzburg veya Kursalzburg) ya da Salzburg Büyük Dükalığı, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun parçası olan ve Salzburg Başkiskoposluğu'ndan sonra kurulan kısa süreli (1803 - 1805) hüküm süren bir elektörlük.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1800 yılında İkinci Koalisyon Savaşı sırasında Başpiskoposluk toprakları Fransız kuvvetleri tarafından işgal edilmişti. Başpiskopos Hieronymus von Colloredo Viyana'ya kaçtı, ardından imparator II. Francis'in küçük kardeşi III.Ferdinand ülkeyi yeniden örgütledi ve ülkeyi elektörlük yaptı.

II. Ferdinand 1801 yılına kadar Toskana Büyük Dükalığı'nı elinde tuttu ve Lunéville Antlaşması ile Toskana ve Parma Louis üzerindeki yönetimi Fransa'ya devretmek zorunda kaldı. Laikleşme, 11 Şubat 1803'te Viyana sürgünündeki başpiskopos Colloredo'nun Ferdinand'ın istifa etmesiyle gerçekleşti ve iki hafta sonra, başpiskoposluk bölgesi Alman Arabuluculuğunun (Reichsdeputationshauptschluss) bir parçası olarak sekülerleştirildi .

Ferdinand, Salzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kurdu. Ayrıca, Bad Gastein, Sankt Johann im Pongau ve Radstadt için dağ geçidi yollarını düzenleme emrini verdi. Ekim 1805'te Üçüncü Koalisyon Savaşı sırasında Fransız birlikleri tekrar bölgeyi işgal etti ve Ferdinand, Başpiskopos Colloredo gibi, Viyana'ya kaçtı.

Austerlitz Savaşı'ndaki Avusturya yenilgisi üzerine Salzburg Elektörlüğü, 26 Aralık 1805'te imzalanan Pressburg Barışı ile feshedildi. Toprakların çoğu Avusturya İmparatorluğu hakimiyetine geçti, Eichstätt ve Passau Bavyera Krallığı tarafından ilhak edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Salzburg Dükalığı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Köbler, Gerhard (2007). Historisches Lexikon der Deutschen Länder: die deutschen Territorien vom Mittelalter bis zur Gegenwart (Almanca). C.H.Beck. ISBN 978-3-406-54986-1. 21 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021.