İçeriğe atla

Pratt & Whitney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pratt & Whitney
TürBağlı ortaklık
Kuruluş1925
KurucuFrederick Rentschler Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkeziEast Hartford, Connecticut
Önemli kişilerRobert Leduc (Başkan)
ÜrünJet motoru,
Türbin motoru
Gelir$ 14.5 milyar (2013)[1]
Net gelir$ 1.9 milyar (2013)
SahibiUnited Technologies Corporation
Web sitesipw.utc.com

Pratt & Whitney (kısaca: P&W) bir Amerikan havacılık ve uzay şirketidir, merkezi Hartford, Connecticut'tadır. United Technologies Corporation (UTC)'ye bağlı bir kuruluştur. Pratt & Whitney'in uçak motorları hem sivil havacılıkta hem de askeri havacılıkta yaygın olarak kullanılır.

Şirket 1860'ta Francis Pratt ve Amos Whitney tarafından Hartford şehrinde araç-gereç, tarım ve ziraat ve Amerikan İç savaşı döneminde silah üretici bir şirket olarak kurulmuştur. 1925 senesinde, I. Dünya Savaşında pilot olan Frederick Brant Rentschler, kendisi ilk uçak motorunu üretmek için sermaye ve üretim tesisi ararken bu şirketle tanışır. İşbirlikleri, bugün Pratt & Whitney Aircraft Company adı altında bilinen şirketle sonuçlanır.

1929'da bu şirket Boeing, Sikorsky ve diğer şirketlerle birlikte United Aircraft and Transport Corporation Holding´i kurarlar. Piyasa payları ve tekelci konumları Amerikan Kartel Kurumu tarafından 1934'te bu şirketin tekrar parçalanmasına sebep olur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1926'dan sonra ilk defa bir 9-silindirli uçak yıldız motorunu üreterek havacılık sektörüne girmiştir.

Özellikle II. Dünya Savaşı yıllarında çok çeşit ve sayıda pistonlu uçak motoru üretimi artmıştır.

Bu uçak motorlarından birkaçı:

II. Dünya Savaşı sonunda, ilerleyen teknikler ile üretim sahaları uçak jet motorlarına kaydırılmıştır.

Birkaç rakam:

Güncel jet motorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Güncel ve çağdaş Pratt & Whitney jet motorları özellikle sivil yolcu uçakları için üretilir ve PW kısaltımı ile bilinir.

Sivil yolcu uçak motorları yanı sıra, Lockheed, McDonnell Douglas/Boeing için savaş uçağı ve helikopter motorları, yüksek yeterlikli pompalar, Uzay Mekiği için Booster (güçlendirici itici) roketleri, Centaur roketleri için parça ve enerji üretimi için gaz türbinleri üretilir.

Rolls-Royce ve diğer şirketlerle ortak International Aero Engines (IAE) V2500 uçak motoru üretilir.

Airbus A380 GP7200 jet motoru için P&W, General Electric ile ortak Engine Alliance şirketini kurmuştur.

Türkiye'de Pratt & Whitney[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Hava Yolları'na ait iştirak şirketi olan Turkish Technic ile Pratt & Whitney 2008 yılında imzaladıkları ortak girişim sözleşmesi üzerine 2009 yılında Turkish Engine Center adındaki uçak motoru bakım merkezini kurmuşlardır. Tesiste V2500 ve CFM56 model motorların bakım hizmeti gerçekleştirilmektedir.[2] Turkish Engine Center, İstanbul, Pendik'te Sabiha Gökçen Havalimanı arazisi içerisinde yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.pw.utc.com/Company_Profile 26 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "Company Profile," Pratt & Whitney. Erişim 13 Mayıs 2014.
  2. ^ "Turkish Engine Center Kamuoyu Duyurusu". 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.