Popmundo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Popmundo
GeliştiriciSpelkultur i Sverige AB
TasarımcıJonn Clemente
ÇıkışMart 2004
TürTarayıcı oyunu

Popmundo (eski adıyla Popomundo), Spelkultur i Sverige AB'nin geliştirdiği Availo SE'nin sunucuları sağladığı tarayıcı üzerinden oynanan online bir "rol yapma" oyunudur. Sanal müzik sanayisinde şöhrete kavuşmak oyunun ana fikridir. Fakat bunun yanında şirket yönetmek, suç dünyasında yer almak, polis ve doktor olmak gibi farklı kariyer dallarında ilerlemek de mümkündür. Oyun gerçek zamanlı oynanır ve oyunda oynatılan karakter gelişimine oyun süresince devam eder. Ayrıca oyun 22 dile tam olarak çevrilmiş, 3 dilde ise çeviri aşamasında bulunmaktadır.

Popmundo metin bazlıdır; "grafikleri ve sesi olan geleneksel bir bilgisayar oyunu değildir." Oyun hiçbir zaman bilgisayara karşı oynanmaz; ilişki kurulan her karakter dünyanın bir noktasında oyunu oynayan gerçek bir kişidir.

Oyun ilk kurulduğu zamanlarda tamamen müzik endüstrisi tabanlı iken artık oyuna evlilik, ebeveynlik, politika gibi kavramlar girmiş ve Popmundo, sanal bir hayat platformu halini almıştır.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun ikinci sürümünün betası çıkarılmıştır. Beta aynı anda en fazla 2750 kişiyi oyuna alabiliyor. Bunu 3 farklı sunucuda 1000-1000-750 olarak sağlıyor. Oyunda ilerlemek için sizin için sunulmuş 11 farklı rehber bulunur. "Çaylak"lar bir yandan arkadaşlar edinip sosyal hayatlarını geliştirirken bir yandan da 17 farklı müzik çeşidinden oluşan müzik yelpazesinde kendilerine bir müzik türü seçip grup kurmaları gerekmektedir. Bu grupla karakter dünyanın her yerinde konserler verebilir, albümler ve single'lar çıkarabilir, kısacası müzik dünyasında başarılı olma yönünde ilerleyebilir. Oyunda geçireceğiniz 56 gün bir Popmundo yılı olarak kabul edilir.

İkinci sürüm ile artık oyuncular oyuna başlarken başlayacağı şehri seçtikleri ekran üzerinden aktif müzik kariyeri yaratabiliyorlar. Oyun hediye olarak seçtikleri müzik türünün kitabını (oyunda yetenekleri öğrenebileceğiniz kitaplar mevcut) hediye olarak verir. Ayrıca seçtiğiniz enstrümanı ekipmanınız arasına ekler.

Oyunda işe girerek para kazanıp, bankalara para yatırarak Popmundo yılının sonunda bazı bankalardan faiz alabilirsiniz. Her hafta bir kere yapılan güncellemeler sonunda oyundaki aktiflik oranınıza göre (yapılan albüm çalışmaları, konserler, aktiviteler ve başarılar gibi) 1 ila 3 deneyim puanı alırsınız. Bu puanlarınızı moralinizi yükseltmek, sağlığınızı artırmak, karakter özelliklerini geliştirmek ya da üzerinde çalışmakta olduğunuz yeteneğe verebilirsiniz fakat en mantıklı hamle karakter sayfanızdaki karakter özelliklerini geliştirmektir. Bunun faydasını uzun vadede görürsünüz.

Oyuna VIP üye olduğunuz vakit daha fazla para kazanacağınız CEO mesleğini seçebilirsiniz. Ayrıca VIP üyeler cep telefonlarıyla arkadaşlarını arayabilir, online alışveriş yapabilirler. VIP üyeler kolaylıkla kaliteli konser mekanlarını ve stüdyolarını ucuz fiyata bulma şansına sahiptirler ve kabileye katılıp kabile forumunda sohbet edebilirler. VIP üyeler evlendikten sonra soyunu devam ettirmek için bebek sahibi olabilirler. Oyunda suç kariyeri de mevcuttur; bunların da yetenekleri vardır: Temel Suç, Hırsızlık, Yankesicilik, Zimmete Para geçirme, Kundakçılık, Hapishaneden Kaçma, Dükkân Hırsızlığı gibi... Bunlara ek olarak bir suçlunun olmazsa olmazı gizliliktir... Bir suçlu oyunda gerçek hayatta (oyunda RL olarak adlandırılır) en fazla 30 gün ceza alabilir. Oyunda gizemli birçok nokta vardır örneğin 9 ve 10mm silahlar, dinamit lokumu, 200lük destelerle dolu para çantası, polis telsizi gibi oyunda bulunması zor olan gizli eşyalar vardır.

Oyunda 56 günde bir (popyıl) tekrarlayan özel günler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları gerçek hayattan alınmıştır. Örneğin: Sevgililer Günü, Noel, Yeni Yıl gibi. Bazı özel günler ise oyunun kendi senaryosundan meydana gelmiştir. Örneğin Aziz Kobe günü, oyunun ilk annesi olan Kobe Tai adına düzenlenir ve her yıl oyuncular Singapur, Johannesburg, Moskova ya da Tromso'daki patikaları aşarak başarı kazanabilirler. Aynı şekilde her yıl Londra'daki Highgate Cemetery'de bulunan lahitin açılıp zombi avının mümkün kılındığı Ölüler Günü, ilk diktatör olan Melvin Stjärnblom'un ani ölümü anısına düzenlenen Kurtuluş Günü gibi günler de mevcuttur.

Oyunda, Rio de Janeiro şehrinde her yıl Büyük Patlama (Big Bang) adı verilen müzik festivali düzenlenir. Bunun yanı sıra Müzik Bakanlığı'nın düzenlediği ve oyunun en önemli aktivitesi olarak görülen Popmundo Festivali vardır, ancak bu festivalin düzenlenme zamanının belirli bir periyodu yoktur.

Popmundo'nun en fazla üyeye sahip olduğu ülke Türkiye'dir. Türkiye'yi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya şehirleri temsil ediyor.

Oyunun İlkleri düşünüldüğünde ilk üyesi Jonas Holtenerberg, Kurucusu Jonas Zapatero, İlk Annesi Kobe Tai, İlk diktatörü Melvin Stjärnblom, İlk zombisi Robert Zombie'dir.

Popmundo'da çeşitli özelliklere sahip VIP paketi dışında bir de özel kredi seçenekleri vardır. Belli bir miktar karşılığında 1000 kredi alıp bunu sunulan seçenekler arasında harcama imkânı mevcut. Satın aldığımız kredilerle İsim Değiştirme, Cinsiyet Değiştirme, Hapisten Kaçma ve buna benzer özel özellikler alınabilir.

Popmundo Şehirleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arjantin: Buenos Aires

ABD: New York, Los Angeles, Chicago, Nashville, Seattle

Türkiye: Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya

Kanada: Montreal, Toronto

Brezilya: Rio De Janeiro, Sao Paulo

İspanya: Barselona, Madrid

Azerbaycan: Bakü

Rusya: Moskova

Bulgaristan: Sofya

Çin: Şangay

G.Afrika Cumhuriyeti: Johannesburg

Almanya: Berlin

Belçika: Brüksel

İngiltere: Londra

Avustralya: Melbourne

Bosna Hersek: Saraybosna

Danimarka: Kopenhag

Norveç: Tromso

Filipinler: Manila

Polonya: Varşova

Portekiz: Porto

Romanya: Bükreş

İskoçya: Glasgow

İsveç: Stokholm

Sırbistan: Belgrad

Singapur: Singapur

Estonya: Tallinn

Endonezya: Cakarta

İtalya: Milano Roma

Litvanya: Vilnius

Meksika: Meksiko

Hollanda: Amsterdam

Fransa: Paris

Hırvatistan: Dubrovnik

Finlandinya: Helsinki

Macaristan: Budapeşte

Japonya: Tokyo

Ukrayna: Kiev

Müzik Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, sanatçı için seçilebilecek 17 müzik türü bulunmaktadır.

Oyunda en popüler Müzik türü Reggae'dir. En çok tercih edilen müzik türü ise Pop'tur.

Eski İsimler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Popomundo
  • Poplove

Oyun ilk olarak Popomundo ismi ile kurulmuş, bir süre sonra kelimenin bazı dillerde hoş olmayan anlamlara gelmesi sebebi ile yöneticiler ismi değiştirme kararı vermiştir. Yeni isim için bir isim teklif sayfası açan geliştiriciler, gelen öneriler arasından Poplove'u beğenmiş ve oyunun ismini Poplove olarak değiştirmiştir. Ancak oyuncular bu ismi beğenmemiş, anti-porn programları da siteyi adult sitesi olarak listelerine ekledikleri için erişimde sorun yaşanmıştır. Bunun üzerine tekrar Popomundo ismine dönen yöneticiler, gelen teklifler arasından Popmundo'yu beğenmişler, Popomundo'nun ikinci o'sunun atıp İspanyolca popüler dünya anlamına gelen Popmundo'yu oyunun ismi haline getirmişlerdir. Oyun içerisinde özel üyelik satın alanlar sitenin "Banner"ında "Popomundo" yazısıyla hâlâ karşılaşmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]