Polonya'da Nazi uygulamaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alman askerlerin öldürdüğü Yahudilerin cesetlerini inceleyen insanlar (1945).


Polonya'da Nazi uygulamaları, Nazi Almanyası'nın işgali altındaki Polonya'da Yahudi ve diğer azınlıklara uyguladığı soykırım siyasetidir.[kaynak belirtilmeli]

Adolf Hitler, 22 Ağustos 1939’da, Polonya Seferi henüz başlamadan, generalleriyle yaptığı bir toplantıda onları, Polonya’da Alman generallerinin hoşuna gitmeyecek “bazı şeylerin” olabileceği konusunda uyarmıştı. Bu gibi şeylere karışmamalarının, askeri görevleriyle ilgilenmelerinin daha iyi olacağını vurgulamıştı.

Hitler'in sözünü ettiği “bazı şeyler”, Polonya Yahudilerinin, aydınlarının, soyluların ve din adamlarının “temizlenmesi”dir. [kaynak belirtilmeli]

Hitler, Polonya Seferi tamamlandığında Polonya Genel Valisi olarak Hans Frank’ı atadı. Hukuk tahsili yapan Frank, Nazi Partisi’nin baş hukukçusu olarak kabul edilir.

Nürnberg Duruşmaları’nda okunan güncesinde Frank, Polonya konusunda “Polonyalılar, Alman İmparatorluğu’nun köleleri olmalıdırlar” demektedir. Hitler’in Frank’a verdiği görev, Polonya’dan Almanya’ya yiyecek, malzeme ve köle iş gücü transfer etmek ve gereken “temizlik”in yapılmasıdır.

Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı ile Baltık ülkeleri Sovyet kontrolüne bırakılınca yaklaşık 86 bin Alman’ın bu ülkelerden boşaltıldığı biliniyor. Bu Almanlar, “temizlenmek” için tutuklanan Polonyalıların yerlerine yerleştirilecektir. Her Alman için iki Polonyalı’nın Polonya topraklarından alınması gerekmektedir.

Polonya’daki Auschwitz toplama kampı, tüm toplama kamplarının en bilineni, en yoğun ve akıl almaz şiddetin uygulandığı toplama kampıdır. Yarım milyon insan açlıktan ölüme terk edilmiş, 2.5 milyon insan da çeşitli yollarla bu kampta öldürülmüştür.

Bu konuyu ele almış filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]