Polonya'da Nazi uygulamaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alman askerlerin öldürdüğü Yahudilerin cesetlerini inceleyen Polonyalılar (1945).
Polonya tarihi
Lublin Union 1569.PNG


Polonya'da Nazi uygulamaları Nazi Almanyası'nın işgali altındaki Polonya'da Yahudi ve diğer azınlıklara uyguladığı soykırım siyasetidir.

Adolf Hitler, 22 Ağustos 1939 da, Polonya Seferi henüz başlamadan, generalleriyle yaptığı bir toplantıda onları, Polonya’da Alman generallerinin hoşuna gitmeyecek “bazı şeylerin” olabileceği konusunda uyarmıştı. Bu gibi şeylere karışmamalarının, askeri görevleriyle ilgilenmelerinin daha iyi olacağını vurgulamıştı.

Hitler'in sözünü ettiği “bazı şeyler”, Polonya musevilerinin, aydınlarının, soyluların ve din adamlarının “temizlenmesi”dir.

Hitler, Polonya Seferi tamamlandığında Polonya Genel Valisi olarak Hans Frank’ı atadı. Hukuk tahsili yapan Frank, Nazi partisinin baş hukukçusu olarak kabul edilir.

Nürnberg duruşmalarında okunan güncesinde Frank, Polonya konusunda “Polonyalılar, Alman imparatorluğunun köleleri olmalıdırlar” demektedir. Hitler'in Frank’a verdiği görev, Polonya’dan Almanya’ya yiyecek, malzeme ve köle işgücü transfer etmek ve gereken “temizlik”in yapılmasıdır.

Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktıyla Baltık Ülkeleri Rus kontrolüne bırakılınca yaklaşık 86 bin Almanın bu ülkelerden boşaltıldığı biliniyor. Bu Almanlar, “temizlenmek” için tutuklanan Polonya’lıların yerlerine yerleştirilecektir. Her Alman için iki Polonya’lının Polonya topraklarından alınması gerekmektedir.

Polonya'daki Auschwitz toplama kampı, tüm toplama kamplarının en bilineni, en yoğun ve akıl almaz şiddetin uygulandığı toplama kampıdır. Yarım milyon insan açlıktan ölüme terkedilmiş, 2,5 milyon insan da çeşitli yollarla bu kampta öldürülmüştür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu konuyu ele almış filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nazi İmparatorluğu - William L. Shirer