Polifili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Primatlar arasındaki kladogram, monofili (maymungiller, sarı ), bir parafili (önmaymunlar, camgöbeği rengi, kırmızı yamalı alan dahil), ve polifili (gece aktif primatlar, lorisler ve tarsierler, kırmızı renkte).
Filogenetik gruplar: Monofilik bir takson (sarı renkte, "sürüngenler ve kuşlar" grubu Sauropsida klanı ) ortak bir ata ve tüm torunlarını içerir. Parafilik bir takson (camgöbeği, "sürüngenler") en son ortak atalarını içerir, ancak o ataların tüm torunlarını içermez. Bir polifiletik takson (kırmızı renkte, sıcak kanlı tetrapodlar içeren Hemotermi grubu) tüm üyelerinin en son ortak atalarını içermez.

Polifiletik grup, yakın ortak ataları olmayan, bir arada gruplandırılan organizma veya evrim geçiren yapılar olarak tanımlanır. Bu terim genellikle benzer görünen ancak ortak atalardan miras alınmayan özellikleri paylaşan gruplara uygulanır; bu özellikler homoplazi olarak bilinir ve homoplazilerin gelişimi ve fenomeni yakınsak evrim olarak bilinir. Polifilektik canlıların bir arada gruplandığı sınıflamaya polifili denir

Alternatif olarak, polifili, karakteristik özelliklerine bakılmaksınız, üyeleri farklı atalardan gelen canlıların oluşturduğu bir grup olarak da tanımlanabilir. Örneğin, sıcakkanlılığın biyolojik özelliği, memelilerin atalarında ve kuşların atalarında ayrı ayrı gelişti.[1] Diğer polifitik gruplar örneğin algler, C4 fotosentetik bitkiler,[2] ve edentatlardır.[3]

Birçok biyolog, taksonları birlikte gruplandırmada homoplazilerden kaçınmayı hedeflemektedir ve bu nedenle polifilektik olduğu tespit edilen grupların ortadan kaldırılması genellikle bir hedeftir. Bu genellikle sınıflandırma şemalarının büyük revizyonları için kullanılır.

Ekolojiyle ilgilenen araştırmacılar sistematiğe göre daha çok polifitik grupları konu olarak alabilirler; örneğin mantar grubu Alternaria'daki aktivitedeki benzerlikler araştırmacıları, grubun polifilik kabul ederken grubu geçerli bir cins olarak görmelerine yol açabilir.[4] Son araştırmalarda, farklı türler grubunun barkodlanması için anahtar genlerin çıkarılmasında monofili, parafili ve polifil kavramları kullanılmıştır.[5]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Polifili terimi veya polifilik terimi iki ayrı antik yunan dönemine ait polus (yani çok fazla) ve phulon (yani gen, tür) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle türetilmiştir.[6] ve bir grubun birden fazla atadan kaynaklanan organizmaları (örneğin cinsler, türler) içermesi anlamına gelir.

Tersine, monofil veya monofilik terimi, antik yunan μόνος (mónos - μόνος) önekini, yani "tek, sade, benzersiz" anlamına gelir[6][7] ve bir monofilik grubun, eşsiz bir ortak ataların torunları olduğu anlamı çıkarılır.

Karşılaştırılacak olursa parafilik, eski bir Yunan ön ek olan παρά, "yanında yakın" anlamına gelen pará kullanır[6][7] ve benzersiz bir ortak ataların diğer tüm torunları dışında bırakılan grup olarak tanımlanır.

Kaçınma[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok taksonomi grubunda, sınıflandırmada çoklu grupların varlığı önerilmez. Monofiletik grupları (yani, nesiller) organizmaların en önemli grubu olarak kabul edilir.

Bu görüşün bir nedeni, bazı nesillerin, daha önce tanıtılan nesillere atıfta bulunmaksızın tamamen filogenetik terimlerle tanımlanmasının basit olmasıdır: örneğin, düğüm bazlı klon tanımı, "X ve Y türlerinin son ortak atalarının tüm torunları" olabilir. . Öte yandan, çok-ırklı gruplar genellikle nesiller açısından sınırlandırılabilir, örneğin "uçan omurgalılar yarasa, kuş ve pterosaur türlerinden oluşur". Polifilik gruplar sıklıkla bir grup toplamı olarak tanımlanabildiğinden, genellikle monofil (tek, bütün) sınıflardan daha az temel kabul edilirler.

Bunun daha güçlü bir nedeni, türlerin monofil olarak gruplandırılmasının, öngörüyü çok-gruplu gruplamadan çok daha fazla kolaylaştırmasıdır. Örneğin, monofilik aile olan buğdaygillerin yeni keşfedilen bir çimini, gerçek çimenler olarak sınıflandırmak, bu ailenin ortak atalarından miras alınan yapısı, gelişimsel ve üreme özellikleri hakkında sayısız tahminle sonuçlanır.

Polifilektik türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türlerin sistematik sınıflandırmada doğanın kendisinin gözlemlenebilir bir özelliği ve temel sınıflandırma birimi olarak özel bir statüsü vardır.[8] Genellikle örtülü olarak türlerin monofilik (veya en azından parafilik) olduğu varsayılır. Bununla birlikte, hibrid türleşme tartışmalı olarak polifilik türlere yol açar.[9] Melez türler doğada, özellikle poliploidinin izlendiği bitkilerde yaygın bir fenomendir.[10]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Archibald, J. David (2014). Aristotle's ladder, Darwin's tree : the evolution of visual metaphors for biological order. Columbia University Press. ISBN 9780231164122. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2014. 
  2. ^ Sage (1 Şubat 2004). "The evolution of C4 photosynthesis". New Phytologist (İngilizce). 161 (2). ss. 341-370. 
  3. ^ Delsuc, Frédéric. The biology of the Xenarthra. University Press of Florida. ISBN 9780813031651. 
  4. ^ Aschehoug (2012). "Fungal endophytes directly increase the competitive effects of an invasive forb" (PDF). Ecology. 93 (1). ss. 3-8. 28 Nisan 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2013. 
  5. ^ Parhi J., Tripathy P.S., Priyadarshi, H. (2019). "Diagnosis of mitogenome for robust phylogeny: A case of Cypriniformes fish group". Gene. Cilt 713. s. 143967. 
  6. ^ a b c Anatole, Bailly. Abrégé du dictionnaire grec français ([Nouvelle éd.] bas.). Hachette. ISBN 978-2010035289. 
  7. ^ a b "Greek-french dictionary online". www.tabularium.be. 5 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2018. 
  8. ^ Queiroz (Aralık 1988). "Phylogenetic Systematics and the Species Problem". Cladistics. 4 (4). ss. 317-338. 
  9. ^ Hörandl (2010). "Paraphyletic groups as natural units of biological classification". Taxon. 59 (6). ss. 1641-1653. 
  10. ^ Linder (22 Haziran 2004). "Reconstructing patterns of reticulate evolution in plants". American Journal of Botany. 91 (10). ss. 1700-1708. 18 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2011. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]