İçeriğe atla

Soy (evrim)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Evrimsel bir soy, atadan toruna sürekli bir hatla bağlanan geçici bir popülasyon, organizma, hücre veya gen dizisidir. Soylar, evrimsel yaşam ağacının alt kümeleridir ve genellikle moleküler filojeni teknikleriyle belirlenir.[1]

Soyların filogenetik temsili[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç antik monofiletik soydan oluşan köklü bir hayat ağacı: rRNA analizlerine dayanarak düzenlenmiş bakteri, arkea ve ökaryot soyları

Soylar tipik olarak filogenetik bir ağacın alt kümeleri olarak gözümüzde canlanır. Bir soy, ağaç içindeki tek bir nesil hattı veya doğrusal zincirdir; bir klad ise tek bir atayı ve onun tüm torunlarını içeren (genellikle dallanmış) bir monofiletik gruptur. Filogenetik ağaçlar tipik olarak DNA, RNA veya protein dizisi analizlerine dayanılarak oluşturulur. Bunun dışında morfolojik farklılıklar ve benzerlikler de filogenetik ağaçların oluşturulmasında kullanılmış ve hala da kullanılmaktadır. Farklı bireylerden alınan diziler toplanır ve benzerlikleri ölçülür. Bireyleri benzerliğe göre kümelendirmek için matematiksel prosedürler kullanılır.

Tıpkı bir coğrafi bölgenin bir kağıda sıkıştırılarak veya bir başka deyişle ölçeklendirilerek haritasının oluşturulması gibi filogenetik ağaç da tüm evrimsel ilişkilerin yaklaşık olarak gösterildiği bir haritadır. Örneğin, dolu bir hayat ağacında, tüm hayvanlar kladı ağacın tek bir dalına indirgenebilir. Ancak bu sadece ağacın kapsama alanına göre yapılan bir kısıtlamadır. Teorik olarak tüm canlı organizmalar veya herhangi bir DNA dizisi için gerçek ve eksiksiz bir ağaç oluşturulabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Glossary: lineage". Berkeley University of California: Understanding Evolution. 4 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]