Pol Pot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pol Pot
Kamboçya Komünist Partisi Merkez Komitesinin Genel Sekreteri
Görev süresi
22 Şubat 1963 - 6 Aralık 1981
Yerine geldiği Tou Samouth
Yerine gelen Parti dağıldı
Kamboçya Başbakanı
Görev süresi
25 Ekim 1976 - 7 Ocak 1979
Yerine geldiği Nuon Chea (geçici)
Yerine gelen Pen Sovan
Kişisel bilgiler
Doğum 19 Mayıs 1925
Kampong Thom, Kamboçya
Ölüm 15 Nisan 1998 (72 yaşında)
Oddar Meanchey, Kamboçya
Partisi Kamboçya Komünist Partisi
Evlilik(ler) Khieu Ponnary
Çocukları Sar Patchata

Pol Pot, asıl adı ile Saloth Sar (d. 19 Mayıs 1925 - ö. 15 Nisan 1998) Kızıl Kmerler adlı gerilla teşkilatının kurucusu, 1976 ilâ 1979 yıllarında Kamboçya başbakanı. İktidarı döneminde Kamboçya'da tahminen 1.700.000 kişinin ölümüne yol açan bir baskı rejimi kurdu, bazı tarihçiler bu olayların bir soykırım olduğunu kabul etmektedir.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1925 yılında o dönem Fransız Hindiçini içinde yer alan günümüzde Kamboçya'nın bir parçası olan Kompong Thom şehrinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Pol Pot, 1949 yılında Paris'te radyo mühendisliği bursu kazandı. 1953 yılında Kamboçya'ya döndü ve öğretmenlik yapmaya başladı. 1963 yılında ise ormanlık bölgelere çekilerek Kızıl Kmerler olarak bilinen gerilla teşkilatını kurup organize etti. 1970'teki askeri ihtilal sonucu iktidardan uzaklaştırılan Kamboçya'nın kralı Norodom Sihanouk ile iş birliğine girerek askeri idareye karşı hareket başlattı.1975'te General Lon Nol yönetimindeki askeri idareyi devirerek başbakan oldu.

İktidar yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan olmasına rağmen bütün idareyi elinde bulunduran Pol Pot, birliklerinin başkent Phnom Penh' i işgal etmesiyle asıl yüzünü gösterdi ve katliamlarını sergilemeye başladı. Şehirde yaşayan herkesi pirinç tarlalarında çalışmaya zorlayan Pol Pot, bütün okulları kapattı. Okuma yazma bilenler öncelikli olmak üzere yaşlı-genç-çocuk-kadın-erkek ayırımı yapmaksızın yüz binlerce kişiyi işkencehanelere dönüştürülen okullarda, idareye karşı olduklarını itiraf ettirdikten sonra ölüm tarlalarına sürdü.

1979'da Vietnamlılar tarafından desteklenen Hun Sen önderliğindeki bir hareketle başkentten uzaklaştırılan Pol Pot ve Kızıl Kmerler, iktidarda oldukları süre içinde Kamboçya kaynaklarına göre yaklaşık 7 milyonluk nüfusun 1 milyon 700 binini katlettiler.

Yine bu dönemde yüz binlerce ev, binlerce okul, hastane, Budist-Hristiyan-Müslüman ibadethaneleri yerle bir edildi ve bu dönemde tüm dünyada 'Bir Numaralı Düşman Kardeş' olarak anılmaya başlandı.

Devrilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1979'dan 1997 Temmuzuna kadar Kamboçya'nın Çin ve Tayland sınırındaki ormanlık bölgede gerilla hareketine devam eden Pol Pot'un bu ülkeler tarafından desteklendiği iddia edildi.

1997 Temuzunda Kral Sihanouk'un oğlu Prens Ranaridh'e bağlı kuvvetlerle iş birliği yaparak başkenti ele geçirmeye çalısan Pol Pot'a bağlı Kızıl Kmerler, eski başbakan Hun Sen'e bağlı hükümet kuvvetlerince püskürtüldü. Son başarısız girişiminden dolayı yandaşlarınca ömür boyu ev hapsine mahkûm edilen Pol Pot'un sağlık durumu da gittikçe kötüleşti.

Ölümünden yaklaşık olarak bir hafta önce Tayland hükümeti Pol Pot'u yakaladığı halde, 'başka ülkenin içişlerine müdahale olur' ve 'Çin'le ilişkilerimiz bozulur' gerekçesiyle serbest bıraktı. Dönemin ABD başkanı Bill Clinton ise, Pentagon' a Pol Pot'un derhal yakalanarak milletlerarası bir mahkemede yargılanması emri verdi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızıl Kmerler, Pol Pot'un 15 Nisan 1998'de kalp krizi sonucu öldüğünü açıklamışlardır. Diğer bir iddiaya göre ise Pol Pot, sıtmayla mücadele ve sakinleştirici ilaçları alarak intihar etmiştir. Dünya kamuoyu, Kızıl Kmerler tarafından yapılan bu açıklamaya pek itibar etmemişti. Pol Pot ölümünden birkaç ay önce kendisiyle yapılan bir röportajda, milyonlarca insanın öldürülmesiyle ilgili vicdanen rahat olduğunu, bunları tek başına yapmadığını açıklamıştı.

Siyasi görevi
Önce gelen
Khieu Samphan
Demokratik Kamboçya Başbakanı
1976–1980
Sonra gelen
Khieu Samphan
Önce gelen
Yok
Milli Savunma Yüksek Kuruluş Yöneticisi
1985–1997
Sonra gelen
Yok
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Tou Samouth
Kamboçya Komünist Partisi Genel Sekreteri
1963–1981
Sonra gelen
Kendisi
Demokratik Kamboçya Partisi
Önce gelen
Kendis
Kamboçya Komünist Partisi
Demokratik Kamboçya Partisi Genel Sekreteri
1981–1985
Sonra gelen
Khieu Samphan
Askerî görevi
Önce gelen
?
Demokratik Kamboçya Ulusal Ordusu Başkomutanı
1980–1985
Sonra gelen
Son Sen