Kmer Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Khmer Cumhuriyeti, 9 Ekim 1970'te resmi olarak ilan edildi. Khmer Cumhuriyeti, General Lon Nol ve Prens Sisowath Sirik Matak tarafından yönetildi.

Kmer Cumhuriyeti
(Kmerce):សាធារណរដ្ឋខ្មែរ
Kmer Cumhuriyeti bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Slogan
(Kmerce):សេរីភាព សមភាព ភាតរភាព វឌ្ឍនភាព និងសុភមង្គល "Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik, İlerleme ve Mutluluk"
Kmer Cumhuriyeti haritadaki konumu
Başkent Phnom Penh
Etnik gruplar
Kmerler ve Çamlar
Resmî din
Budizm (İslam'da yaygındı ama resmi din değildi)
Hükûmet Cumhuriyet
Yasama organı Meclis
Yüzölçümü
• Toplam
181,035 km2
Nüfus
• Sayılan
7,952,000
Para birimi Riel
Öncüller
Ardıllar
Kamboçya
Demokratik Kampuçya

Kmer Cumhuriyeti 1970'teki darbeden sonra ilan edildi. Darbenin ana nedenleri, Kral Norodom Sihanuk'un Kuzey Vietnamlıların Kamboçya sınırları içindeki faaliyetlerine tolerans göstermesi ve ağır silahlı Vietnam Komünist birliklerinin doğu Kamboçya'nın geniş bölgelerini fiilen kontrol etmesine izin vermesiydi. Bir diğer önemli faktör, Sihanuk'un tarafsızlığı sürdürme politikalarının dolaylı bir sonucu olan Kamboçya ekonomisinin korkunç durumuydu.

Sihanuk'un tahtan feragat etmesiyle, mevcut Kamboçya Krallığı bir cumhuriyet haline geldi. Yeni rejim Sihanuk'un Kuzey Vietnam rejimi ve Viet Cong ile gizli işbirliği dönemini sona erdirdi ve devam eden İkinci Çinhindi Savaşı'nda Kamboçya'yı Güney Vietnam ile uyumlu hale getirdi. Kmer Cumhuriyeti Sihanouk ve kraliyet destekçilerinin organizasyonu olan Kamboçya Ulusal Birliği Kraliyet Hükümeti ve Kızıl Kmerlerin partisi Kamboçya Komünist Partisi arasında kurulmuş bir ittifak olan Kamboçya Ulusal Birleşik Cephesi 'ne (Front uni national de Kampuchea, FUNK) karşı savaştı. Ayaklanma hem Vietnam Halk Kara Kuvvetleri hem de Viet Cong tarafından desteklendi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük miktarlarda askeri ve mali yardımına rağmen, Kmer Ulusal Silahlı Kuvvetleri (Forces armées nationales khmères veya FANK) yetersiz eğitilmişti ve Kızıl Kmerlere, tahtan indirilince yeniden tahta çıkmak için saf değiştiren Norodom Sihanouk'un güçlerine ve Kızıl Kmerlerin koruyucusu olan komunist Kuzey Vietnam'a karşı yenildi. Cumhuriyet 17 Nisan 1975'te, Kızıl Kmerler ve Vietnam Halk Kara Kuvvetleri Phnom Penh'i alınca resmi olarak dağıldı ve Vietnam desteğiyle Demokratik Kampuçya kuruldu.