Demokratik Kampuçya

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kampuçya, resmi olarak 5 Ocak 1976'dan itibaren Demokratik Kampuçya olarak da tanımlanan Demokratik Kampuçya (DK), 1975 ile 1979 arasında var olan tek partili Marksist-Leninist totaliter diktatörlük altında bir devletti. Kamboçya Komünist Partisi'nin (CPK) takipçilerine halk tarafından verilen isim olan Khmer Rouge (KR) tarafından kontrol edildi.

Demokratik Kamboçya bayrağı
Hava Kuvvetleri logosu.

1975 ile 1979 arasında, devlet ve iktidardaki Kızıl Kmer rejimi, milyonlarca Kamboçyalı'nın zorunlu çalıştırma ve soykırım yoluyla ölümünden sorumluydu hatta bütün teknolojik aletlerin kullanımını yasaklayacak, herkesi zorunlu çiftçi olarak çalıştıracak ve özelliklede Müslüman Çam Halkına ve diğer Kamboçyalıları vahşice katledecektir. Demokratik Kampuçya, Kamboçya-Vietnam Savaşında Kamboçya'nım çoğunun kontrolünü Vietnam'a işgaline kaptırdı. 1979'dan 1982'ye kadar Demokratik Kampuçya, Çin tarafından desteklenen sağduyulu bir devlet olarak hayatta kaldı. Haziran 1982'de Kızıl Kmerler, uluslararası tanınırlığı koruyan iki komünist olmayan gerilla grubu ile Demokratik Kampuçya Koalisyon Hükümeti'ni kurdu. Devlet, BM destekli 1991 Paris Barış Anlaşmaları öncesinde 1990 yılında Kamboçya olarak yeniden adlandırıldı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1970 yılında, Başbakan Lon Nol ve Ulusal Meclis, Norodom Sihanuk'u devlet başkanı olarak görevden aldı. Yeni hükümete karşı çıkan Sihanuk, Kızıl Kmerlerle onlara karşı ittifak yaptı. Doğu Kamboçya'daki Vietnam işgali, ülke çapında büyük çaplı Birleşik Devletler bombalaması ve Sihanuk'un itibarından yararlanan Kızıl Kmerler, halkın çoğunluğunu temsil eden bir koalisyonda kendilerini barışa yönelik bir parti olarak sunabildiler. Böylece, kırsal kesimdeki büyük halk desteğiyle, başkent Phnom Penh nihayet 17 Nisan 1975'te Kızıl Kmerler'e düştü. KR, Sihanuk'un devlet başkanlığından istifa ettiği 2 Nisan 1976'ya kadar Sihanuk'u hükümetin figürü olarak kullanmaya devam etti. Sihanuk, Vietnam'la savaşın sonlarına kadar Phnom Penh'de rahat, ancak güvensiz bir şekilde ev hapsinde kaldı ve Güvenlik Konseyi önünde Demokratik Kampuçya'nın davasını yürüttüğü Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Sonunda Çin'e taşındı.

Böylece, KR'nin 1975'te Phnom Penh'i ele geçirmesinden ve başlamasından önce, Kamboçya zaten Üçüncü Çinhindi Savaşı'na dahil olmuştu ve Kamboçya ile Vietnam arasındaki gerilim, komünist ideolojideki farklılıklar ve Vietnam ordusunun istilası nedeniyle artıyordu. Kamboçya sınırları içinde varlık. Savaş bağlamı ülkeyi istikrarsızlaştırdı ve Kamboçyalıları yerlerinden ederken, KR'ye savaş silahlarını sağladı. KR, savaşın neden olduğu yıkımdan üye toplamak için güçlendi ve bu geçmiş şiddeti rejimin daha fazla değilse de benzer şekilde şiddet içeren ve radikal politikalarını meşrulaştırmak için kullandı. DK'nin doğuşu ve şiddet eğilimi, halkı bu tür şiddete karşı sertleştirmede ve aynı zamanda hoşgörü ve açlıklarını artırmada muhtemelen katkıda bulunan bir faktör olan bu savaş zemininde anlaşılmalıdır. KR vahşetine ilişkin ilk açıklamalar, KR'nin savaş yıllarında radikalleştiğini ve daha sonra bu radikal toplum ve şiddet anlayışını vatandaşlarına çevirdiğini öne sürüyor. Bu şiddet ve vahşet ortamı, tartışmalı bir şekilde her gün Kamboçyalıları da etkiledi ve onları KR rejimi altında kendilerinin uyguladıkları şiddete hazırladı.

Phnom Penh 17 Nisan 1975'te düştü. Sihanuk'a yeni Demokratik Kampuçya hükümeti için sembolik Devlet Başkanı pozisyonu verildi ve Eylül 1975'te Pekin'deki sürgünden Phnom Penh'e döndü. Birkaç komünist ülkeyi ziyaret ettiği ve Demokratik Kampuçya'nın tanınmasını tavsiye ettiği bir yurtdışı gezisinin ardından Sihanuk, 1975'in sonunda tekrar Kamboçya'ya döndü. Kızıl Kmerlerin ele geçirilmesinden bir yıl sonra, Sihanuk 1976 Nisan'ının ortalarında istifa etti (2 Nisan 1976) ve ev hapsine alındı, burada 1979'a kadar kaldı ve Kızıl Kmerler tek kontrolünde kaldı.