Pokémon (anime)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pokémon (anime)
{{{caption}}}
ポケットモンスター
(Poketto Monsutā)
TürMacera
Fantezi
Komedi
Drama
TV anime
Yönetmen Kunihiko Yuyama (Şef yönetmen)
Masamitsu Hidaka (İlk seri, Advanced Generation #1-158)
Norihiko Sudō (Advanced Generation #170-Best Wishes #142)
Yūji Asada (Diamond & Pearl #171-191)
Tetsuo Yajima (XY #1 - XY&Z #47)
Daiki Tomiyasu (Baş yönetmen: XY&Z #1-30; Yönetmen: XY&Z #31, Sun & Moon #1+)
Yapımcı Satoshi Tajiri
Junichi Masuda
Ken Sugimori
Yazar Takeshi Shudo (İlk Seri #1-157)
Atsuhiro Tomioka (Diamond & Pearl #1-XY&Z #47)
Aya Matsui (Sun & Moon #1-günümüz)
Müzik Shinji Miyazaki
Hirokazu Tanaka (açılışlar)
Stüdyo OLM, Inc.
Team Ota (1997–2006)
Team Iguchi (2006–2009)
Team Kato (2010–günümüz)
Kanal
Gösterim 1 Nisan 1997 – günümüz (Japonya)
8 Eylül 1998 – günümüz (Amerika)
31 Ocak 2000
günümüz (Türkiye)
Bölüm sayısı 1131+ (Bölüm listesi)
Filmler (19 tane)

 • 5 orijinal seri filmleri
 • 4 Advanced Generation serisi filmleri
 • 4 Diamond & Pearl serisi filmleri
 • 3 Best Wishes! serisi filmleri
 • 3 XY serisi filmleri
Özel bölümler

 • 8 televizyon özel bölümü (3 tam-format, 5 normal-format)
 • 25 yan hikâye bölümleri
 • 7 Kış Tatili kısa bölümleri
 • 8 ANA uçuşları kısa bölümleri

Pokémon (ポケモン, Pokemon), tam adıyla Pocket Monsters (ポケットモンスター, Poketto Monsutā), video oyunu Pokémon'u konu alan ve ödül kazanmış bir anime serisi. Orijinali Satoshi Tajiri (Tajiri Satoshi)nin 1996 yılında yarattığı bir video oyunudur. Orijinal çıkışı video oyunu olmasına rağmen kart oyunu, manga gibi dallara uzanan bir animedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ash Ketchum, geleceğin büyük eğitmeni olacaktır. 10 yaşına bastığı gün Pokémon'unu alacağı için çok heyecanlıdır. Sabah biraz geç kalır haliyle, koşarak Profesör Oak'ın laboratuvarına gider. Profesör Oak Pokémonlar hakkında detaylı bilgiye sahiptir. Adı üstünde, bir profesör. Profesör Oak ona geç kaldığını ve de bütün Pokémonların alındığını söyler. Ama bir Pokémon kalmıştır, Pikachu. Fakat bu Pokémon hiç söz dinlemez, hatta Pokétopu'na bile girmez. Ash ise çaresiz kalmıştır, kabul eder. Dışarı çıktığında rakibi Gary Pokémonunu almış, hatta hava atıyordur. Gary yola çıktığında, Ash kafasına Dünya'nın en büyük eğitmeni olmayı kafasına koymuştur. Gary ise artık onun en büyük rakibidir. Profesör Oak ise ondan bir istekte bulunur, ona Pokédex verir ve Pokedex'i tamamlamasını ister. Ash ise çaresiz kabul eder.

Sezon 1-2[değiştir | kaynağı değiştir]

Ash Ketchum (Orijinal Japon serisinde Satoshi)(Türkçe Ses:Ahmet Taşar) sadece Kanto Bölgesi'nde Pokémon eğitimcisi olmak ister. O Pikachu'yu seçer, çünkü alarmlı saatini kırdıktan sonra, Ash randevusu için çok geç kalmıştır ve tüm geleneksel başlangıç pokemonları (Bulbasaur,Charmander,Squirtle)seçilmiştir. Çocukluk rakibi ismi Gary (Orijinal Japon serisinde Shigeru). Ash yanlışlıkla Misty (Orijinal Japon serisinde Kasumi) adında bir kızın bisikletini kırar; bisikletini geri almak için onunla gitmeye başlar, ama hemen yakın arkadaşı olur. Misty büyük bir su Pokémonu eğitmeni olmak için çalışır. Kısa süre sonra, Ash Pewter şehri jimnastik salonu lideri Brock (Orijinal Japon serisinde Takeshi) la savaşır, Ash başta Brock'un Onix'ine yenilir, ama rövanşta bir Kaya Rozeti kazanır. Bunun üzerine Brock, uzaklaşmış babası jimnastik salonu lideri görevlerine geri dönmesi üzerine ve dünyanın en büyük Pokémon yetiştiricisi olma hedefiyle Ash ve Misty'nin yolculuklarına eşlik eder.

Ash'in Kanto yolculuğu onunla birlikte Indigo Ligi Pokémon Turnuvasında yarışmak için yıllık Indigo yaylası Viridian Şehri'nde düzenlenen gerekli sekiz rozetleri toplaması sona eriyor. Varışından Ash üzerine tekrarlanan öneriler onun zamanını eğitimle harcaması gerekir ve turnuvaya hazırlanmaya omuz silkiyor. O sonuçta çeyrek finalde Richie'nin bir Pikachusu "Sparky" dahil olmak üzere aynı Pokémon birçok kullanır.Daha sonra maçın sonunda Ash'in sedece Charizardı kalır. Ash çaresiz olarak Charizard'ı seçer.Fakat Charizard Ash'i dinlemediği için Ash rakibi Richie'ye yenik düşer.

Indigo Ligi'nden sonra, Ash, Portakal Adaları yolculuğunda ortaya koyduğu Portakal ligi yarışmasından önce kısa sürede Pallet Kasabası'na döner. Brock, Ash ve Misty'le sürdüğü Pokémon araştırması için parça şiretini sonunda Profesör Ivy'le sürdürür. Bu noktada yeni bir karakter Tracey Sketchit (Orijinal Japon serisinde Kenji) Ash'e katılır. Ash dört rozeti toplar ve çok deneyimli bir antrenör olan, Portakal Ligi şampiyonu, Drake'e karşı savaşır. Uzun süren savaş sonunda Pikachu, Drake'in Dragonite'ını şimşek saldırısıyla nakavt eder.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce İsimler Japonca İsimler
Ash Ketchum Satoshi Tajiri
Pikachu Pikachū
Dawn Hikari
Brock Takeshi
Misty Kasumi
Tracey Sketchit Kenji
Gary Oak Ōkido Shigeru
Richie Hiroshi
Samuel Oak Ōkido Yukinari
Jessie Musashi
James Kojirō
Meowth Nyāsu
May Haruka
Max Masato
Paul Shinji
Iris Iris
Axew Kibago
Cilan Dent
Professor Aurea Juniper Dr. Araragi
Bianca Bel

| wobbuffet

Genel Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pokemon toplam 19 sezondur. Türkiye'de sadece 211 bölüm olan 4 sezonun tamamı yayınlanmıştır. Ayrıca Pokemon'un 18 tane sinema filmi vardır. İlk 7 filmin Türkçe dublajı vardır.

Pokemon'un Türkiye'de ilk 4 sezonu Türkçe yayınlanmıştır. 4.sezondan sonra yaşanan bazı olaylar sonucu çizgi film Türkiye'de yasaklanmıştır. Ancak şu anda Disney XD (Türkiye) kanalında yeni sezonlar Türkçe yayınlanmaktadır.

Pokémon Nedir?[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında pokémon dünyası bizimkine çok benziyor: aradaki tek fark o dünyanın pokémon adındaki fantastik yaratıklarla dolu olması. Bu dünyadaki bazı insanlar pokémon yetiştiricileri olmaya karar verir.

721 çeşit farklı pokémon vardır. Bir yetiştiricinin görevi olabildiğince çok pokemon yakalamak ve onları eğitmektir. Her farklı pokémon’un farklı güçleri ve farklı yetenekleri vardır. Bir pokémon’u iyi yetiştirebilmek için cesur , azimli ve sevecen olmak gerekir. Bir yetiştiricinin pokémon’u büyüdükçe güçlenecek, yeni ataklar öğrenecek ve hatta bazen yeni, farklı bir pokemon’a bile dönüşebilecektir.

Pokémon kart oyununu 2 kişi arasında oynanır. Bir oyun iki yetiştirici arasındaki bir karşılaşmayı temsil eder. Her oyuncunun kendine ait 60 karttan oluşan bir destesi vardır. Her yetiştirici kartlardaki farklı numaraları ve taktikleri oyunda kullanır. Bu kartların, piyasadaki diğer kartlardan farkı, sadece bu kartlarla Pokémon kart oyununun oynanabilmesi. Oysa diğer kartlar sadece biriktirmeye yönelik. Standart bir kart oyunuyla pokémon gibi bir değiş tokuş kart oyunu arasındaki en büyük fark ise, pokémon’da her oyuncunun kendine özel destesini yapabilmesi. Bir sürü farklı kart olduğundan, bir oyuncu elindeki kartlardan yeni bir deste oluşturabilir. Zaten oyunun zevki, farklı temaları temsil eden veya farklı stratejiler deneyebileceğiniz farklı desteler oluşturmak. Çocuklar genellikle koleksiyonlarını tamamlamak veya desteleri için gerekli kartları alabilmek için kendi aralarında pokémon kartı değiş tokuşu yapar. Eğer az bulunan kartlar hakkında bilgi sahibi olursanız, çocuğunuzun daha iyi değiş tokuşlar yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Pokémon'un yasaklanmış bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beauty and the Beach[değiştir | kaynağı değiştir]

Pokémon'un 18. bölümü Asya'nın dışındaki her yerde yasaklandı. Asya dışında her yere Pokémon'un dağıtımını üstlenen 4kids Entertainment'ın yaptığı açıklamada ise sebep bir sahnede James'in kadın kılığa girmesi ve göğuslerinin aşırı dev gibi olması gösterildi.

Tentacool ve Tentacruel[değiştir | kaynağı değiştir]

Tentacool and Tentacruel, bölümü başta ABD'de herhangi bir yasak gelmeden yayınlanıyordu. Fakat 11 Eylül Saldırılarından sonra Tentacruel'in bir kuleyi yıkması ABD tarafından sakıncalı görüldü. Bunun yanında birinin Tentacruel'e tüfek doğrultup ateş etmeye teşebbüs etmesi otoriteler tarafından sakıncalı görüldü ve bölüm yayından kaldırıldı.

The Tower of Terror[değiştir | kaynağı değiştir]

The Tower of Terror bölümü de aynı Tentacool and Tentacruel bölümü gibi 11 Eylül saldırılarından sonra zararlı görülerek yayından kaldırıldı.

The Legend of Dratini![değiştir | kaynağı değiştir]

The Legend of Dratini bölümü Asya'nın dışındaki tüm ülkelerde 4kids Entertainment tarafından yasaklandı. Nedeni ise bir bölümde Ash'in kafasına silah dayatılması ve tehdit içermesi.

Electric Soldier Porygon[değiştir | kaynağı değiştir]

Electric Solider Porygon bölümü sadece Japonya'da yayına girebildi. Sebebi ise bir sahnede Pikachu'nun elektrik saldırısıyla roketleri durdurmaya çalışması ve roketlerin patlamasıyla etrafın büyük mavi kırmızı ışıklarla kaplanması ve 12hz değerinde yaklaşık 4 saniye boyunca tam ekran 2 saniye boyunca da küçük ekran da görünmesi. Bu sahneyi izleyenlerin çoğu kısa süreli görme sorunları, başağrıları gibi sorunlarla karşılaştı. Hatta bazıları epilepsi ve kısa süreli bilinç kaybına bile uğradı. Japon İtfaiye Departmanı 685 çocuğun (310 erkek, 375 kız) hastanelere kaldırıldığı açıklandı. Fakat sadece iki çocuk hastanede iki hafta kadar uzun bir süre kaldı.

Bilim adamları bu parlayan ışıkların beyine hasar verebileceği hatta nöbet geçirmeye sebep olacağı ve geçirilen 3 nöbetin epilepsi ye neden olabileceğini açıkladı. Fakat bu durum 4000 çocuktan sadece 1 inde görülüyor. Fakat bu oran bile bu bölümün tüm dünyada yasaklanmasına yeterli oldu.

Bölüm South Park ve Simpsonlar dizilerinde de tiye alındı. Örneğin: South Park'ta, Chinpokomon bölümünde, Kenny, uzun süre Chinpokomon video oyununu oynadığı için kendini kaybediyor, tepki veremez bir hale geliyor. Burada epilepsi göndermesi yapılmıştır.

Türkiye'de yalnızca "Tentacool and Tentacruel" ve "Tower of Terror" bölümleri yasaklanmamıştır. Bu yasaklananların dışında ayrıca bilinmeyen bir sebeple hiçbir ülkede yasaklanmayan "Song of Jigglypuff" bölümü Türkiye'de yasaklanmıştır.

Pokemon Sezonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Adı Seri Toplam Bölüm Sezonun Geçtiği Yer
Indigo League Original Series 80 (Japonyada 82) Kanto
Adventures on the Orange Islands 36 Orange Islands
The Johto Journeys 41 Johto
Johto League Champions 52
Master Quest 64 (Japonyada 65)
Advanced Advanced Generation 40 Hoenn
Advanced Challenge 52
Advanced Battle 52 (Japonyada 53)
Battle Frontier 47 Battle Frontier at Kanto
Diamond and Pearl
Diamond and Pearl 51 (Japonyada 52) Sinnoh
DP: Battle Dimension
52
DP: Galactic Battles
52 (Japonyada 53)
DP: Sinnoh League Victors
34
Black & White
Best Wishes! 48 Unova
BW: Rival Destinies
36
Best Wishes! Season 2
Devam ediyor.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Pokémon: The First Movie
 2. Pokémon: The Movie 2000
 3. Pokémon 3: The Movie
 4. Pokémon 4Ever
 5. Pokémon Heroes
 6. Pokémon: Jirachi Wishmaker
 7. Pokemon: Destiny Deoxys
 8. Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew
 9. Pokémon Ranger and the Temple of the Sea
 10. Pokémon: The Rise of Darkrai
 11. Pokémon: Giratina and the Sky Warrior
 12. Pokémon: Arceus: Jewel of Life
 13. Pokemon: Zoroark Master of Illusions
 14. Pokémon The Movie: White Victini and Zekrom ve Pokémon The Movie: Black Victini and Reshiram'

TV özel bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Pokémon: Mewtwo Returns

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]