İçeriğe atla

Po Ovası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Albinea tepelerinden ovaya bakış. Reggio Emilia İli.
Borgomanero yakınlarında Po Ovası ve arka planda Alp Dağları

Po Ovası (İtalyanca Pianura Padana), İtalya'nın kuzeyinde yer alan geniş ve verimli ovadır. Alp dağlarından doğan nehirlerin taşıdığı alüvyonların sedimentasyonu sonucu üçüncü zamanda oluşmuştur.

Ova esas olarak batı-doğu doğrultusunda uzanır ve yaklaşık olarak 400 km uzunluğundadır. Genişliği, değişkenlik göstermekle birlikte 70'le 200 km arasında değişir. Kuzeyden Alpler, batıdan Monferrato'nun tepelik bölgesi, güneyden ise Apenin Dağları ile çevrilidir. Doğu yönünde engel bulunmaz ve Adriyatik denizine kadar uzanır. En büyük nehri olan Po Nehri, Adriyatik denizine döküldüğü yerde çok büyük bir delta meydana getirmiştir.

Po Ovası İtalya'nın en verimli ve nüfus açısından en kalabalık bölgesidir. Tarımı yapılan başlıca ürünler arasında Şekerpancarı, Mısır, Buğday ve her çeşit üzüm sayılabilir. Geride kalan 50 yıllık süreçte Pirinç (çeltik) ekim alanları oldukça azalmıştır.

Po ovası, politik olarak Piyemont, Lombardiya, Emilia-Romagna ve Veneto yönetim bölgeleri sınırları içerisinde olup küçük bir kısmı İsviçre'nin Tikino kantonunda yer alır.

Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Po Ovasının en büyük ve en önemli şehirleri şunlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]