Plavac Mali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Plavac Mali
Üzüm (Vitis)
RengiKırmızı
Tür adıVitis vinifera
Önemli üretim yerleriDalmaçya
Önemli şaraplarDingač, Postup
VIVC kimliği9549

Plavac Mali, genellikle şarap üretiminde kullanılan kırmızı bir üzüm çeşididir.

Crljenak Kaštelanski ve Dobričić üzümleri arasında tür içi doğal melezleme/çaprazlama ile oluşmuştur. Hırvatistan'ın Dalmaçya kıyılarında yetişen başlıca kırmızı şaraplık üzüm çeşididir. Adı, salkımlarındaki üzümlerin, küçük mavi tanelerinden gelmektedir. Hırvatça plavo mavi anlamına gelir; mali ise küçük demektir.

Bağcılık ve şarapçılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Plavac Mali, tipik olarak yıllandırmaya uygun, hem alkol hem de üzüm tanenleri bakımından zengin, lezzetli şaraplar üretmesiyle bilinir. Yaygın tatlar ve aromalar arasında böğürtlen, koyu kiraz, biber ve baharatlar bulunur. Bu üzümden elde edilen kırmızı Hırvat şarapları arasında Pelješac yarımadasındaki Dingač ve Postup kırmızıları en önemlileridir. Hvar adası ve Brač adası ayrıca roze tarzında "Opol" şaraplarında Plavac Mali üzümü kullanılmaktadır.

Zinfandel ile ilgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Plavac Mali'nin yanlışlıkla Zinfandel'in olduğu düşünülüyordu. 1998'de DNA parmak izi yoluyla Zinfandel'in kökenlerini araştırırken, Kaliforniya Üniversitesi Davis'ten Dr. Carole Meredith ve Zagreb Üniversitesi'nden araştırmacı Mike Grgich'in araştırmaları sonucu Zinfandel'in aslında Plavac Mali'nin bir ebeveyni olduğu, diğer ebeveynin Šolta adasından Dobričić olarak bilinen ve Crljenak Kaštelanski'ye benzer eski bir çeşit olduğu ortaya çıkmıştır.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford companion to wine. Fourth edition. Robinson, Jancis,, Harding, Julia,, Smart, Richard E.,, Lavigne, Valérie,, Dubourdieu, Denis,. Oxford, United Kingdom. ISBN 978-0-19-870538-3. OCLC 921140648. 
  2. ^ "Looking for zinfandel in Croatia" (PDF). 12 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2020.