Drin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drin
Drin Kanyonu ve Koman Gölü, Kuzey Arnavutluk
Drin Kanyonu ve Koman Gölü, Kuzey Arnavutluk
Konum
Ülke(ler) Arnavutluk Arnavutluk
Genel bilgiler
Kaynak Ak Drin ve Kara Drin’in birleşmesi; Kuks
Ağız Adriyatik Denizi
Uzunluk 160 km

Drin (Arnavutça: Drini; Sırpça / Makedonca: Дрим / Drim; Türkçe: Dirin) Arnavutluk’ta akan bir nehirdir. Nehrin iki kolu vardır. Ak Drin ve Kara Drin.

Drin[değiştir | kaynağı değiştir]

Drin’in Arnavutluk’taki konumu

Drin nehri, Kosova/İpek üzerinden sınır aşıp Arnavutluk’ta; Kuks’ta, Makedonya/Struga’dan gelen Kara Drin’le birleşiminden meydana gelmiştir. Drin, birleşme yerinden döküleceği Adriyatik Denizi’ne kadar 160 kilometrelik bir güzergâha sahiptir. Kosova yönünde devam eden Ak Drin kolu ile beraber 335 km uzunlukla Arnavutluk’ta akan en uzun nehir unvanını almaktadır.

Ak Drin[değiştir | kaynağı değiştir]

Ak Drin, Kosova’da İpek’in hemen kuzeyindeki Jileb Dağı’ndan kaynaklanmaktadır. Kosova’da güney ve güneybatı yönünde ilerleyip, kolları bıraktıktan sonra Arnavutluk’ta Kara Drin ile birleşir.

Kara Drin[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Drin, Kuzey Makedonya’da Ohri Gölü’nün Struga tarafından kaynamaktadır. Struga’dan başlayan akım Batı Makedonya’da ilerleyip Debre yakınlarından Arnavutluk’a girer.

Drin ve Bojana (Karadağ) nehirleri

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Drin, Arnavutluk ekonomisinde özellikle elektrik enerjisi yönüyle büyük bir öneme sahiptir. Nehir üzerinde 3 baraj yapılmıştır. Bu barajlar Arnavutluk’un elektrik enerjisi üretiminde kullanılırlar. Fierza Gölü, Fierza Barajı üzerinde kurulmuştur ve bu göl, 73 km²’lik alanıyla Arnavutluk’un en büyük yapay gölüdür. İkinci en büyük göl de bu nehir üzerindedir. Vau i Dejës Gölü 25 km²’lik alana sahiptir.

1980’li yıllarda, Fierza Barajı’nın yapımı sırasında Arnavutluk’ta bazı anlaşmazlıklar olmuştur. O zamanki Arnavutluk idaresi, su rezervi mantığıyla Barajın su ile tam dolu hâle getirilmesini istemiştir. Bu dolum sonrasında o dönemde Fierza Baraj Gölü taşmış ve (o zamanlar Yugoslavya’nın parçası) Kosova’da bazı kısımların su altında kalmasına sebep olmuştur. Bu durum da Yugoslavya ve Arnavutluk arasında birçok sıkıntıyı doğurmuştu. Bugün bu baraj, Arnavutluk ve Kosova arasında ortak kullanıma sahiptir.[1]

Yaban hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Drin nehri ve civarı, oldukça gelişmiş bir bitki örtüsüne ve hayvan çeşitliliğine sahiptir. Ayrıca, nehir birçok balık türünün de yuvasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mala Prosvetina Enciklopedija, 3. Sürüm (1985); Prosveta; ISBN 86-07-00001-2
  • Jovan Đ. Marković, Ansiklopedik Yugoslavya Coğrafyası Sözlüğü (Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije); Svjetlost, 1990, Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6