Oahu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oahu
Oʻahu
Harita
Coğrafya
Oahu Adasına ait NASA uydu fotoğrafı
Oahu Adasına ait NASA uydu fotoğrafı
Oahu Adasına ait NASA uydu fotoğrafı
ABD Hawaii Adaları üzerinde Oahu Oʻahu
Oahu Oʻahu
Oahu
Oʻahu
Niihau Adası'nın Hawaii Adaları içerisinde konumu
Koordinatlar21°28′0″K 157°59′0″B / 21.46667°K 157.98333°B / 21.46667; -157.98333
TakımadasıHawaii Adaları
DeniziBüyük Okyanus
Yüzölçümü&0000000000001545.0000001.545 km2
ZirveKa'ala (1.220 m)
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Eyalet Hawaii
İlçe Honolulu İlçesi
Yerleşim yerleri
Demografi
Nüfus&İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü..İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.953,207 (2.010)

Oahu veya Oʻahu, Büyük Okyanus'ta ABD'ye bağlı bir eyalet olan Hawaii'nin bir adasıdır.[1] "Gathering Place" (Toplantı Yeri) olarak da anılır.

Oahu, Hawaii Adaları'nın üçüncü büyük ve en fazla nüfusa sahip adasıdır.[1] Nüfusu 2010'da 953.207, yüzölçümü 1.574 km²'dir. Kauai ve Molokai adaları arasında bulunur. Ada, volkanik kökenli iki paralel dağ grubu (Koolau ve Waianae) arasında yükselen merkezi bir platonun üzerindedir.[1]

Hawaii'nin en büyük şehri olan Honolulu buradadır.[1]

Görülebilecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Honolulu: Hawaii eyaleti başkentidir. Bu kentte görülebilecek yerler arasında şunlar sayılabilir:
  • Hawaii Kapitol Bölgesi: Hawaii eyaletindeki federal, eyalet ve Honolulu şehir idare binaları bu merkezde konumlanmışlardır. ABD'de tek olarak monarşik bir hükümdarın, Hawaii Krallığı krallarının idare merkezi olan "Iolani Sarayı" bu kenttedir. 1879'da inşa edilen Iolani Sarayı'ndan Hawaii Krallığı hükümdarları olan Kral Kalākaua ve takiben Kraliçe Liliʻuokalani Hawaii hükümdarı olarak adaları idare etmişlerdir. 1893'te monarşi hükûmetinin devrilmesi ile 1969'a kadar Iolani Sarayı "Geçici hükûmet", "Cumhuriyet" ile "ABD Bölgesi" merkez idari binası; II.Dünya Savaşı sırasında Amerikan Askeri İdare Merkezi ve "Hawaii Eyaleti Kongre" binası olarak kullanılmıştır. Sonra saray restore edilmiş ve 1978'den itibaren halka açık bir müze olmuştur.
  • Bishop Müzesi: Polinezya kültürünü sergileyen en önemli kurumdur.
  • Honolulu Güzel Sanatlar Müzesi: Özellikle Asya (Çin ve Japon) güzel sanatlarını sergileyen bir sanat müzesidir. Müzede bulunan sanat eserlerinin sayısı 50.000'i aşmaktadır. Yan kuruluş ile adada güzel sanatlar eğitimine büyük katkıda bulunmaktadır. Zengin bir patron olan "Doris Duke" tarafından İslami stili mimari ile yaptırılmış olan "Shangri-La Pavyunu"nunda büyük bir İslam güzel sanatları koleksiyonu sergilenmektedir.
  • Lyon Arboratum: Tropik bitkiler ve ağaçlar için başta gelen bir botanik bahçe.
 • Waikiki Plaji: Oahu'nun kuzey sahilinde konumlu olup Hawaii adasının en önemli turistik merkezi olup bu adada bulunan turistik oteller ve tesislerin çok büyük bir oranı burada bulunmaktadır. Bu plaj sıcaklık, güneş, kum ve surfing dolayısıyla dünyaca ünlüdür. XIX. yüzyılda bu bölge Hawaii Krallığı hükümdar ailesi için tatil merkezi idi.
 • Pearl Harbor: Honolulu'nun batısında bulunan bir derin deniz limanı ve ABD donamasının deniz üssü merkezidir. 1899'dan itibaren ABD'nin "Pasifik Filosu" merkez üssü ve limanı görevi yapmıştır. Aralık 1941'de Japon İmparatorluğu, uçakları ile Pearl Harbor üssüne bir baskın düzenledi ve bu olay ABD'nin II. Dünya Savaşı'na katılmasına neden oldu. Sonra yıllarca San Diego'da bulunan Donanma üssü ile birlikte Pearl Harbor, Amerikan Pasifik Filosu merkezi olarak ABD donanması ana üssü oldu. 2010'da yakında bulunan iki ABD Hava Kuvvetleri üssü ile birleştirilerek "Pearl Harbor-Hickam Birleşik Üssü" oldu. Pearl Harbor'da Japonların baskında batırdıkları "Arizona" zırhlı gemisi restore edilerek o gün ölenlerin anısına USS Arizona Anıt olarak yenilenmiştir. En son ABD zırhlı savaş gemisi olan ve Japonya'nın teslim olma törenine sahne olan Missouri'de 2010 başından itibaren Pearl Harbor'da kuru dokda bir müze gemisi olarak açılmıştır.
 • Adada tarifsiz güzellikte onlarca plajın yanı sıra iç kesimlerinde akarsu, şelale, gölet, tropik bitki örtüsü ile kaplı sayısız vadi bulunmaktadır. Bunlar:

yaşlı pali yolu, canlı
yaşlı pali yolu, heyecanlı
yaşlı pali yolu, adrenalin
yaşlı pali yolu, orman
yaşlı pali yolu, zirve
yaşlı pali yolu, manzara
yaşlı pali yolu, renkli

 • Adanın görülmeye değer bir başka yeri de "Waimea Valley"dir.

Medya'da Oahu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü dizi Lost'un çekim yeridir. First 50 Dates (İlk Elli Öpücük), Pearl Harbor, Jurassic Park (1993) Oahu'da çekilmiş pek çok filmden en tanınmış olanlarıdır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yat Limanı Waikiki Panoraması
Kualoa Dağı Panoraması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]