Meskalamdug

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meskalamdug miğferi, British Museum. Orijinali Bağdat'ta Irak Müzesi'nde bulunan miğferin elektrotip kopyası. Sınırın etrafındaki delikler, örneğin Akkad kralı Sargon'a atfedilen tam maskede olduğu gibi normalde başka bir parçanın yapıştırıldığını göstermektedir. Kafanın arkasına takılan saç topuzu, Akbabalar Stelindeki Sargon veya Eannatum gibi diğer yöneticilerde de görülebilir.
Meskalamdug Altın kaskı kazı sırasında bulunduğunda

Meskalamdug ("iyi toprakların kahramanı") M.Ö. 26. yüzyılda İlk Ur Hanedanlığının ilk hükümdarlarındandı. Sümer Kral Listesinde görünmemekle birlikte mezarından, Ur'daki Kraliyet Mezarlığı'ndaki PG 755 numaralı mezarından ve Mari'de bulunan ve onu Kral olarak anan yazıtlardan varlığı bilinmektedir.

İngiliz arkeolog Sir Leonard Woolley tarafından 1924'te Ur Kraliyet Mezarlığı'nda bulunan mezarında, kralın yazıtlı altın bir kaskı da dahil olmak üzere çok sayıda tarihi eser bulunmuştur. Bu kraliyet mezarının içeriğine bakarak bu eski medeniyetin oldukça zengin olduğu anlaşılmaktadır. Eşinin adı kraliçe Ninbanda idi . Meskalamdug ayrıca lugal (kral) başlıklı başka bir mezardaki mühürde de anılmış ancak kendi mezarı görevli olmadığından Woolley kral olmadığını varsaymıştır. Yine de tartışmalar devam etmektedir çünkü on yıl sonra Fransız arkeolog André Parrot tarafından Mari'de keşfedilen bir boncuk yazıtında, kral listesinde ve diğer birçok yazıtta görünen Ur kralı Mesannepada'nın babası olarak adlandırılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sümer
  • Sümer Tarihi
  • Ur Kraliyet Mezarlığı
  • Yakın Doğu arkeolojisi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]