Muhammed Nadir Şah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhammed Nadir Şah
Afganistan Kralı
Hüküm süresi16 Ekim 1929 – 8 Kasım 1933
Önce gelenHabibullah Kalakani
Sonra gelenMuhammed Zahir Şah
Doğum9 Nisan 1883
Dehradun, Britanya Hindistanı
Ölüm8 Kasım 1933 (50 yaşında)
Kabil, Afganistan Krallığı
Eş(ler)iMah Perver Begüm
HanedanBarakzay Hanedanı
BabasıMohammed Yusuf Han
AnnesiŞeref Sultana Hükümet Begüm
DiniSünni İslam

Muhammed Nadir Şah (d. 9 Nisan 1883, Dehra Dun, Britanya Hindistanı - ö. 8 Kasım 1933 Kâbil, Afganistan), 1929-1933 yılları arasında hüküm süren Afgan kralı.

Hindistan'da büyüdükten sonra, İngilizlerin büyükbabası Muhammed Yahya'ya sürgünden dönmesi için izin vermesi üzerine ilk kez Afganistan'a gitti. Daha sonra Kral Emanullah Han'ın altında bir general oldu ve Üçüncü İngiliz-Afgan Savaşı'nda Afgan Ulusal Ordusu'na liderlik etti. Savaştan sonra, Savaş Bakanı ve Afganistan'ın Fransa Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Habibullah Kalakani isyanı ile Kral Emanullah Han'ın tahttan indirilmesinden sonra, Fransa'dan ayrılarak Habibullah Kalakani'ye karşı savaşa hazırlamak için Hindistan'a gitti. Hindistan'dan gelen İngiliz ve çeşitli aşiret desteği ile Habibullah Kalakani'yi mağlup ederek Ekim 1929'da Kabil'i ele geçirdi.

Daha sonra Habibullah Kalakani'yi esir alarak idam ettirdi. Ancak Habibullah Kalakani yandaşlarını aldatarak onu hapse attırdığını söyleyerek ikinci bir isyanı önledi.

Kral olduktan sonra, tahta Emanullah Han'ı geri getirmek isteyenlere karşı savaştı. Ayrıca Kral Emanullah Han tarafından hedeflenen modernizasyon planlarının büyük bölümü ters tepti.

Mir Gulam Muhammed Gubar, Tacik ve Peştun gibi etnik grupları harekete geçirip zor kullanarak Muhammed Nadir Şah'ın hükümdarlığına tepki gösterdi. Kabil'in kuzeyini işgal eden Mir Gulam, yetersiz ve zayıf ordusu ile Muhammed Nadir Şah'a karşı yenildi.

1933'te bir suikast sonucu öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhammed Nadir Şah
Doğumu: 10 Nisan 1880 Ölümü: 8 Kasım 1933
Resmî unvanlar
Önce gelen
Habibullah Kalakani
Afganistan Kralı
1929-1933
Sonra gelen
Muhammed Zahir Şah