Morning Sun (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Morning Sun"
Reality Killed the Video Star albümünden
Robbie Williams single
Yayımlanma Mart 15, 2010
Format CD
Dijital Yükleme
Kaydedilme

Haziran 25, 2009

Londra, Birleşik Krallık
Tarz Pop
Süre 4:06 (Albüm versiyonu)
Şirket EMI
Yapımcı Trevor Horn
Robbie Williams single kronolojisi
"You Know Me"
(2009)
"Morning Sun"
(2010)

İngiliz şarkıcı Robbie Williams'ın sekizinci stüdyo albümü Reality Killed the Video Star albümünden çıkaracağı üçüncü teklidir. Şarkı sadece Robbie Williams'ın şarkısı değildir. Aynı zamanda Sport Relief yardım kuruluşunun resmi şarkısı olarak seçilmiştir.[1] Şarkı ilk başta Michael Jackson anısına yazılmıştır. Daha sonra Williams şarkıyı seslendirdiği çoğu sahnede şarkıyı Michael Jackson hakkında yazmak istediğini lakin yine de şarkının daha çok kendisi hakkında bir şarkı olduğunu belirtti.

8 Mart 2010'da çıkacak tekli albümün tüm kayı şirketi karı ve dijital yükleme şatışlarından gelecek telif hakkı gelirleri aynı zamanda yayıncılık gelirleri Sport Relief'e, Williams'ın resmi internet sitesinde haber olarak duyurularak bağışlanmıştır.[1]

Williams yeni teklisi hakkında şunları söyledi

« Vaktimi Sport Relief'e bağış yaparak geçirmekten çok mutluyum ve ortak-yazarlarıma da aynı şeyi yaptıkları için teşekkür ederim. Lütfen bu zahmete değer davaya yardım ederek bize katılın.[1] »

Müzik klibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının klibi Robbie Williams'ın daha önce Angels,Feel ve Bodies gibi teklilerinin kliplerini çeken yönetmen Vaughan Arnell tarafından Los Angeles'taki Universal Stüdyoları'nda çekildi.[2][3] Şarkının klibi ilk kez BBC One kanalının One Show programında İngiltere saatiyle 19:00'da gösterildi.

Türkçe ismi "Sabah Güneşi" olan şarkının sözlerinde yer alan "Her zaman hayattan daha fazlasını istedin. Ama şimdi arzunu kaybettin. Müzisyene bir mesaj. Dünya artık seni sevmiyor." sözleriyle ilişkili olarak klipte Williams güneşe ulaşmaya çalışan ama sonunda dünyada bir denize çakılan bir astronotu canlandırıyor.

Şarkının klibinde Robbie Williams astronot olarak görülüyor. Uzaya çıkan Williams tutulan Güneş'in tekrar ortaya çıkarken ki ışıklarını görüyor. Ve Williams daha sonra içerisinde olduğu uzay mekiği başlığı ile dünyaya doğru hızlıca düşüyor. Dünya atmosferine girdiğinde mekik başlığından açılan üçlü paraşütle mekik yavaşça denize düşüyor. Çeşitli NASA görüntüleriyle kurgulanan klipte atmosfer sağlanmak için bazı özel efektler, beyaz ışık patlamaları, kırmızı sıcak ışık ve daha çok oyunlar görülmeye alışık olunan yeşil lazer ışıkları kullanılmış. Müzik klibinde Uluslararası Uzay İstasyonu'nu da görmek mümkün.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Tekli CD
  1. "Morning Sun" - 3:50
  2. "Elasticity" - 4:37

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Robbie's Morning Sun Aids Sport Relief". robbiewilliams.com. 2010. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Morning Sun Video: First Look". robbiewilliams.com. 12 Şubat 2010. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2010. 
  3. ^ "Morning Sun: Music Video". robbiewilliams.com. 13 Şubat 2010. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2010.