Escapology

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Escapology
Robbie Williams stüdyo albümü
YayımlanmaKasım 18, 2002
Kaydedilme2002
TarzPop Rock, Soft rock
Süre73:55
ŞirketEMI
YapımcıGuy Chambers, Steve Power
Robbie Williams kronolojisi
Swing When You're Winning
(2001)
Escapology
(2002)
Live at Knebworth
(2003)

Escapology Robbie Williams'ın beşinci solo albümü ve Guy Chambers'la ortaklaşa prodükte ettiği ve yazdığı son albüm. Albüm hakkındaki eleştiriler olumsuzdu. Allmusic, albümü "bayat şarkılar, kalıplaşmış aranjmanlar ve vasat şarkı sözleri" gibi sıfatlarla anıyorduAllmusic.[1]. Rolling Stone sertliği biraz düşererek, albümü "kendini bilen bir çalışmadan çıkmış çok etkili pop-rock hüneri" diye tanımlıyordu.[2].PopMatters ise şöyle diyordu; "büyük ihtimalle Robbie'nin bugüne kadarki en zayıf albümü"[3]. Bununla birlikte, fanlar ve bazı eleştiriler albümün büyük bir şaheser olduğu fikrine sahipti. Albümden çıkan en başarılı tekliler "Feel" ve "Something Beautiful"dur.Escapology su götürmez bir şekilde, şarkı sözlerinden ötürü Robbie'nin bir pop-star olarak Los Angeles'taki hayatını,bilhassa umutlarını ("Hot Fudge") ve korkularını ("Monsoon") konsept alarak düşünülmüş.

Williams, albüm hakkında "yarısı 'bakın bu aslında benim, palyaço gözyaşlarıyla, beni seviyorlar mı benden nefret mi ediyorlar?' kalanı ise sahneye çıkartmam gerektiğini özellikle düşünmemi gerektiren birisi hakkında. Çünkü küçük ben oraya çıkmayacaktır, bu onun için çok ürkütücüdür!"

Albüm ABD marketi için yeniden düzenlendi. Ve 2003 senesinde yayınlandı. Albüm, Meksika'daki Oye! ödülleri tarafından uluslararası kategoride 'Best Album by a Solo Male' ödülünü kazandı.[4]

Birleşik Krallık'ta albüm 7x Platinle sertifikalandı.

Albüm Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 senesinde, Robbie EMI müzikle £80 milyonluk rekor bir anlaşma imzadı.[5] Kontratın maddelerinden birinde şirket Robbie'ye yapmak istedikleri için büyük bir kontrol verecekti ve Robbie'yi Amerika marketine sokacaktı. Karşılığında, EMI, Robbie'nin albüm dışı aktivitelerinden sağlanan çıkarların bir kısmını keseceklerini bildirdi. Bunlar turlar, yayımcılık,satılan ürünler. Bu şirketi sanatçının albüm satışlarındaki herhangi bir reklam düşüşünden koruyacaktı.[6] Bu İngiliz müzik tarihindeki en büyük anlaşmaydı.[7]

Albümün ünlü fotoğrafı gün batımı, Robbie ayağından aşağı asılırken, Los Angeles'ta bir gökdelende çekildi.

Robbie beşinci solo albümünün ne olacağına dair çalışmalara başladı. Bir yıl sonra kayıtlara girdi. Albüm Robbie için yeni bir çağı müjdeliyordu. Robbie'nin daha aktif bir rol üstlediği bu albüm stüdyodaki güveninin geliştiğinin bir göstergesiydi. Ve "One Fine Day", "Nan's Songs" ve "Come Undone" Robbie'nin Guy Chambers'ın işin içinde olmadan yazdığı ilk şarkılarıydı. Şarkıların çoğu Los Angeles'ta çıplak vokaller eşliğinde kaydedildi.[7]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk başta, Escapologye karşı gelen eleştiriler karışıktı. Metacritic'de, genel eleştirileri toplayarak 100 üzerinden puan veren bir internet sitesi, albüm ortalama bir puan(53) aldı. Bu puan 11 eleştiri göz önüne alınarak verilmişti.[8]

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "How Peculiar"  Robbie Williams, Guy Chambers 3:13
2. "Feel"  R. Williams, G. Chambers 4:22
3. "Something Beautiful"  R. Williams, G. Chambers 4:52
4. "Monsoon"  R. Williams, G. Chambers 4:46
5. "Sexed Up"  R. Williams, G. Chambers 4:19
6. "Love Somebody"  R. Williams, G. Chambers 4:10
7. "Revolution" (Rose Stone düet)R. Williams, G. Chambers 5:44
8. "Handsome Man"  R. Williams, G. Chambers, A. Deevoy 3:54
9. "Come Undone"  R. Williams, Ashley Hamilton, Daniel Pierre, Kristian Ottestad 4:38
10. "Me and My Monkey"  R. Williams, G. Chambers 7:12
11. "Song 3"  R. Williams, G. Chambers 3:48
12. "Hot Fudge"  R. Williams, G. Chambers 4:05
13. "Cursed"  R. Williams, G. Chambers, A. Deevoy 4:01
14. "Nan's Song"  R. Williams 3:52
 • Ek olarak, "Nan's Song"'dan sonra gelen iki gizli parça vardır. İlk parçanın nakarat kısmının tek mısrası toplumun ifade ettiği üzere "Çocukları Kurtarın". Bununla birlikte ABD versiyonunda da aynı olan son parçanın ismi "How Peculiar (Reprise)". İkinci parça ise sıkıcı bir kızla olan buluşma sırasında kafadan geçen soyut düşüncelere dair bir parçadır. İkinci parçanın ismi "I Tried Love"

Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksi belirtilmeyen tüm parçalar Robbie Williams ve Guy Chambers tarafından yazıldı.

 1. "Feel"
 2. "Monsoon"
 3. "Sexed Up"
 4. "Get a Little High" (Williams, Boots Ottestad)
 5. "Come Undone"
 6. "Something Beautiful"
 7. "Love Somebody"
 8. "Revolution (Rose Stone'la düet)"
 9. "How Peculiar"
 10. "One Fine Day" (Williams)
 11. "Me And My Monkey"
 12. "Handsome Man"
 13. "Nan's Song"
 14. "How Peculiar (Reprise)"
 • Virgin Records şarkıların sırasını karıştırmıştır. Ve "Song 3", "Hot Fudge", "Cursed" ve bir gizli parçayı çıkarmıştır. "Get A Little High", "One Fine Day" parçalarını eklemiştir. Ve ilk gizli parça "How Peculiar (Reprise)" ismiyle albümün sonuna koyulmuştur.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Robbie'nin beşinci stüdyo albümü Escapology 2002 senesinde satışa çıkarıldığı zaman Birleşik Devletler, İrlanda, Almanya,İsveç,Finlandiya,İsviçre ve Avusturya'da bir numaraya yükseldi. Diğer yerlede de top ondaydı. Bununla beraber ABD'de büyük bir etki yapmadı.Billboard albüm listesinde 43. Sıraya kadar gelebildi.

Robbie 2003'ün yazında dünya turuna başladı. Ve Knebworth'da üç konser verdi. Bu üç şov toplamda 375.000 fan toplayarak mekanda toplanan en büyük topluluk olarak rekor kırdı.

Escapology Birleşik Devletlerde 1.4 milyon kopya satarak 2002 senesini en iyi satan albümler arasında bitirdi.[9] 2003'ün sonunda 2 milyon kopya satarak BPI tarafından 6x Platin ile sertifikalandırıldı.[10] Böylece UK tarihinde en iyi satan 60. Albüm oluyordu. Albüm dünya çapında ise 7.5 milyon üzerinde sattı.

Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni anlaşmanın gereği olarak, Robbie'yi ABD'de yıldız statüsüne getirmek için bir girişim oldu. Escapology Avrupada iyi satmasına rağmen, Amerika'da satışları oldukça düşük oldu. Albüm Amerika'da ancak 43. Sıraya gelebildi. Çoğu hayranı buna Robbie'nin Amerika'da bütük bir reklam kampanyası yürütmemesinin sebep olabileceğine bağlarken, Robbie Good Morning America, Last Call with Carson Daly ve Tonight Show gibi şovlara katılarak tanıtım yaptı. Katie Couric ve Simon Cowell gibi şov konuklarıyla kucak dansı yaptı. Bu çeşitli spekülasyolara yol açtı. Bu bile, maymun iştahlı Amerika müzik sahnesinde Robbie Williams gibi bir Brit-pop yıldızına pek fazla iyilik yapmadı.

Robbie, Amerika'daki tek başarısını 1999'da The Ego Has Landed albümüyle yaptı. Ortalama bir satış gerçekleştirdi. Ve iki teklisi başarı kazandı. Bunlar "Millennium" ve "Angels".İronik olarak, Robbie yeni albümü Reality Killed the Video Star'ın reklam promosyonunu yürütmeye başlamadan önce uzun bir süre Los Angeles'ta yaşadı. Amerika'da pek ünlü olmadığından dolayı daha rahat hissettiğini internet sitesinde birçok kez söyledi.

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün ilk teklisi Feel, Robbie ve Chambers tarafından yazıldı ve bir demo olarak kaydedildi. Albüm üzerine çalışmaya başladıkları zaman vokalleri tekrar kayıt etmeyi denediler. Bu Robbie'nin içine pek sinmedi. Bundan dolayı, demo versiyonu ilk teklisi olarak satışa sunmaya karar verdi.[11]. 2002'inin sonlarına doğru tekli satışa sunuldu. Bu Robbie'nin en büyük uluslararası hit'i oldu. Dünya çappında 4 milyon üzeri sattı. Her Avrupa ülkesinde top ona girdi. Ve Arjantin, İtalya, Macaristan, Litvanya, Portekiz, Meksika ve Hollanda'da liste başı oldu. Şarkının başarısı çok büyüktü. Kanada listeleride 54 hafta boyunca durdu. Şarkının klibi Amerika'da dikkate alındı. Çünkü klipte Hollywood aktrisi Daryl Hannah Robbie'nin âşık olduğu kadını oynuyordu. Başlıca radyo istasyonları parçayı yayınladı. Ama parça Billboard Hot 100'e giremedi. Türkiye'de klip uzun süre yayınlandı. Diğer sanatçıların şarkılarının klipleri yayınlanıp yayından kalkarken. Parçanın klibi böyle 2-3 kuşağı birden atlattı.

Albümün ikinci teklisi, "Come Undone" dünyada top on hitlerinden biri oldu. Polemik yaratan klibinden dolayı MTV Networks Europe tarafından ağır sansüre uğradı. Çünkü klibin sonunda Robbie'nin seviştiği iki kadın erkeğe dönüşüyordu. Video haşarat ve sürüngen görüntülerinden dolayı rahatsız edici bulundu. Bunlar, teklinin Enhanced CD versiyonunda da vardı.[12]. BBC Radio 2 parçayı kesinlikle huzursuz edici bulduğu için yasakladı.[13] Bu taşkınlıklar zamanında, Williams ve Guy Chambersın yollarını ayırdığı resmi olarak onaylandı.[12]

Aslında klibe sinematografik açıdan bakılırsa; Parti yapılmış ve dağıtılmış bir ev, Robbie evde uyanıyor. Etrafta dolaşıyor ve dolaşırken partide neler geçtiği kafasında canlanıyor. Kırılan pencereler, havuza atılan kanepe ve küçük bir kavga. Her şey normal seyirindeyken klibin ortalarında partinin güzel yönlerini(eğlencesini) belirten görüntülerin hemen ardına ya da içerisine haşere,sürüngen görüntüleri yerleştiriyor. Sevişilen kızlar erkeğe dönüşüyor. Böylece yapılan tüm bu olaylar seyircinin gözünde reklamcılıkta sık kullanılan bir ikna taktiği olan "çağrışım yasası" ile kötüleniyor.[14] Örneğin; David Beckham Gilette reklamlarında oynadığında seyircinin Beckham'a karşı olan duyguları ve Beckham'ın karakteri marka ile bağdaştırılır. Müzik dünyasında daha popüler olan içeriksiz ve temasız çoğu dans klibini göz önüne alırsak bu klip bu yönden onlardan çok daha üstün.

Albümün üçüncü teklisi "Something Beautiful", şarkı Barbados'ta yazılmıştır. Şarkı ilk önce Tom Jones'a teklif edildi. Ama daha sonra üzerinde tekrar çalışıldı ve Robbie Williams'ın albümüne dahil edildi.[15]. 2003 senesinin yazında tekli yayınladığı zaman Birleşik Krallık,Yeni Zelanda,İrlanda ve Danimarka'da top ona girdi. Dünya listelerinde büyük bir etki yapmaktan uzaktı. Şarkının klibinde oynayanlar Avrupa'nın her yanından gelmişlerdi. Ve klibin sonunda Robbie Williams gibi canlı performans sergileyerek yarışıyorlardı. Üç kazanan Robbie ile buluşma şansı yakalayacaktı. Videonun üç farklı versiyonu dünyanın farklı yerlerinde farklı kazananlarla yayınlandı.

Dördüncü tekli "Sexed Up" Robbie'nin Birleşik Krallıktaki başka bir top on teklisi oldu. Başka yerlerdeki listelerde büyük bir etki yapmadı.

Sertifiklar & Zirve Noktaları ve Satışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Zirve Noktası Sertifikalar (Eğer varsa) Satış/Sipariş
Arjantin 2 2x Platin[16] 80,000+
Avustralya 3 5x Platin[17] 350,000+
Avusturya 1 (4 hafta) 4x Platin[18] 120,000+
Belçika 1
İtalya 2 (4 hafta)
Kanada Altın[19] 50,000+
Danimarka 4x Platin[20] 120,000+
Finlandiya 1 Platin[21] 46,225+
Fransa 3 (2 hafta) Platin[22] 300,000+
Almanya 1 4x Platin[23] 800,000+
Macaristan Altın[24] 5,000+
Meksika 3 Platin[25] 150,000+
Hollanda 2x Platin[26] 160,000+
New Zealand 3 2x Platin[27] 30,000+
Polonya Platin[28] 40,000+
Portekiz 2 Platin[29] 20,000+
İsveç 1 (2 hafta) Platin[30] 60,000+
İsviçre 1 (8 hafta) 6x Platin[31] 240,000+
Birleşik Krallık 1 7x Platin[32] 2,037,000
ABD 43 136,000+

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Allmusic on "Escapology"". 12 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010. 
 2. ^ "Rolling Stone on "Escapology"". 28 Ekim 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 3. ^ "PopMatters on "Escapology"". 25 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 4. ^ "Oye! 2003". 22 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 5. ^ "£80 Million Contract with EMI Music". 27 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 6. ^ "Robbie Williams and his record-breaking music contract with EMI". 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 7. ^ a b "Escapology". 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 8. ^ "Robbie Williams:Escapology (2003): Eleştiriler". Metacritic. CNET Networks, Inc. 9 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2009. 
 9. ^ "Discography>Albums>Escapology". 24 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 10. ^ "BPI Certification for "Escapology"". 18 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 11. ^ "Discography>Singles>Feel". 24 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 12. ^ a b "Escapology". 28 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 13. ^ "Discography>Singles>Come Undone". 24 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 14. ^ Hogan, Kevin (2007). İstediğiniz Kişiye 8 dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz?. Yakamoz. ISBN 978-9944-326-54-4. 
 15. ^ "Discography>Singles>Something Beautiful". 24 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 16. ^ "CAPIF". 31 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 17. ^ "ARIA". 26 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 18. ^ "IFPI Austria". 29 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 19. ^ "CRIA". 6 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 20. ^ "IFPI Denmark". 26 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 21. ^ "IFPI Finland". 27 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 22. ^ "Dique En France". 15 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 23. ^ "IFPI Germany". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 24. ^ "MAHASZ". 27 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 25. ^ "AMPROFON Award for over 150,000 copies sold". 8 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 26. ^ "NVPI". 28 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 27. ^ "RIANZ – Aralık 14, 2003". 21 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 28. ^ "ZPAV". 25 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 29. ^ "AFP – Hafta 23, Yıl 2003". 10 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 30. ^ "IFPI Sweden – 2002 Certifications". 17 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 31. ^ "IFPI Switzerland". 18 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 32. ^ "BPI". 18 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
Önce gelen:
Unbreakable - The Greatest Hits Vol. 1 albümü, Westlife
Magic and Medicine albümü, The Coral
UK bir numaralı albüm
Kasım 30 2002 – Ocak 10 2003
Ağustos 16 2003 – Ağustos 22 2003
Sonra gelen:
Let Go albümü, Avril Lavigne
American Tune albümü, Eva Cassidy