İçeriğe atla

Puncak Jaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Puncak Jaya Dağı
Carstensz Piramidi
Harita
En yüksek noktası
Yükseklik4.884 m (Bazı verilere göre 5.030 m)
Çıkıntı4.884 metre (16.024 ft)
Yalıtılma5.262 kilometre (3.270 mi)
Koordinatlar4° 5 G 137° 11′D 
Coğrafya
KonumEndonezya (Batı Papua)
Tırmanma
İlk tırmanan13 Şubat 1962 Heinrich Harrer, Philip Temple, Russel Kippax ve Albert Huizenga

Puncak Jaya Dağı ayrıca Mount Carstensz veya Carstensz Piramidi de denir, (Endonezyaca: Puncak Jaya). "Zafer Zirvesi") 5.030 metre yüksekliği ile Okyanusya'nın en yüksek dağı. Bazı verilere göre sadece 4.884 m yüksekliğe erişse de her halükarda, Himalayalar ile Andlar arasında bulunan en yüksek noktadır.

Papua Yeni Gine Adasının Endonezya'ya ait batıdaki Batı Papua kısmında, Maoke Sıradağları'nın bir bölümü olan Sudirman Range'de bulunur. Maoke Sıradağları, Pasifik Plakasının batarak İndo-Avustralya Plakasının altına girmesiyle oluşmuştur.

Puncak Jaya'nın Avustralya ve Okyanusya'nın bir temsilcisi olarak Yedi Zirveler'e dahil olup olmadığı tartışılmaktadır. Politik olarak bakıldığında dağ, Endonezya'ya, dolayısıyla Asya aittir. Diğer yandan ise dağ, Pasifik ve İndo-Avustralya plakalarının sınırında bulunup, böylelikle coğrafi olarak Avrasya'a ait değildir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Carstensz Piramidi ismini, 1623 yılında dağı ilk defa tasvir edip tanımlayan Hollandalı denizci ve kâşif Jan Carstensz'den alır. İlk tırmanış 13 Şubat 1962'de, Heinrich Harrer, Philip Temple, Russel Kippax ve Albert Huizenga tarafından, kuzey duvarı üzerinden gerçekleştirilmiştir.

Puncak Jaya, "Yedi Zirve" içinde nispeten küçük olmasına rağmen, tırmanışı en zor olanlardan biridir. Zorluk derecesi V ile, tırmanış tekniği açısından Everest Dağı ya da Denali'den de çok daha zordur. Ancak yükseklik şartlarından, daha doğrusu orada hüküm süren iklim şartları sebebiyle bu son ikisi dağcılık bakımından, çok daha fazla büyük bir meydan okumadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Puncak Jaya'ya tırmanış, ordu, polis, bakanlıklar gibi çok sayıda makamın iznine bağlıdır. Bu izinlerin elde edilmesiyle ilgili kriterler, kısa zaman dilimi içinde değişebilmektedir. Çevrede, yabancı ziyaretçiler için pek de uygun olmayan mayıncı gruplar aktiftir. Bunların dışında resmi makamlarla, yörenin ilk sakinleri arasında ihtilaflar vardır. Bu problemler, tırmanışları çok zorlaştırır.

Dış hatlar[değiştir | kaynağı değiştir]