Finsteraarhorn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finsteraarhorn
Das Finsteraarhorn'un güneyden görünümü
Yükseklik: 4.273 Metre
Koordinatlar: 46° 32' 14" K, 8° 7' 34" D
Konum: İsviçre
Sıradağ: Alpler
İlk tırmanış: 1828 Jakob Leuthold ve Johann Wahren
En kolay tırmanış Rota: oldukça zor (Güneybatı kanadı ve Kuzeybatı sırtı)

Finsteraarhorn, İsviçre 'de deniz seviyesinden 4274 m yüksekliği ile Bern Alpleri 'nin en yüksek zirvesi ve Bern Kantonu'nun en yüksek noktası, İsviçre'nin en yüksek dağı. Lötschberg ve Simplon 'un doğusunda kalır. Bütün,merkezi ve doğu İsviçre manzaralarına hakimdir.

Finsteraarhorn, göze çarpan, köpek balığı yüzgeçi tarzında bir şekle sahip olup, sırtına kuzeybatı ya da güneydoğu istikametinden bakıldığında dik bir boynuz olarak görünür. Çaptazdan ise geniş bir üçgen şeklinde görünür.

İlk olarak 16 Ağustos 1812 tarihinde Arnold Abbühl, Joseph Bortis ve Alois Volker tarafından tırmanılmıştır. Bu tırmanış tahminen, bugün büyük kısmı erimiş olan yamaç buzulları ile kaplı güneydoğu sırtının doğu kanadı üzerinden gerçekleştilmiştir. Ancak bu üçlünün hakikaten ana zirveye ulaşıp ulaşmadığı şüphe götürmektedir. Buna karşın kanıtlanmış olan, zirveye çıkışın 19 Ağustos 1828'de Jakob Leuthold ve Johann Wahren tarafından bugünkü normal yol üzerinden başarılmış olmasıdır. Bu kişiler, bir ayak yaralanması sonucu devam edemeyen, buzul araştırmacısı Franz Joseph Hugi'in dağ rehberleriydi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]