MonoDevelop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MonoDevelop
Geliştirici(ler)Xamarin ve Mono topluluğu
Güncel sürüm5.9.5.5 / 15 Temmuz 2015 (8 yıl önce) (2015-07-15)
Programlama diliC#
İşletim sistemiWindows, Mac OS X, Linux
ErişilebilirlikÇoklu dil
TürTümleşik geliştirme ortamı
LisansLGPLv2, MIT X11
Resmî sitesimonodevelop.com
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

MonoDevelop Linux, OS X ve Windows işletim sistemleri için geliştirilmiş bir açık kaynak tümleşik geliştirme ortamıdır. .NET framework ile Windows uygulamaları geliştirenlerin, alternatif olarak Mono kullanarak geliştirme yapmalarına olanak tanımaktadır. Linux ve Mac OS X için .NET teknolojilerini kullanma olanağı sunar.

MonoDevelop, gerek arayüz gerekse de sunduğu özellikler bakımından Microsoft Visual Studio ile çok fazla benzerlik göstermektedir. MonoDevelop'un sunduğu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Otomatik kod tamamlama
  • Kaynak kontrolü
  • Grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI)
  • Web tasarımcı

MonoDevelop ayrıca Gtk# GUI tasarımcısı olan Stetic ile de entegre çalışmaktadır. Bu sayede de birkaç basit sürükle-bırak ve tıklama ile hızlı bir şekilde masaüstü uygulamalar için arayüz geliştirilebilmektedir. MonoDevelop öntanımlı olarak C# ile kod yazma olanağı sunsa da Boo, C, C++, C#, D, F#, Java, Oxygene, Vala ve Visual Basic.NET programlama dillerini de desteklemektedir.

Yukarıda yer alan diğer programlama dillerinin desteklenmesi için çeşitli eklentilerin entegre edilmesi gerekebilir. Ayrıca bu dillerden bazıları dönemsel olarak MonoDevelop desteğine sahip olmayabilir. Bu yüzden MonoDevelop ile uygulama geliştirmek isteyenlerin C# programlama dilini tercih etmeleri istenir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft'un .NET teknolojisini tanıtmasıyla birlikte birçok geliştirici bu platforma yöneldi ve kısa sürede pek çok uygulama ve web sitesi bu çatı kullanılarak geliştirildi. .NET teknolojisi ile ilk zamanlar sadece Windows uygulamaları ve ASP.NET teknolojisi ile kodlanmış web siteleri geliştirilebiliyordu. Ancak açık kaynak gönüllülerinden bir grup bir araya gelerek Mono topluluğunu oluşturdular ve SharpDevelop isimli açık kaynak .NET tümleşik geliştirme ortamını migrate etmeye başladılar. Bu sayede Linux işletim sistemi için Gtk# masaüstü uygulamaları geliştirilmeye başlandı. SharpDevelop'ın çatal projesi olan MonoDevelop mimari olarak ilerleyen dönemlerde SharpDevelop sürümlerinden farklı bir yapıya sahip oldu.

Bugün MonoDevelop'a baktığımızda artık Mono projesinin bir parçası haline gelmiş durumda ve Xamarin ve Mono topluluğu tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Mono 1.0 Beta 2 sürümünden beri MonoDevelop, Mono sürümleriyle birlikte gelmektedir.

Platformlar[değiştir | kaynağı değiştir]

MonoDevelop Windows, OS X ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. Windows ve OS X versiyonları 2.2 sürümünden beri desteklenmektedir. Xamarin de güncellenmiş bir versiyon olan MonoDevelop 4.0 sürümünü Xamarin Studio adıyla kullanıcılarına sunmaktadır.

MonoDevelop yukarıda sayılan üç işletim sistemi dışında, FreeBSD ve OpenSolaris gibi farklı platformlarda da kullanılabilmektedir. Ancak her ikisi de kendi toplulukları tarafından desteklenmektedir.

Unity oyun motoru[değiştir | kaynağı değiştir]

MonoDevelop'un kişiseleştirilmiş bir sürümü Unity Technologies tarafından geliştirilen Unity [1] isimli oyun motoru ile birlikte gelmektedir.

Stetic[değiştir | kaynağı değiştir]

Stetic, MonoDevelop'da kullanılan Gtk# arayüz tasarım bileşenidir. C# programlama dili kullanarak hızlı bir şekilde masaüstü uygulamaları için arayüz tasarlamayı sağlar. MonoDevelop'un 1.0 sürümünden beri entegre bir şekilde gelmektedir. Stetic, sürükle-bırak vb. özellikleri sebebiyle Glade Arayüz Tasarlayıcı'ya çok benzemektedir. Her ne kadar bazı kullanıcılar, Qt Designer ve Microsoft Visual Studio Windows Forms Editor gibi uygulamalara nazaran daha zor bir çalışma ortamı sunduğu ifade edilse de özellikle Linux uygulama geliştiricileri tarafından büyük bir beğeni ile kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015.