Delphi (programlama dili)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Embarcadero Delphi
Orijinal yazar(lar) Borland (1995–2008)
Geliştirici(ler) Embarcadero Technologies (2009–günümüz)
Kararlı sürüm Delphi 10.1 Berlin / 20 Nisan 2016 (3 yıl önce) (2016-04-20)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Microsoft Windows
Erişilebilirlik Almanca, Fransızca, İngilizce ve Japonca.
Tür Tümleşik geliştirme ortamı
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi embarcadero.com/products/delphi

Embarcadero Delphi ya da kısaca Delphi bir programlama dili ve konsol, web, masaüstü ve mobil uygulamalar için tümleşik geliştirme ortamı (IDE) dır. Delphi'nin derleyicileri, kendi Pascal dialekti olan Object Pascal'ı kullanarak Windows(x86 ve x64), Mac OS X (sadece 32-bit), iOS (32 ve 64-bit), Android ve Linux[1] için kodlar üretebilir.[2]

Delphi, Code Insight kod editörü, Error Insight gerçek-zamanlı hata yakalama ve diğer özelliklere sahiptir. Başlıca özellikleri; refactoring; VCL (yerel Windows) ve FMX (çoklu-platform, her platform için kısmi yerel); mobil platformlar dahil tüm platformlar için entegre edilmiş debugger; kaynak kod kontrolü (SVN, git ve Mercurial); üçüncü-parti bileşenleri destekleyen RAD Studio'nun bir parçasıdır. Çok güçlü veritabanı desteğine sahiptir. Delphi, derleme hızı açısından dikkat çekici bir hıza sahiptir.[3]

C# ve Swift gibi yaygın dillerin aksine, bir milyon satırlık Delphi projesi saniyeler içerisinde derlenebilir. 170,000 satırdan oluşan test projesini saniyeler içinde derlemiştir.[4][5] Aktif geliştirilmeye devam edilmektedir ve her altı ayda bir yeni özellikler ve düzenlemeler ile yeni sürümü yayınlanmaktadır.

Özgün Delphi Borland tarafından hızlı uygulama geliştirme aracı olarak Windows platformu için geliştirilmiştir ve yerini Turbo Pascal'a bırakmıştır. Delphi varolan dile tam nesne merkezli programlama özellikleri eklemiş ve dilin kullanımı, geliştirilmesi ve desteklenmesi artmıştır. Modern dil özelliklerinden sayılan jenerikler ve anonim metodların yanı sıra string tipleri ve yerel COM port desteği ile özellikleri geliştirilmiştir.

2006 yılında, Borland'ın yazılım geliştirme araçları CodeGear firmasına transfer edilmiş, daha sonra firma Embarcadero Technologies tarafından 2008 yılında satın alınmıştır. 2015 yılında Embarcadero, Idera[6] firması tarafından satın alındı fakat Embarcadero markası adı altında ürünlerin geliştirilmesine devam edildi.

29 Ağustos 2016'da Embarcadero firmasının CEO'su Marco Cantu yazdığı blog yazısı ile Delphi'nin Linux'a doğrudan desteğinin verildiğini duyurdu. "Delphi, 25 yılını dolduran Linux'u tebrik etmeye geliyor" isimli yazısında Cantu, birkaç görsel paylaştı. Projenin kod adının Godzilla olduğunu ve PlatformAssistant Sunucusu ile Ubuntu işletim sisteminde derlenmiş Pascal kodlarını paylaştı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b http://blog.marcocantu.com/blog/2016-august-linux-25-delphi-coming.html
  2. ^ Feature Matrix
  3. ^ "Performance Comparison from Delphi 2010 to XE6 (Part 2)". Riversoft AVG. 26 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 March 2016. 
  4. ^ "The Delphi Geek: Built For Speed". 23 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 March 2016. 
  5. ^ "Discussion on Hacker News about Delphi being alive". Hacker News. 2 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 March 2016. 
  6. ^ "IDERA Announces Intent to Acquire Embarcadero, Expands Position in Database Management and Developer Tools Markets". 14 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2016-03-05.