QuickBASIC

Vikipedi, özgür ansiklopedi

QuickBASIC, QBASIC ya da QB, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş, Microsoft QuickBASIC isimli programlama dilinin belli özellikleri (örneğin derleyicisi) çıkarılarak sadeleştirilmiş halidir. MS-DOS işletim sisteminin belli sürümlerinin parçası olarak sunulmuştur. Adından da anlaşılacağı üzere, yapısal bir BASIC türevidir.

QBasic önceleri kullanılan MS-Basic, GWBasic ve BASICA gibi eski BASIC derleyicilerinin geliştirilmiş halidir. Ayrıca, eski BASIC derleyicilerinden farklı olarak bir düzenleyicidir. Dil yapısında ufak değişiklikler olduğu gibi farklı olarak güçlü bir editörü de vardır. QBasic bir sistem programcılığı dili olarak değil, yazımı ve kullanımı basit ve kolay programlama ve değişken notasyonları ile kullanıcıyı yormadan ufak bilimsel hesap ve muhasebe gibi uygulamalarda kolayca sonuca götürmeyi sağlar. Bununla birlikte assembly bilen programcılar makine dili seviyesinde yazdıkları kodları CHAR$ fonksiyonu ile QBASIC içinde kullanarak sistem programlamaya yönelik çeşitli işler yapabilir, örneğin bir programlama dili derleyicisi hazırlayabilirler.

Sürüm geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

QBasic 1.1[değiştir | kaynağı değiştir]

Qbasic programlama dilinin ilk sürümüdür. O zamanki diğer programlama dillerine göre bir tam sayfa editörü vardı ve bu programla program yazmak oldukça kolaylaşmıştı. Öte yandan, daha gelişmiş Qbasic sürümlerinde olduğu gibi, BASIC programlama dillerinin oluşturduğu BAS dosyasını çalıştırılabilir EXE dosyasına dönüştürme özelliğine sahip değildi.

QBasic 4.5[değiştir | kaynağı değiştir]

QBasic 1.1'den sonra gelen QBasic programlama dilidir. Öncekinin özellikleri üzerine, BAS dosyasından EXE dosyasına çevirme, daha çok menü seçeneği eklendi.

QBasic 7.1[değiştir | kaynağı değiştir]

Qbasic 4.5'ten sonra gelen bir Qbasic programlama dilidir. Önceki sürümlerin özelliklerinin üzerine özel menü yapma seçeneği ve yeni komutlar eklendi. Böylece toplam komut sayısı 255'e ulaştı.

QB64[değiştir | kaynağı değiştir]

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

 'Belirtilen İki Sayıyı Toplar
 CLS
 INPUT "Birinci Sayıyı Giriniz:";A%
 INPUT "İkinci Sayıyı Giriniz:";B%
 PRINT A% + B%
 END

Qbasic'te Grafik[değiştir | kaynağı değiştir]

Qbasic; VGA, EGA, CGA, MCGA, Olivetti, Hercules ve AT&T görüntü formatlarını desteklemektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]