Lazarus (yazılım)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lazarus
Lazarus logo small.jpg
Geliştirici(ler) Gönüllüler (Lazarus Team)
Kararlı sürüm 1.8.4 / 22 Mayıs 2018
İşletim sistemi Çoklu Platform
Tür Pascal SDK
Lisans GPL
Resmî sitesi www.lazarus-ide.org

Lazarus açık kaynak kodlu Free Pascal derleyicisi tarafından geliştirilip, desteklenen çoklu platform Görsel programlama geliştirme ortamıdır. Pascal ve Object Pascal geliştiricileri için Rapid Application Development Delphi benzeri bir ortam sağlamayı amaçlar.

Free Pascal Linux, Win32, OS/2, Mac OS X, BSD, 68K vs. üzerinde çalışabilen, win32, GTK+, Qt 4, Aqua gibi birçok farklı API'yi kullanabilen açık kaynak kodlu bir derleyicidir. Nesne Yönelimli Pascal olan Delphi'yi anlayıp derleyebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Java'nın bir kere yaz ,her yerde çalıştır'ın aksine, Lazarus ve Free Pascal bir kere yaz, her yerde derle'ye çabalar. Aynı derleyici yukarıdaki platformlar için tam olarak mevcut olduğundan beri, aynı ürünleri farklı platformlarda hemen hemen hiç yeniden kodlama yapmadan üretmek mümkün.

Microsoft Windows üstünde Borland Delphi daha kararlı ve daha fazla dokümantasyona sahiptir, fakat Lazarus'un çoklu-platform yeteneğinden, şeffaflığından ve özelleştirilebilirliğinden yoksundur. Linux üstünde, Delphi uygulamaları Lazarus ile derlenebilir ve ufak bir uyarlama ile tam tersi de geçerlidir.

Lazarus'un istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi devam etmektedir. Açık kaynak olduğu için, pek çok programcı tarafından desteklenmektedir. İleride kullanıcı sayısının artacağı tahmin edilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]