Ə

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Latin alfabesi
Əə harfi
Ə ə
Ə ə
Ə harfi

Əə (veya bazen Эə[1][2], Şva veya Ters E) Latin alfabesine eklenmiş bir harftir. Bu harf Azerbaycan alfabesinde açığa yakın ön düz ünlüyü /æ/ göstermek için kullanılır. 1991 yılında kabul edilen Azerbaycan alfabesinde bu ses için (Ortak Türk Alfabesinde bulunan) Ä harfi kullanılmışsa da bu ünlü Azerbaycancadaki en yaygın ünlü olduğundan ve mähäbbät örneğinde olduğu gibi nokta çokluğuna yol açtığından bir sonraki yıl Ä'nin yerine Kiril alfabesinde kullanılan Ә harfiyle aynı görünüşteki Ə harfi kabul edilmiştir. Tatarcada ise tersi yaşanmış, başlangıçta Ə harfi kabul edilmesine karşın o dönem bu harfi pek çok yazı tipi ve bilgisayar sistemleri desteklemediğinden Ä harfine dönüş yapılmıştır.

Uluslararası Fonetik Alfabede ise küçük /ə/ sembolü başka bir ses olan orta merkez ünlüyü gösterir.

Bilgisayar kodları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Ə ə
Unicode Adı LATIN CAPITAL LETTER SCHWA LATIN SMALL LETTER SCHWA
Kodlamalar Ondalık Onaltılık Ondalık Onaltılık
Unicode 399 U+018F[3] 601 U+0259[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ИЗ ИСТОРИИ ПИСЬМА АЗЕРБАЙДЖАНСКИХ ТЮРКОВ, Мансур Рахбари (Южный Азербайджан, Иран), Bextiyartuncay. Э(ə) harfi için örnek 5 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - "э(ə)СРи : леорард ( Китаб аль – Идрак ли – Лисан аль – Атрак ), тигр (Махмуд Кашгари)"
  2. ^ Eesti Keele Instituut / Institute of the Estonian Language KNAB: Kohanimeandmebaas / Place Names Database, Taadi / Tat / Жугьури Džuhuri latinisatsioon / romanization: KNAB 2012-09-30 - Notes-2: 5 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "In the earlier Azerbaijani Cyrillic there were variations: ə (= э)."
  3. ^ ""Ə" U+018F Latin Capital Letter Schwa Unicode Character". 2018. 8 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
  4. ^ ""ə" U+0259 Latin Small Letter Schwa Unicode Character". 2018. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

ISO temel Latin alfabesi
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz

tarih paleografi türetimler diyakritik noktalama rakamlar harf listesi

r