Miguel Alemán

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Miguel Alemán

Miguel Alemán Valdés, (29 Eylül 1900, Sayula, Veracruz, Meksika - 14 Mayıs 1983, México), 1946-1952 arasında görev yapmış Meksika devlet başkanı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir köy bakkalının oğluydu. Meksika Devrimi sırasında general oldu. Hukuk öğrenimini bitirdikten sonra México'da çalıştı, işçi-işveren davalarında uzmanlaştı. Veracruz senatörü (1934-36), 1936'da eyalet valisi oldu. 1940'ta Manuel Ávila Camacho'nun zaferiyle sonuçlanacak başkanlık kampanyasını yürütmek için bu görevden istifa etti. Bunun karşılığında, Camacho tarafından içişleri (Gobernación) bakanlığı gibi güçlü bir mevkiye getirilerek ödüllendirildi. 1946'da Kurumsal Devrimci Parti (Partido Revolucionario Institucional - PRI) listesinden başkan adayı oldu ve eski dışişleri bakanlarından Ezequiel Padilla'yı kolayca yenilgiye uğrattı. Aynı zamanda Meksika tarihinde seçimleri kazanarak başkan olan ilk sivil olarak tarihe geçti.

Başkanlığı sırasında Meksika'da toprak reformunun hızı kesildiyse de sınai kalkınma büyük ölçüde arttı. Yönetimine büyük yolsuzluk ve yozlaşma suçlamaları yöneltildiyse de, başkanlık döneminde belirgin bir ekonomik gelişme görüldü.