TechNet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Microsoft TechNet sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search

Microsoft'un BT Uzmanları için yaptığı hizmet ve projedir. Microsoft yazılımları hakkında eğitimler, tartışma forumları, Microsoft çalışanları için bloglar ve bir sözlük içermekteydi.

Kitaplık[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yazılım Geliştirici" için bilgiler içeren MSDN Library'dekine benzer bir bölüm olarak teknik bilgi kaynağını; IT professional'ları (BT Uzmanları) ve uzman kullanıcılardan sağlamaktadır. Bu teknik içerik İnternet'te ve CD'lerde bulunmaktadır. Bu CD'ler aylık olarak yayımlanmaktadır. İçerisinde Microsoft Knowledge Base, service pack'ler, güvenlik güncellemeleri, kaynak araçları, teknik bilgiler, yazılım rehberi, beyaz kâğıtlar... hepsini "Microsoft.com" indirme imkanı sunmaktadır.

Kütüphane[değiştir | kaynağı değiştir]

TechNet Sözlük Beta[1], topluluklar için teknik bir sözlüktür. Üye olan herkes, yeni konular açarak, açılmış başlıkları genişletip düzenleyerek katkıda bulunabilir, yorumlar yapıp diğer kullanıcılarla arkadaşlık kurabilir. The goals [2] of the Wiki include providing broader and more in-depth solutions content (how-to, procedural, troubleshooting, deployment) from a wider variety of authors with less publishing friction than traditional mechanisms.

Konsept ve platform, hala deneme aşamasındadır.

Forumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

TechNet Forum BT uzmanları konuları geniş bir yelpazede tartışmak için toplum tarafından kullanılan web tabanlı forumlardır..TechNet Forumları 2008'de açıldı ve AJAX desteği de geldi.

Bloglar[değiştir | kaynağı değiştir]

TechNet blogs veya TechNet Bloglar [3] sadece Microsoft çalışanları için bir platformdur.

Sosyal Ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal Ekleme veya Sosyal Bookmarklama, TechNet üyeleri için tek tıkla Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine gönderir..[4] The goal of the social bookmarking application is to provide a method whereby members of the IT professional community can:

  • Contribute to a database of quality links on any topic from across the web. By filtering on one or more tags, (e.g. "Exchange" and "security") users can discover popular or recent links and subscribe to a feed of those links.
  • Find and follow experts' recommended sites. Each profile page includes a feed of the user's contributions. Users can be discovered through a drop-down menu on each bookmark.
  • Demonstrate their expertise through the links displayed in their profile.
  • Store their favorite links online.

The initial release of the application provides standard features for the genre, including a bookmarklet and import capabilities. The TechNet web site is also starting to incorporate feeds of social bookmarks from experts and the community, displayed alongside feeds from relevant bloggers.[5]

Abonelik ve indirme[değiştir | kaynağı değiştir]

TechNet also provides a number of downloads of Microsoft software.[6] Many are free, but a large number aren't. These are provided to those with TechNet Subscriptions. The subscriptions provide access to much of Microsoft's software, complete with product keys that do not expire after a certain time. The subscriptions are sold on an annual basis.[7] There are two levels of subscriptions, Standard and Professional. The Standard subscription provides access to most of the software except specific enterprise-orientated software, and includes 1 collection of Microsoft E-learning. The Professional subscription is more expensive, provides access to all the software, and includes 2 free professional support calls and 2 collections of Microsoft E-learning.[8]

There are restrictions on the use of the software obtained from TechNet Subscriptions. The software may not be used for commercial purposes and may be used only by a single person (it may not be shared).[8]

TechNet Magazine[değiştir | kaynağı değiştir]

2005'te kurulan TechNet Magazine, Microsoft ile ortaklaşa çalışmakta olan BT'lere planlama yapmaları, sistemlerini optimize etmeleri için yardımcı olan bir dergiydi. TechNet Magazine'in basımı, toplamda yaklaşık 100.000 kişiye ulaşmıştı. Ek olarak, TechNet Magazine, internet ortamı üzerinde technetmagazine.com adresinden 11 farklı dilde yayımlanmaktaydı. TechNet Magazine, 2013'te kapatıldı, fakat internet sitesinde eski sayıları hâlâ okunabilir durumdadır.

Kaaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]