Çarpma krateri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Meteor krateri sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Arizona çöllerinin kuzeyindeki, Meteor Krateri
Ay'ın öteki yüzünde bir çarpma sonucu meydana gelmiş olan Daedalus krateri.

Çarpma krateri, yerbenzeri gök cisimlerinde kuyruklu yıldız veya meteor çarpması sonucunda meydana gelmiş, çevresi kapalı yuvarlak çöküntüye verilen addır.

Kuyruklu yıldız ya da meteor çarpmasıyla ortaya çıkan kraterlerin derinlikleri az, yüzeyleri geniş, tabanları düz olur. Ortalarında çarpma noktasını belirten küçük bir kabarıklık oluşmuş olabilir. Çöküntünün içe bakan kenarları dik, dış kenarları ya yumuşak eğimli, ya da eğimsizdir. Dünya'daki kraterlerin çoğu, yıpranma ve aşınma süreçlerinin etkisiyle bugüne kadar ortadan kalkmıştır.

Eğer yerbenzeri gök cisimlerinin hatırı sayılır yoğunlukta atmosferleri varsa onlara yaklaşan cisimlerin geliş açısı çok yatay olanları sıçratarak tekrar uzaya atabilir. Açı çok dikse gök cismi atmosferde yanarak kül olabilir. Çok küçük cisimler de sürtünme sonucu buharlaşırlar, ancak büyük cisimler yüzeye çarpar. Kuyruklu yıldızlar, 30 Haziran 1908'deki Tunguska Olayı'nda görüldüğü gibi aşırı sürtünmeden dolayı yüzeyin hayli üstünde bir bomba gibi patlayabilir.[1]

Ancak kraterin büyüklüğü, gök taşının yoğunluğuna, hızına ve çarptığı malzemenin özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

Uzaktan bakıldığında kalderayı andırırsa da iridyum içermesinden dolayı volkanik şekillerden farklıdır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]