Mehmed Niyazi Özdemir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mehmed Niyazi Özdemir
Doğum 8 Nisan 1942
Akyazı, Sakarya, Türkiye
Ölüm 11 Mayıs 2018 (76 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Vatandaşlığı Türkiye
Milliyeti Türk
Din İslam
Dalı Tarih
Doktora hocası Prof. Dr. Ditrich Pirson
Aldığı ödüller Türkiye Milli Kültür Vakfı (1998) Roman dalı (Çanakkale Mahşeri)

Mehmed Niyazi Özdemir (d. 8 Nisan 1942, Akyazı - ö. 11 Mayıs 2018, İstanbul), Türk tarihçi, yazar ve mütefekkir.

Özgeçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ve orta okulu Akyazı'da okudu. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde bitirdi. Sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi; 1967’de oradan mezun oldu. O zamanlarda hukuk fakültesinde takıntısız olarak üçüncü sınıfa geçenler, dekanlığa müracaat edip, izin alarak edebiyat fakültesinin herhangi bir bölümüne de devam edebiliyorlardı. Bu imkândan faydalanarak Edebiyat Fakültesi'nin felsefe bölümünden de sertifika aldı. Mezuniyetini takiben devlet felsefesi sahasında doktora yapmak için Almanya'ya gitti.

Brilon'daki Goethe Enstitüsü'nde Almanca öğrendi. Marburg Üniversitesi'ne intisap ederek burada Prof. Dr. Ditrich Pirson'un yanında "Türk Devletlerinde Temel Hürriyetler" başlıklı doktorasına başladı. Uzun yıllar Almanya’da oturdu. 1988 yılından beri Türkiye’de ikamet etmektedir. Tercüman ve Zaman gazetelerinde yazdı. 1987'den itibaren ilk başta haftada üç gün, sonraları haftada bir gün Zaman gazetesinde yazdı. 10 Nisan 2016 tarihinden itibaren her pazar Yeni Şafak gazetesinde köşe yazısı yazmaya başladı. Ayrıca; Genç Akademi, Nizâm-ı Âlem, Türk Yurdu, Ufuk Çizgisi gibi dergiler için kaleme aldığı makale ve yazıları çeşitli Batı dergilerinde de neşredilmiştir.

Mehmed Niyazi Özdemir, tezli romanlarıyla tanınan bir yazar ve düşünürdür. Eserlerinde millî konuları işlemeyi şiar edinmiştir. Fikrî eserlerinde ise Türkiye'nin sosyal yapısı hakkındaki görüş ve düşüncelerini açıklamıştır. 11 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da Acıbadem Koşuyolu Hastanesi'nde ölmüştür.[1]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Edebî eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İmam-Hatip mezunu idealist bir gencin, Türkiye'deki çarpık zihniyet karşısındaki mücadeleleri ve başından geçenler, eserin konusunu teşkil etmektedir.
Tanıtım Yazıları: Almanya'da okuyan bir Türk gencinin bir Alman kızına aşkının hikâyesidir.

(Türkiye Millî Kültür Vakfı Ödülü verildi)

Azerbaycan'dan Türkiye'ye sığınmış ve Türkiye'de Ağır Ceza Reisliği'nden emekli olmuş ve rahmete kavuşmuş bir Azerbaycanlı Türk'ün, anayurdunda başından geçenler etrafında cereyan eden bir roman.
Said Nursî ve arkadaşları Süleyman Askerî, Eşref Kuşçubaşı gibi zevatın Balkan Harbi'nde Edirne'yi Bulgarlar'dan geri alışları ve Batı Trakya'da ilk Türk Cumhuriyeti'ni kuruşlarının belgeler dayanan hikâyesidir.

Çanakkale Savaşı'nı destanî tonda anlatan roman, (1998) (Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü).

Akyazı'nın ilçe olma aşamasında yaşanan dostluk öyküleri anlatılıyor.

Fikrî eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar bu kitapta İslâm'ın temel prensipleriyle İslâm tarihinde geçmiş uygulamaları hukuk mantığıyla ele alarak İslam'da "devlet"in ne olduğunu ortaya koymaya çalışmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tarihçi ve yazar Mehmet Niyazi Özdemir hayatını kaybetti!". mynet.com. 12 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2018.