Juho Kusti Paasikivi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Juho Kusti Paasikivi

Juho Kusti Paasikivi [[ˈjuhɔ ˈkusti ˈpɑːsikivi]] (d. 27 Kasım 1870, Koski Hl, bugünkü Hämeenkoski - ö. 14 Aralık 1956, Helsinki), eski İsveç adı (1885'e kadar): Johan Gustaf Hellsten, Finlandiya'da politika yapmış ve 1946 ile 1956 yılları arasında Finlandiya Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştür.

Paasikivi genç yaşlarda politika ile uğraşmaya başlamış, Finlandiya'nın bağımsızlığını kazanmadan önceki dönemlerde de Fin Partisi adına eyalet meclisinde bulunmuş, Finlandiya'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından da bağımsız Finlandiya'da oluşturulan ilk hükümetin içerisinde de devlet bakanı olarak görev almıştır.

1920'de Sovyet Rusya ile yapılan barış görüşmelerini yürüten delegasyonda da bulunan Paasikivi, daha sonra SSCB ile yapılan ateşkes antlaşmasında da aktif olarak görev almıştır.

1940 ile 1941 yılları arasında Sovyetler Birliği'nde Finlandiya Büyükelçisi olarak görev alan Paasikivi, 1944-1946 yılları arasında hükûmet Başkanı olmuştur.

Carl Gustaf Emil Mannerheim'in geri çekilmesi neticesinde boşalan cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Paasikivi, bu görevi 1956'ya kadar sürdürmüştür. Cumhurbaşkanlığı döneminde de geçmiş dönemin izlerini silmesi adına Sovyetler Birliği'ne karşı uzlaşmacı bir tavır alması ve Sovyet yanlısı tutumu nedeniyle ülkesinde davranışı Sovyet bağlılığı olarak adlandırılmış ve bunun neticesinde Finlandiya sınırlı bir bağımsızlığa sahip olmuştur.

Paasikivi ve Kliment Voroşilov (1955)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Pehr Evind Svinhufvud
Finlandiya Başbakanı
1918
Sonra gelen
Lauri Ingman
Önce gelen
Urho Castrén
Finlandiya Başbakanı
1944–1946
Sonra gelen
Mauno Pekkala
Önce gelen
Carl Gustaf Emil Mannerheim
Finlandiya cumhurbaşkanı
1946–1956
Sonra gelen
Urho Kekkonen