Kyösti Kallio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kyösti Kallio

Kyösti Kallio (aslen Gustaf Kalliokangas) (d. 10 Nisan 1873, Ylivieska - ö. 19 Aralık 1940, Helsinki), Finlandiya Cumhuriyeti'nin 1937 ile 1940 yılları arasında dördüncü Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Posta pulu (1941)

Kallio, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve Finlandiya politika tarihinde aktif olarak uzun yıllar görev almıştır. Özellikle bağımsızlığını kazanmasından sonra Finlandiya'nın cumhuriyet olarak yönetilmesi gerektiğini savunmuştur. Bu düşüncesinden dolayı monarşinin gelmesini isteyen çoğunluğu barındırdığı gerekçesiyle savaş sonrası oluşturulan senatodaki tüm görevlerinden ayrılmıştır.

Cumhuriyetçilerin çoğunluğu sağlaması ile yeniden görevlerine geri dönmüştür.

Oluşturulan birçok hükümette Tarım Bakanı olarak görev alan Kallio, değişik yıllarda kısa süreliğine dört sefer de Başbakan olarak görev almıştır. Son olarak 1937 ile 1940 yılları arasında Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Kallio, 27 Kasım tarihinde görevi bırakmış, 19 Aralık tarihinde ise, halefi Risto Ryti bu makama seçildikten birkaç saat sonra, Helsinki tren istasyonunda hayatını kaybetmiştir.

Kyösti Kallio ölümünden dakikalar önce Mannersheim ile, 19 Aralık 1940

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]