Karl-August Fagerholm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Karl-August Fagerholm, 1958

Karl-August Fagerholm (d. 31 Aralık 1901, Siuntio – ö. 22 Mayıs 1984, Helsinki), Parlamento Başkanı[1] ve üç kez Finlandiya Başbakanı (1948-50, 1956-57 ve 1958) idi.[2] Fagerholm, Devam Savaşı'ndaki ateşkesin ardından Sosyal Demokratların önde gelen siyasetçilerinden biri oldu. Ancak Fagerholm'un savaş sonrası kariyeri hem Kremlin hem de yerli komünistlerin şiddetli muhalefetiyle karşılandı. 1956'da Başkanlık seçimlerinde Urho Kekkonen'e karşı kaybetti.

Devam Savaşı sırasında, Alman birlikleri yakınlarındaki çalışma kamplarındaki 68.000 mültecinin tutuklanması ve özellikle de sekiz Yahudi mültecinin 6 Kasım 1942'de Gestapo'ya skandal tarafından gönderilmesine ilişkin tartışmalar Fagerholm'un istifasını sordu. Stalingrad Savaşı'ndan sonra, Nazi Almanyası'nın II. Dünya Savaşı'nda yenilmek üzere olduğunun giderek aşikar hale geldiği anlaşıldığında, Edwin Linkomies Bakanlar Kurulu, İngiltere ve Sovyetler Birliği ile barış istemeye atandı. Fagerholm buna dahil değildi.

Eylül 1944'teki düşmanlıkların sona ermesi, Finlandiya'yı ekonomik açıdan tamamen zayıflamış bir durumda buldu. Finlandiya, insan ve fiziksel kayıplarına ek olarak, topraklardan bir kez daha Sovyetler Birliği'ne kaybolan 400,000'den fazla insan ile uğraşmak zorunda kaldı. Savaş tazminatları Finlandiya için başka bir yük oluşturuyordu. 1944-1952 yılları arasında yapılan tazminatlar Finlandiya'nın gayri safi milli hasılasının yıllık ortalamasının% 2'sinden fazlaydı. Tazminatlar, geciken ödemeler için verilecek cezalarla katı bir çizelgeye göre yapıldı. Planlanan ödemeler için kritik olan anlarda, Sovyetler Birliği hem yerel komünistlerin etkisini güçlendirmek hem de hükümet üzerinde doğrudan baskı uygulamaya çalıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]