Mary Blair

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mary Blair, doğum adıyla Mary Robinson, (21 Ekim 1911 - 26 Temmuz 1978) The Walt Disney Company'ye yaptığı çizim ve animasyonlarla tanınmış, Amerikalı sanatçı. Alice Harikalar Diyarında, Peter Pan, Song of the South ve Cinderella gibi filmlerde konsept sanat çizimleri yapmıştır. Blair'in 1950'lerde çıkardığı birçok çizimli çocuk kitabı, Ruth Krauss'tan I Can Fly gibi, halen yayımlanmaktadır. Sanatçı 1991'de Disney'in efsaneleri arasına kabul edilmiştir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Ekim 1911'de McAlester, Oklahoma'da doğan Mary Browne Robinson, henüz küçük yaşlarda iken Teksas'a ve sonrasında yedi yaşlarında Kaliforniya'ya yerleşti. San Jose State College'den mezun olan Mary, hocaları arasında Pruett Carter, Morgan Russell ve Lawrence Murphy gibi sanatçıların yer aldığı Los Angeles'taki Chouinard Sanat Enstitüsü'ne burslu kabul edildi. 1934'te yine sanatçı olan Lee Everett Blair (1 Ekim 1911 - 19 Nisan 1993)'le evlendi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary ve Lee Blair, Ub Iwerks stüdyolarına katılarak animasyon endüstrisinde çalışmaya başladı. Lee buradan önce Harman-Ising'e, sonrasında ise Walt Disney'e geçti; 1940'ta Mary de Walt Disney'e katıldı. Mary Blair kısa süre Dumbo'da, Lady and the Tramp'in ilk versiyonlarından birinde ve 1990'ların sonuna kadar yayınlanmayan Fantasia'nın ikinci yapımında çizimleriyle yer aldı.

1941'de stüdyodan kısa bir dönem ayrılan Mary, Amerikan başkanı Franklin D. Roosevelt'in İyi Komşuluk Politikası çerçevesinde, Walt Disney, Lillian Disney ve birçok sanatçının katıldığı inceleme turuyla, çeşitli Güney Amerika ülkelerini dolaştı. Mary ve Lee seyahatleri boyunca, Mary'nin sanat yönetmeni olduğu, Saludos Amigos ve The Three Caballeros kısa filmlerinin konsept çizimleri üzerine çalıştı.

Blair daha sonra, Fun and Fancy Free, Song of the South ve So Dear to My Heart'in de aralarında bulunduğu çeşitli antoloji filmlerde çalıştı. Disney stüdyolarında neredeyse her yıl bir kısa filmin yapıldığı 1950'lerin başları yoğun geçti. Blair Cinderella (1950), Alice Harikalar Diyarında (1951) ve Peter Pan (1953)'da renk tasarımcısı olarak yer buldu; konsept çizimlerinin etkisi bu filmlerde hissedildi.

Peter Pan'ın tamamlanmasının ardından Mary, Disney'i bırakarak serbest grafik tasarımcısı ve desinatör olarak çalışmalarına devam etmeye başladı. Nabisco, Pepsodent, Maxwell House, Beatrice Foods gibi şirketlere reklam kampanyaları üretti. Blair Simon & Schuster'in yayımladığı Golden Books serisi kitaplarına çizimler yaptı; bunlardan bazıları halen yayımlanmaktadır.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Blair 1991'de Disney Legend ödülüne layık görüldü. Ayrıca 1996'da adına ASIFA-Hollywood tarafından Winsor McCay ödülü verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]