Manyetizma için Gauss yasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Manyetizma için Gauss yasası, Maxwell'in klasik elektromanyetizmayı açıklayan dört denkleminden biridir. Bu yasa kapalı bir yüzeyden geçen net manyetik akının sıfır olduğunu gösterir. Bunun sebebi manyetik alan çizgilerinin belli bir başlangıç ve bitiş noktasına sahip olmayıp kapalı ilmekler oluşturmasıdır. Bu yargı, yalıtılmış manyetik kutupların (yani tek başına N veya S kutbu) bu güne kadar deneysel olarak algılanamadığı gerçeğine dayanmaktadır. Manyetizmada elektriğin tersine yükler yerine çiftkutuplar vardır. Eğer bir gün manyetik tekkutup elde edilebilirse (yalıtılırsa) bu yasanın gözden geçirilmesi gerekecektir.

Manyetizma için Gauss yasası, iki şekilde yazılabilir: differansiyel biçiminde ve integral biçiminde. Bu ikisi birbirine diverjans teoremiyle bağlıdır.

Diferansiyel hali[değiştir | kaynağı değiştir]

∇• diverjans, B manyetik alan

İntegral hali[değiştir | kaynağı değiştir]

Solda; Bir kürenin, simitin ve küpün yüzeyi kapalı bir alana örnektir ama Sağda; bir diskin, karenin ve yarım kürenin yüzeyi kapalı alana örnek değildir. Bu üç yüzeyin de belli bir sınırı var (kırmızıyla gözüken). Bu yüzeylerden geçen manyetik akının sıfır olma şartı yoktur.

S bir kapalı yüzey (sağdaki imgede olduğu gibi), dA büyüklüğü dA alanına eşit ve yönü yüzeye dik olan bir vektördür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]