Mabel Matiz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mabel Matiz
Mabel Matiz - 15. Radyo Boğaziçi Ödülleri (1) - cropped.jpg
2018 yılında Mabel Matiz
Doğum Fatih Karaca
31 Ağustos 1985 (1985-08-31) (37 yaşında)
Tömük, Erdemli, Mersin, Türkiye
İkamet Cihangir, Beyoğlu, İstanbul[1]
Eğitim İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Bilgi Üniversitesi (bıraktı)
Meslek Şarkıcı-şarkı yazarı · diş hekimi (eski)
Resmî site mabelmatiz.com
Müzikal kariyeri
Tarzlar Pop
Çalgılar Gitar
Etkin yıllar 2011-günümüz
Müzik şirketi Esen · DMC · Zoom · Pose Records

Fatih Karaca (d. 31 Ağustos 1985, Mersin) ya da sahne adıyla Mabel Matiz, Türk şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. Sahne adı, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan "Tuna" karakterinin takma adı "Mabel" ve "çok sarhoş, düşkün kimse" anlamlarına gelen Eski Yunanca kökenli kelime matizin birleşiminden oluşur.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mabel Matiz, kimlikteki adıyla Fatih Karaca, 31 Ağustos 1985’te Mersin'in Erdemli ilçesinin Tömük kasabasında ev hanımı Maya Karaca ile tır şoförü ve Kıbrıs Gazisi Ali Karaca’nın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.[3] Çocukken yoğun olarak yaşadığı kekemelik, kendini ifade edememe durumu onu, yazmaya teşvik etmiş ve bu durum onu yeni ifade arayışlarına götürerek müziğe, edebiyata ve şarkı söylemeye yöneltmiştir. Çocukluk yıllarını, kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade ettiği Erdemli'de geçirmiştir.[3] Çocukluğu ve ilk gençliği boyunca ağırlıklı olarak 80’ler ve 90’lar Türkçe Pop müziği dinlemiştir. Bu dönemlerde en çok dinlediği şarkı Sezen Aksu'nun "Şinanay" isimli parçası olmuştur. Lise ikinci sınıftayken (2001-2002) Yunus Emre'nin hayatını konu alan bir tiyatro oyununda başrol oynamış ve bu oyunun hazırlık çalışmaları sayesinde bir yıl boyunca kekemeliğini kontrol altına almayı öğrenmiştir. Üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde almıştır.[4] İlk müzik çalışmalarını üniversite yıllarında gerçekleştirmiş ve 2005 yılında tıp fakültesinden arkadaşı Duygu Has’la birlikte, akustik duo olarak değerlendirilebilecek cover grubunu kurmuştur. İlk şarkılarını yine 2005’te yazmaya başlamıştır. Bunlardan en belirgin olanı 2007 yılında yazdığı ve sonradan ilk albümünün çıkış şarkısı olacak olan "Arafta"dır. Sanatçı 2008’de, dönemin aktif müzik platformu olan Myspace'te bir sayfa açarak gitar - vokal olarak kaydettiği şarkılarının ilk demolarını burada anonim olarak yayımlamıştır. Mabel Matiz adını, gerçek kimliğini saklamak için kullanmış ve uzun süre sayfada kendi hakkında başka hiçbir bilgiye yer vermemiştir. Myspace’te yayımlanan ilk şarkıları kısa sürede viral olarak yayıldı ve internette ses getirmeye başladı. Bu viral etkileşimler onu ilk solo albümü sürecine götürdü. 2008-2010 yıllarında iki yıl boyunca profesyonel olarak diş hekimliği yaptı. 2010 yazında, hayatına yalnızca müzikle devam etmek istediğine emin olduğu bir gün mesleğini aniden bırakma kararı aldı. 2011'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisansa başladı. 2011'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 2014'te yarıda bırakmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı gazisi olan babası Ali Karaca 22 Şubat 2019 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Erdemli’de ölmüştür. Vefatı öncesi babasının anısına "Babamı Beklerken" şarkısını yazmış, bu şarkının yer aldığı albüm olan Maya[5] ise Mabel Matiz'in annesinin adını taşımaktadır.[6]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında yapmıştır. 2008'den bu yana[7] kariyerini sürdüren sanatçı ilk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturmuş, bu şarkıları MySpace sayfası[8] üzerinden anonim olarak yayımlamıştır. Mabel Matiz, şarkılarına ilgi gösteren[9] Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir. Kendi adını taşıyan, Birhan Keskin ve Yalçın Tosun'a ait iki şiir dışında bütün söz ve müziklerin sanatçıya ait olduğu, 12 şarkılık ve akustik band temalı debut albümü 5 Mayıs 2011’de[10] Esen Müzik’ten yayımlandı. Sahne adıyla aynı addaki ilk albümü Mabel Matiz 11 Mayıs 2011'de piyasaya çıkmış ve bu albümde yer alan 5 şarkıya klip çekilmiştir.[4]

Mabel Matiz'in, bütün aranjmanları Can Güngör ve Cihan Mürtezaoğlu’ya ait olan, Mete Özgencil ve Yıldız Tilbe'nin katkılarıyla hazırladığı ikinci albümü[11] Yaşım Çocuk, 5 Ocak 2013'te piyasaya sürülmüştür. Albüm "Zor Değil", "Aşk Yok Olmaktır", "Yaşım Çocuk", "Alaimisema" gibi şarkılarıyla ses getirmiş, birçok ödül almış ve Milliyet Sanat dergisi okurları tarafından "Yılın Albümü" seçilmiştir.[12] Sanatçının, aynı yıl yayımlanan Aysel'in albümünde seslendirdiği Sultan Süleyman cover'ı tüm zamanların başarılı Türkçe cover yorumlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Mabel Matiz 2013 yılı sonunda GQ Türkiye dergisinin "Men Of The Year" ödüllerinde "Yılın Müzisyeni" ödülüne layık görülmüştür. Sonraki yıl Yaşım Çocuk albümünde yer alan "Alaimisema" şarkısı 14 Temmuz 2014'te Radio Edit versiyonuyla tekli olarak yeniden yayımlanmış, kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses, Ceyl'an Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur. 13 Şubat 2015 tarihinde ise Can Güngör prodüktörlüğünde kaydettiği üçüncü albümü Gök Nerede'yi yayımlamıştır.

Mabel Matiz'in dördüncü stüdyo albümü Maya, 20 Haziran 2018'de Doğan Music Company ve Zoom Music tarafından yayımlandı.[13] Albümün hazırlık aşaması iki yıl sürerken stüdyo kayıtları ise bir buçuk yıllık bir zamana yayıldı. Albüm, 21 şarkılık iki CD'den oluşurken, "Canki" ve "Comme un animal" adlı şarkılar ise albümün dijital sürümünde yer almaktadır Sanatçı, 2020’nin ilk aylarında beşinci stüdyo albümünün hazırlıklarına başladı. Hâlen bu albümün çalışmalarını sürdürmektedir. 16 Ekim 2020 tarihinde "Toy" adlı eserini yayımlamıştır.[14]

Mabel Matiz 2010’lu yıllarda Türk Pop müziğinin dönüşümünde en önemli rollerden birini üstlenerek arayışının simgesi haline getirdiği müziği ve multidisipliner duruşuyla piyasa kurallarının yeniden yazılmasına büyük katkıda bulundu. Müziğinin birleştiriciliği ve ana akım müzikte açtığı yeni kulvar onu kısa sürede toplumun bütün kesimleri tarafından dinlenen ve sevilen klasik bir sanatçı haline getirdi. Besteleri Teoman, Göksel, Sıla, Hande Yener, Ayşe Hatun Önal, Ayşegül Aldinç, Ceylan Ertem gibi önemli yorumcular tarafından seslendirilen sanatçı, Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Nükhet Duru gibi duayen sanatçılarla düet çalışmalarına imza attı. Ayrıca Aşık Mahzuni Şerif, Yıldız Tilbe, Mirkelam gibi önemli müzisyenlerin adına hazırlanan anı albümlerinde yer aldı.[kaynak belirtilmeli]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Töreni Kategori Sonuç
2013 Haliç Üniversitesi 2013'ün En'leri Ödülleri Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı Kazandı
2014 Ege Üniversitesi 3.Medya Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kazandı
12.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri En Beğenilen Erkek Şarkıcı Kazandı
2.Türkiye Müzik Ödülleri En İyi Cover (Sultan Süleyman) Adaylık
11.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Cover/Uyarlama Şarkı (Sultan Süleyman) Kazandı
GQ Men Of The Year Ödülleri Yılın Müzisyeni Kazandı
41.Magnum Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Solist Kazandı
2015 12.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Albüm (Gök Nerede) Kazandı
1.Gossip Time Yıl Sonu Ödülleri En İyi Erkek Şarkıcı[15] Kazandı
2016 14.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri En Beğenilen Erkek Şarkıcı Kazandı
5.TURKMSIC Yılın En'leri Ödülleri Yılın En İyi Şarkısı (Gel) Kazandı
7.KTÜ Medya Ödülleri En Beğenilen Erkek Ses Sanatçısı Adaylık
Yılın En Hit Şarkısı (Gök Nerede) Adaylık
En Beğenilen Albüm (Gök Nerede) Adaylık
2.Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Erkek Sanatçı Adaylık
Ege Üniversitesi 5.Medya Ödülleri En İyi Albüm (Gök Nerede) Adaylık
En İyi Şarkı (Gel) Adaylık
En İyi Cover (Bir Hadise Var) Kazandı
2018 15. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Alternatif Müzik Sanatçısı, En İyi Klip (Ya Bu İşler Ne) Kazandı
Fizy Müzik Ödülleri En İyi Single (Öyle Kolaysa) Kazandı
Altın Plak Öyle Kolaysa Kazandı
2019 PowerTürk Müzik Ödülleri En Güçlü Erkek Şarkıcı Kazandı
En Güçlü Albüm (Maya) Kazandı
En Güçlü Klip (Sarmaşık) Kazandı
En Güçlü Şarkı (Öyle Kolaysa) Kazandı
2020 PowerTürk Müzik Ödülleri En Güçlü Erkek Şarkıcı Kazandı
46. Altın Kelebek Ödülleri En iyi Erkek Şarkıcı Kazandı
En İyi Klip (Mendilimde Kırmızı Var) Kazandı
17. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En iyi Erkek Pop Müzik sanatçısı Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Fıratlı, Meltem (7 Şubat 2015). "Arkamda çözülmemiş düğüm kalmadı". Sabah. 24 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2017. 
 2. ^ Özgür Taşalan (Kasım 2011). "Mabel'i romandan, Matiz'i eski Yunan'dan". Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrenci Yayını. 19 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2013. 
 3. ^ a b "Mabel Matiz'in dünyasına hoş geldiniz". Zaman. 22 Mayıs 2011. 17 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2013. 
 4. ^ a b "Mabel Matiz resmi sitesi". Esen Müzik. 13 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2012. 
 5. ^ "Yıldızların Peşinde Bir Albüm "Maya"". Hürriyet. 4 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Mabel Matiz'den annesinin adını taşıyan albüm". Habertürk. 14 Haziran 2018. 21 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2019. 
 7. ^ "Mabel Matiz Hayal Kahvesi'nde!". Sabah. 5 Temmuz 2011. 22 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2013. 
 8. ^ "Sosyal medyada patlayan şarkıcı". Sabah. 8 Mayıs 2011. 22 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2013. 
 9. ^ Kadri Karahan (Haziran 2011). "müzik - hâl / Mabel Matiz". KadriKarahan. 14 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2013. 
 10. ^ "2011'in En İyi Yerli 5 Albümü". NTV. 24 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ Hikmet Demirkol (17 Haziran 2013). "Mabel Matiz:Ahıra Girmeyen Koç". Hürriyet. 22 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2013. 
 12. ^ "Sosyal Medyada Patlayan Şarkıcı". Sabah. 26 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 13. ^ "Pop Müzikte Bu Yılın Yıldızları". NTV. 9 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 14. ^ "Mabel Matiz - Toy". YouTube. Erişim tarihi: 16 Ekim 2020. 
 15. ^ "1. Gossip Time Yıl Sonu Ödülleri". gossiptimemag. 6 Nisan 2016. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]