Sejanus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lucius Aelius Seianus (MÖ 20 – 18 Ekim 31), sıklıkla Sejanus olarak anılan, Roma İmparatoru Tiberius'un dostu, sırdaşı ve Praefectus praetoriosu.

Equestrian sınıftan gelen Sejanus, İmparatorun şahsi koruma birliği Praetorian muhafızlar'a seçilmiş ve zaman içerisinde bu birliğin en yüksek makamı olan praefectus praetorioye kadar yükselerek bu görevi MS 14 yılından MS 31 yılındaki ölümüne kadar sürdürme başarısı göstermiştir.

Her ne kadar Praetoryan Muhafızlığı resmî olarak Augustus'un direktifiyle oluşturulmuş olsa da, Sejanus birimin sadece kişisel koruma birliği olmasından öte, kamu güvenliği, sivil idare ve sonunda da kaçınılmaz olarak siyasi aracılık gibi alanlara yayılan güçlü ve etkin bir devlet kurumu olması yönünde çok sayıda reforma imza atmıştır.

Özellikle İmparator Tiberius üzerindeki etkisini kullanarak, bir süre hızla yükselse ve bir dönem için ülkenin de facto yöneticisi olsa da, MS 31 yılında hızla düşüşe geçmiş, sonunda imparatora karşı komplo şüpheleri sebebiyle, taraftarlarıyla birlikte yakalanmış ve idam edilmiştir.