League of Legends

Bu madde yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
League of Legends
League of Legends logo.png
Geliştirici Riot Games Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcılar Riot Games
 • PRC: Tencent Holdings Ltd.
Yapımcı Riot Games
Tasarımcılar Steve "Guinsoo" Feak
Colt 'Ezreal' Hallam
Platformlar Microsoft Windows
Mac OS X
Çıkış 27 Ekim 2009 (13 yıl önce) (2009-10-27)
Tür Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası
Mod Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

League of Legends (kısaca LoL, Türkçe anlamı: Efsaneler Ligi), Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunu.[1] 27 Ekim 2009 tarihinde Riot Games'in ilk oyunu olarak "League of Legends: Clash of Fates" adıyla piyasaya çıkmıştır.[2][3] MOBA türü strateji oyunudur.[1] Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır.[4] Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients (DotA) haritasını tasarlayan Steve Feak'dir.[5]

Oynanış

League of Legends 3 boyutlu izometrik bakış açısı ile oynanır. Sihirdar Vadisi, Taktik Savaşları ve ARAM olmak üzere üç tane oyun modundan oluşur. Sihirdar Vadisi ve ARAM maçlarında, her biri beş oyuncu içeren iki takım birbirlerinin Nexus[6]'unu (merkez) patlatmak için savaşırlar.

Bu bakış açısı değiştirilemez yalnız kamera kaydırılabilir veya yakınlaştırılabilir.

Şampiyonlar

Oyuncuların oynadığı karakterlerdir. Her şampiyonun kendine özgü yetenekleri ve nitelikleri bulunur. 21 Ocak 2022'den itibaren League of Legends oyununda toplamda 158 adet şampiyon bulunmaktadır. Oyundaki her şampiyon Dövüşçü, Büyücü, Alan Kontrolcüsü, Nişancı, Avcı, Tank veya Uzman sınıflarından en az bir tanesine mensuptur. Genellikle bir pasif ve üç temel yeteneğe ve bir ulti yeteneğine sahiptir. Oyunun hikâyesine bakıldığında bu karakterler League of Legends evreni olan Runeterra'da bulunurlar.[7]

Minyonlar

Takımların merkez üslerinden dalgalar halinde yola çıkan ve bir koridor üzerinden karşı merkeze doğru ilerleyen, oyunun en basit birimleridir. Minyonların amacı rakiplere saldırıda bulunmaktır. Öldürüldüklerinde şampiyonlara altın ve deneyim kazandırırlar. 4 tane minyon türü bulunur: Büyücü minyon, dövüşçü minyon, kuşatma minyonu ve süper minyon.[8]

Kuleler

Oyun içerisinde koridorlarda 2 adet, inhibitörde 1 adet ve nexusta 1 adet kule bulunur, oyun içerisinde toplamda 11 adet kule bulunmaktadır. Kuleler can değeri olarak yüksektir ve oyuncuyu koridor içerisinde korumakla görevlidirler. Oyunu kulelerı yıkarak kazanırsınız, bu nedenle kuleler güçlü yapılardır ve yok edilmesi zordur. Kuleleri minyonların yardımlarıyla yıkabilirsiniz.

Sihirdar Vadisi

Sihirdar Vadisi'nin basitleştirilmiş gösterimi. Sarı yollar, haritada minyonların dalgalarla ilerlediği ve iç ve dış kulelerin yer aldığı koridorlardır. Mavi ve kırmızı yuvarlaklar, merkez üsse giden yollardaki savunma yapıları olan kulelerdir. Yeşil alanlar, tarafsız canavarların ve destansı canavarların canlandığı ormandır. Siyah çizgilerle ormanın kesiştiği bölgede alt ve üst nehirler bulunur. Mavi ve kırmızı bölgelerdeki yuvarlaklarda kulelere dahil olarak inhibitörler de bulunur.

Warcraft III'teki Defense of the Ancients haritasından örnek alınan haritadır. League of Legends'ın en çok oynandığı haritadır.[9]

Haritalar

Oyunda 3 farklı oyun tarzı sağlayan toplam 3 adet harita vardır.

Sihirdar Vadisi

Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Çok sayıda benzerlikler göstermektedir. Bu harita League of Legends oyununun en çok oynandığı ve turnuvaların yapıldığı ana haritadır. Ayrıca bu haritada yapay zeka şampiyonlarını takımlara ekleyebilir veya yapay zekaya karşı oynayabilirsiniz.

Takımlarda en fazla 5'er kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan mavi takım ve kırmızı takımın savaştığı haritadır. Haritanın sol alt köşesinde mavi, sağ üst köşesinde kırmızı takım bulunmaktadır. İki takımın ana üslerini birbirine bağlayan toplam 3 adet koridor bulunmaktadır (üst koridor, orta koridor ve alt koridor). Her koridor üzerinde iki takımın da üçer adet kulesi ve inhibitorü bulunmaktadır. Kuleler rakip takım oyuncularının kendilerini savunmaları için büyük avantaj sağlamaktadır. İnhibitörlerin yıkılması ise yıkan tarafın minyonlarının gücünü arttırmaktadır. İnhibitör yıkıldığı zaman yıkan takımın minyonlarına ek olarak her dalga süper minyon ilave olarak gelmektedir. Eğer bütün koridorlardaki inhibitörler yıkılırsa her koridordan ikişer adet süper minyon gelmeye başlar. Takımların ana üslerinin merkezinde Nexus binası ve bu binayı koruyan 2 adet kule bulunmaktadır. Karşı takımın Nexus'unu yıkmayı başaran takım oyunu kazanır.[10]

Haritada bulunan 3 koridor üzerinden de belli aralıklarla 6-7 (7. minyon 3 seferde bir, cannon minion) minyon gelmektedir, her takım 3 koridor üzerinden gelen minyonları veya düşman şampiyonlarını öldürerek para ve tecrübe kazanırlar. Koridor üzerindeki kendi kulelerini koruyup karşı tarafın kulesine olabildiğince zarar vermeye çalışırlar. Ayrıca para ve tecrübe kazanmak için üç koridorun arasında bulunan ormanda tarafsız yaratıkları öldürebilirler. Bazı tarafsız yaratıklar para ve tecrübe yanında ekstra özellikler de vermektedir.

Uğursuz Koruluk

Sihirdar Vadisi haritasıyla benzer özellikler taşımaktadır, 3. sezonun başlamasıyla bilgisayara karşı oynanabilir.

Haritada en fazla 3'er kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan sol tarafta mavi takım ve sağ tarafta kırmızı takımın savaştığı haritadır. Takımların ana üslerini birbirine bağlayan 2 adet yol bulunmaktadır. (üst koridor, alt koridor) Yolların her birinde 2'şer adet kule ve inhibitor bulunmaktadır. İki koridordan da belli aralıklarla minyonlar gelmektedir, karşı tarafın inhibitörü yıkılınca o yoldan süper minyon ilave olarak gelmektedir. Her takımın ana üssünde Nexus binası ve bunu koruyan kule bulunmaktadır. Karşı tarafın Nexusu'nu yıkan takım oyunu kazanır.

Haritanın üst tarafında ve iki yolun arasında bulunan ormanda tarafsız yaratıklar bulunmaktadır. Bu yaratıklar öldürülünce para ve tecrübe vermektedir, bazıları ekstra özellikler de vermektedir.[11]

Harita 2019 yılında oyundan kaldırılmıştır.

Sonsuz Uçurum

ARAM oyun modunda oynanan haritadır. Beşer kişilik takımlardan oluşur. Üsse geri dönüş yoktur. Köprünün iki ucunda da takım üsleri yer alır. Herkes oyuna 3. seviye ve ulti (R) dışında tüm yetenekleri açabilme hakkıyla başlar. Tek koridor vardır. Bu koridorda iki takımında 2'şer kule ve 1 inhibitörü vardır.[12]

Sınırlı Oyun Modları

Bu üç haritanın dışında oyuna belli zamanlarda farklı oyun modları da gelmektedir. Bunlara ekstra etkilerle eğlenceli bir oyun sağlayan Ultra Rekabet Faktörü, eski bir oyun modu Dominion'un biraz değiştirilmesiyle gelen Ben De Oyun Moduyum Dominion, Bütün takımın aynı şampiyonu seçtiği Birimiz Hepimiz İçin ve oyuncuların 20 dakika saldırı, 20 dakika savunma yapıp karşı merkezi yıkmaya veya kendi merkezlerini korumaya çalıştığı Kuşatma modu örnek gösterilebilir.

Destansı Canavarlar

Sihirdar Vadisi'nde öldürmesi zor olan 7 farklı Destansı Canavar[13] bulunabilir. 5 türü bulunan Ejder'ler Vadi'nin alt nehrindeki Ejder Çukuru'nda canlanır. Vadi'nin Alameti ve Baron Nashor, Vadi'nin üst nehrindeki destansı canavar çukurunda canlanırlar. Bir takım, destansı canavarlardan birini katlettiğinde canavarın türüne göre farklı güçlendirme etkileri kazanır.

"Sihirdar Vadisi" Tarafsız Yaratıklar ve Etkileri
Yaratık Etki adı Etki süresi Tekrar doğma süresi Etki özellikleri Notlar
Mavi Gözcü "Sezgi Sorucu" 90 sn 5 dk +10 yetenek hızı
%15 Yetenek gücü artışı
Gelişmiş mana yenilemesi
Etkiye sahip kişi ölürse
etki rakibine geçer.
Kırmızı Korkabuk "Közden Sorguç" 90 sn 5 dk Fiziksel saldırılarda rakibi yavaşlatır ve fazladan gerçek hasar verir.
Çatışma dışında gelişmiş can yenilenmesi
Etkiye sahip kişi ölürse
etki rakibine geçer.
Ejderha "Ejderha Avcısı" Kalıcı 5 dk Alev Ejderi: + %4/8/12/16 (yük başına) saldırı gücü ve yetenek gücü Katledilen ilk üç ejderhanın türü mutlaka farklıdır.

İkinci ejder katledildiğinde vadi, üçüncü ejderin elementiyle şekil değiştirir.

İkinci ejderden sonra

Okyanus Ejderi: Her 5 saniyede %2,5/5/7,5/10 (yük başına) eksik can yenilenmesi
Dağ Ejderi: %6/12/18/24 (yük başına) zırh ve büyü direnci
Bulut Ejderi: %3.5 + +3.5 (yük başına) hareket hızı ve yavaşlatma direnci
Kimya Ejderi: %5/10/15/20 (yük başına) cana oranlı ekstra hasar
Hextech Ejderi: +5/10/15/20 (yük başına) saldırı hızı, yetenek hızı
90 sn 6 dk Kadim Ejderha: Rakiplere hasar vermek 3 saniye boyunca yakarak oyun süresine göre gerçek hasar verir. Can değeri %20'nin altındaki rakipler, Ejderha Ateşi'ne maruz kalarak azami can değerinin %100'üne eşdeğer gerçek hasar alır. Etkiye sahip kişi ölürse etki kaybolur.
Baron Nashor "Baron'un Yaveri" 3 dk 6 dk 20 saldırı gücü
20 yetenek gücü
Etkiye sahip oyuncunun yakınındaki minyonları güçlendirir.
Güçlendirilmiş üsse dönüş etkisi sağlar.
Öldüren tarafın canlı oyuncuları etkiyi kazanır.
Öldüren kişi 325 altın,
takımdaki herkes 300 altın alır.
Etkiye sahip kişi ölürse etki kaybolur.

Baron Nashor'un saldırıları normal saldırı olarak geçer.

Vadi'nin Alameti "Alamet'in Gözü" 3 dk 6 dk Bir takım tarafından katledildiğinde Alamet'in yer aldığı çukura Alamet'in Gözü düşer. Göz alındığında, eşya yuvasındaki ziynetin yerine geçer. Kullanıldığında Vadi'nin Alameti taraflı olarak tekrar canlanır. Nexus'a doğru yol alırken karşısına çıkan rakip hedeflere saldırır (yapılar dahil).

Sahibinin ziynet yuvasında bulunduğu sürece güçlendirilmiş üsse dönüş etkisi sağlar.

8. dakikada vadiye iner.

13.45'ten önce katledilirse 6 dakika sonra tekrar vadiye iner.

19.45'te kaybolur ve 20. dakikada yerini Baron Nashor alır.

* Kazanılacak altın miktarı oyunun dakikasına göre değişkenlik gösterir.

Şampiyonlar

Oyunda 158 şampiyon bulunmaktadır[14] ve belirli aralıklarla yeni şampiyonlar eklenmektedir. Her şampiyonun bir tanesi pasif (bazı şampiyonlarda 2) olmak üzere oyun kendi özgü 5'er adet yeteneği bulunmaktadır. Bu yetenekleri ve şampiyonların özellikleri doğrultusunda şampiyona eşya alınarak şampiyon yapılandırılır.

Oyun Metası

Oyunda oyuncuların tecrübelerine ve haritanın özelliklerine bağlı olarak kalıplaşmış sistemler uygulanmaktadır. Bunlar genelde büyük turnuvalarda ve yeni patchlerden sonra değişir, insanlar tarafından benimsenir ve uygulanır. Oyunda 5 çeşit rol vardır. Her role uygun şampiyonlar vardır. Bunlar genel olarak bilinir ve bunların dışına pek çıkılmaz. Çıkıldığında ise genelde başarısız olunur.

1- Üst koridor: Takımın üst koridor oyuncusudur. Bu koridorda genellikle tank ve dövüşçü şampiyonlar seçilir. Diğer koridorlara en uzak koridor olduğu için genellikle ışınlan ve tutuştur sihirdar büyüsü tercih edilir.

2- Ormancı: Takımın orman ağırlıklı oynayan oyuncusudur. Orman yaratıklarını öldürerek güçlenir. Baskın potansiyeli yüksek, mobil, tank veya suikastçı şampiyonlar tercih edilir.

3- Orta koridor: Takımın orta koridor oyuncusudur. Takımın yüksek hasar yüklerine sahiplerdir. Genelde kontrol büyücüleri ya da suikastçılar tercih edilir.

4- Nişancı: Takımın ana hasar yükünü karşılar. Alt koridorda oynar. Bu pozisyonda nişancılar çok sık tercih edilse de ara sıra dövüşçü ve kontrol büyücüleri de oynanmaktadır.

5- Destek: Takımın destek oyuncusudur. Alt koridor ile durur. Başlıca görevi takımdakileri korumaktır. Takımın görüş ihtiyacını karşılar. Genelde destek büyücüleri ya da tanklar tercih edilir.

Saldırı gücü

Saldırı gücü (AD - Attack Damage) şampiyonlarının yapılandırılırken 5 özelliğin bazıları güçlendirilir. Bunlar saldırı gücü, kritik vuruş şansı, saldırı hızı, can çalma ve zırh delmedir. Neredeyse her AD şampiyonda fiziksel hazar, saldırı hızı, can çalma geliştirilir, diğer ikisi tercihe bağlıdır.

Saldırı gücüne sahip şampiyonlarda amaç düşmana kısa sürede en fazla fiziksel hasarı vermektir. Bunun için karakterin saldırı gücü arttırılır ve saniyede daha fazla vuruş yapabilmesi içinde saldırı hızı (bazıları hariç) arttırılır. AD şampiyonlarının yapılandırılmalarında genellikle kritik hasarda kullanılır. Kritik hasar tek seferde rakibinize 2 katı hasarlı vuruş yapmanızı sağlar (bazılarında 1,5), rakibinize kritik vuruş yapabilmeniz için kritik vuruş şansınızı arttırmanız gerekmektedir. Rakibinize yaptığınız vuruşun etkisi rakibinizin zırhına oranla azalır, bunun için zırh delme ile rakibin zırhı azaltılır. Yapılan bütün yapılandırma saldırı amaçlı olduğu için savaşlarda uzun süreli hayatta kalabilmesi için savaşlarda fazla hasar almayacağı yerlerde durur ve can çalma kullanarak azalan canını tekrar artırır. Can çalma yaptığınız vuruşun belli bir kısmının sizin canınıza eklenmesini sağlar.

Yetenek gücü

Yetenek gücü (AP - Ability Power) yapılandırılmasında 5 özelliğin bazıları güçlendirilir. Bunlar yetenek gücü, mana, bekleme süresinde azalma ve rakibin büyü nüfuzu. Her AP şampiyonda yetenek gücü geliştirilir, diğerleri tercihe bağlıdır ancak çoğu zaman AP şampiyonlarının 4 özelliği de geliştirilir.

Yetenek gücü şampiyonlarında amaç şampiyonun yeteneklerinin verdiği hasarı maksimuma çıkartmaktır. Yeteneklerin hasarının artması için karakterin yetenek gücü arttırılır. Şampiyonlar (birkaçı hariç) yeteneklerini kullanmaları için manaya veya enerjiye ihtiyaç duyarlar, hasarlarını yetenekleriyle verdikleri için diğer şampiyonlara oranla daha çok yetenek kullanırlar bunun için ekstradan manaya ihtiyaç duyabilirler ayrıca azalan manalarını arttırmak içinse mana yenilemelerini arttırabilirler. Her yetenek kullanıldıktan sonra tekrar kullanabilmek için belli bir süre beklemek zorundalar, bu bekleme süresini azaltmak içinse bekleme süresinde azalma almaları gerekmektedir. AP şampiyonlarının verdikleri hasar rakibin büyü direncine oranla azalır, bunun içinde büyü nüfuzu ile hasarlarını arttırabilirler.

Tank

Tank şampiyonlarının yetenekleri de karakter özellikleri de defansiftir ve yapılandırmalarında 4 temel özelliklerini güçlendirirler. Bunlar can, zırh, büyü direnci ve can yenileme. Her tank şampiyon canını arttırır, karşı tarafın saldırı durumuna göre zırh ve büyü direncini arttırırlar, bazı tanklar tercihe bağlı olarak can yenilenmelerini arttırırlar.

Tankların esas amacı rakip takımın saldırılarını üzerine çekerek takım arkadaşlarının hasar görmelerini engeller. Tankların savaşta uzun süre ayakta kalabilmeleri için canlarını kesinlikle arttırırlar, daha sonra karşı tarafın durumuna göre defanslarını geliştirirler. Rakibin Fiziksel hasara göre zırh, yetenek gücüne göre büyü direnci arttırılır. Duruma bağlı olarak can yenileme alınabilir. Tanklar yapılandırmaları sırasında alan etkilerini de kullanırlar. Savaşın tam ortasında yer alacakları için aldıkları alan etkileri defansif veya ofansif olabilir.

Destek

Destek (Support) şampiyonlarının özelliği takımındaki arkadaşlarını desteklemektir. Yetenekleri genellikle saldırı amaçlı değildir. Genellikle yetenek gücü olurlar. Yapılandırmaları 2 temel özelliğe dayanır; kitle kontrol ve bekleme süresinde azalma.

Destek şampiyonlarının özellikleri kitle kontrole sahip ve takımı korumaya yöneliktir. Daha sık ve devamlı yetenek kullanmak için bekleme süresinde azalma çıkılır. Genellikle takım savaşlarında takımın taşıyıcısına yakın olur ve onu korurlar.

Hibrid

Hibrid (Hybrid) şampiyonları yukarıdaki 3 çeşit şampiyonun (AD, AP, Tank) 2 çeşidinin aynı anda geliştirilmesiyle oluşurlar. Ortak özellikleri pek yoktur, gelişimleri şampiyona göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Jax hibrid bir şampiyondur, AD veya AP özellikleri geliştirilir. Ancak Guinsoo'nun Hiddeti ve Hextech Silahkılıç gibi hibrid eşyalarla iki özelliği aynı anda geliştirilirse Jax oyunda çok daha etkili olur.

Sihirdar

Oyuncuların hesaplarına verilen addır. Oyunun girişindeki ad ile başka sihirdarlar tarafından görülen ad farklıdır.

Rünler

Rünler oyunda karakterin seviyesine göre oyun başında oyuncuya verilen özelliklerdir. Bu özellikleri kullanarak oyun içerisindeki görevinize daha kolay uyum sağlamanız ve oyun başındaki gücünüzün artmasına yardım eder. Beş ayrı rün grubu vardır.[15]

İsabet

Bu rün grubunu genellikle nişancılar ve dövüşçüler tercih eder. Hedef aldığı noktalar; saldırı gücü, saldırı hızı, can çalma, sıvışma ve ani hasardır. Bu rün grubu 4 adet anahtar rüne sahiptir.
Saldırıya devam: Bir şampiyona 3 saldırı isabet ettirmek ona ilave hasar verir ve 6 saniye boyunca daha çok hasar almasını sağlar.
Ölümcül tempo: Bir şampiyona hasar verdikten sonra yük biriktirmeye başlar. Yük başına saldırı hızı sağlar, ve maksimum yüke ulaşılınca değişken saldırı menzili kazandırır.
Ayağı çabuk: Pasif olarak yük biriktirir. Maksimum yüke ulaşılıp saldırı yapıldığında can ve hareket hızı sağlar.
Yenilmez: 4 saniye boyunca çatışmada kaldığın zaman sonraki saldırın ilave hasar verir ve verdiğin hasarın bir kısmını gerçek hasara dönüştürür.

İsabet alt rünleri

Şifa taşkını: Alınan fazlalık iyileştirmeyi kalkana dönüştürür.
Zafer: Alt etmeler, canın belirli bir kısmını iyileştirir.
Pratik zeka: Alt etmeler, mananın bir kısmını yeniler ve ultinin bekleme süresini azaltır.
Efsane:Çeviklik: Alt etmeler kalıcı saldırı hızı sağlar.
Efsane:Sıvışma: Alt etmeler kalıcı sıvışma sağlar.
Efsane:Kan: Alt etmeler kalıcı can çalma sağlar.
Son darbe: Canı az olan şampiyonlara daha çok hasar verir.
Biç devir: Rakibin canı seninkinden yüksekse, ekstra hasar sağlar.
Son direniş: Kendi canın azken rakip şampiyonlara daha çok hasar sağlar.

Hakimiyet

Bu rün genellikle suikastçiler ve bazı nişancılar tarafından tercih edilir. Hedef aldığı noktalar; ani hasar, saldırı hızı, can çalma ve hareket hızıdır. 4 adet anahtar rüne sahiptir.
Elektrik ver: Bir şampiyona herhangi 3 kaynaktan hasar verdikten sonra ekstra hasar veren bir elektrik sağlar.
Yırtıcı: Çizmelerine aktif ekler. Kullanıldığında giderek artan hareket hızı sağlar.
Kara hasat: %40'ın altındaki hedeflere vurulduğunda ekstra hasar ve kalıcı hasar artışı sağlar.
Keskin sağanak: Şampiyonlara yaptığın ilk 3 saldırıda ekstra saldırı hızı sağlar.

Hakimiyet alt rünleri

Belden aşağı: Kitle kontrol yemiş rakiplere ilave hasar sağlar.
Kan tadı: Rakip şampiyonlara hasar verildiğinde iyileştirir.
Ani darbe: Herhangi bir atılma yeteneğinden sonra zırh deşme veya büyü nüfuzu kazandırır.
Zombi totem: Rakip totemleri kırdıktan sonra, yerine dost bir totem çıkmasını sağlar.
Hayalet poro: Çalıya girdikten sonra belirli bir süre beklemek ziyneti değiştirir ve hayalet poro çalıya yerleşerek görüş sağlar.
Gözyuvarı koleksiyonu: Şampiyon alt etmek, ilave saldırı veya yetenek gücü sağlar.
Açgözlü avcı: Alt etmeler, yeteneklerle iyileşmeni sağlar.
Usta avcı: Alt etmeler, bekleme süresine sahip eşyalar için bekleme süresinde azalma sağlar.
İnsafsız avcı: Alt etmeler, çatışma dışı hareket hızı sağlar.
Mükemmel avcı: Alt etmeler, ultinin bekleme süresinin azalmasını sağlar.

Büyücülük

Bu rün genellikle büyücüler, kontrol veya destek büyücüleri tarafından tercih edilir. Hedef aldığı noktalar; yetenek gücü, dürtme, mana ve hareket hızıdır. 3 adet anahtar rüne sahiptir.
Aery'i çağır: Takımındakilere kullandığın yetenekler kalkan, rakiplere kullandığın yetenekler ekstra hasar verir.
Sihirli yıldız: Rakibe tutturduğun yetenekten sonra ilave hasar veren yıldız gönderir.
Sürat coşkusu: Rakiplere 3 saniye içinde 3 yetenek tutturduğunda ilave hareket hızı sağlar.

Büyücülük alt rünleri

Soğuran küre: Canın azaldığında büyü kalkanı sağlar.
Mana akışı yüzüğü: Rakip şampiyona yetenek isabet ettirildiğinde mana kalıcı olarak artar.
Bulut pelerini: Sihirdar büyüsü kullanımından sonra yüksek miktarda geçici hareket hızı sağlar.
Yücelik: 10. dakikada %10 bekleme süresinde azalma kazandırır.
Sürat: Kazanılan hareket hızı ilaveleri %10 artar.
Mutlak odak: Can %70'in üzerindeyken ilave hasar sağlar.
Kızart: Belirli sürede bir, isabet eden yetenekler rakiplere devamlı hasar verir.
Suda yürüyen: Nehirde ilave hareket hızı ve ilave hasar verir.
Yaklaşan fırtına: Oyun süresince sürekli ilave yetenek veya saldırı gücü verir.

Azim

Bu rün genellikle tanklar ve ezergeçerler tarafından tercih edilir. Hedef aldığı noktalar; can, zırh ve büyü direncidir. 3 adet anahtar rüne sahiptir.
Hortlağın pençesi: Çatışmada 4 saniye kalıp hasar verirsen can çalar, ilave can kazanır ve ilave hasar kazanırsın.
Artçı şok: Bir rakibi hareketsiz bıraktıktan sonra bir süreliğine kendine hasar azaltması ve etrafındaki alandaki rakiplere ilave hasar verir.
Muhafız: Takımındaki biri hasar aldığı anda yakınında durursan, ikinize de kısa süreli kalkan ve hareket hızı verir.

Azim alt rünleri

Tahrip: Kulenin yakınında bir süre bekledikten sonra verilen ilk saldırı, kuleye ekstra hasar verir.
Yaşam kaynağı: Kitle kontrol yemiş rakiplere saldıran takım arkadaşlarını iyileştirir.
Kalkan darbesi: Kalkan kazandığında yaptığın ilk saldırı ekstra hasar verir.
Kondisyon: 10 dakikanın ardından ilave zırh ve büyü direnci verir.
İkinci şans: Rakip şampiyonlardan hasar alındıktan sonra bir kısmını yeniler.
Kemik zırh: Rakip şampiyondan hasar aldıktan sonra yapılan herhangi 3 yetenek ve saldırı daha az hasar verir.
Aşırı büyüme: Yakınlarda minyon veya canavar öldüğünde ilave can verir.
Canlandır: Kullandığın ve üzerinde kullanılan ilave iyileştirme ve kalkan etkilerini arttırır.
Gözü kara: Bir sihirdar büyüsü kullanıldığında ilave sıvışma ve yavaşlatma direnci kazandırır.

İlham

Bu rün işlevsellik üzerine tasarlanmıştır. Her şampiyon tarafından tercih edilebilir, genel bir kesime hitap etmez.
Buzul takviyesi: Saldırılar ve hasar veren yetenekler rakipleri yavaşalatan 3 yavaşlatma ışını oluşturur.
İlk vuruş: Bir rakiple çatışmaya girildiğinde ilk saldırıyı sen gerçekleştirirsen ilave hasar kazanır ve sonraki yaptığın saldırılarda verilen hasar kadar altın kazanırsın.
Dizginsiz büyü kitabı: Çatışma dışındayken sihirdar büyünü tek kullanımlık olarak değiştirebilirsin.

İlham alt rünleri

Hextech sıçratıcısı: Sıçra büyüsü bekleme süresindeyken yerini Hex-Sıçraya bırakır.
Sihirli pabuçlar: 10. dakikada çizme verir.
Mükemmel zamanlama: 10. dakikada aktif olan bir Kronometre verir.
Geleceğin pazarı: Eşya almak için borca girmeye imkân sağlar.
Minyon uçuran: Oyuna 3 Minyon uçuran ile başlatır.
Peksimet teslimatı: Her 3 dakikada bir toplamda 4 tane Peksimet verir.
Kozmik sezgi: Belirli niteliklerde bekleme süresinde azalma sağlar.
Hızını al: Kitle kontrol yemiş rakiplere doğru ilerlerken ilave hareket hızı sağlar.
Zaman büken karışım: İksirlerin etkisinin bir kısmını direkt kazandırır ve iksir süresince hareket hızı verir.

Sihirdar büyüleri

Sihirdarların oyunda 2 tane büyü seçme hakkı vardır. En çok tercih edilen büyülerden biri sıçradır.[16]

Arındır: Şampiyonu etkileyen bütün engelleme ile sihirdar büyüsü dezavantajlarını ortadan kaldırır ve alınan engelleme etkilerinin süresini kısaltır.

Bariyer: Şampiyonu birkaç saniyeliğine seviyesine bağlı olarak alacağı hasardan korur.

Berrak Zihin: Şampiyonun azami mana değerinin bir kısmını doldurur. Takım arkadaşlarının da bundan daha az bir miktarda doldurur.

Bitkinlik: Hedef şampiyonu bitkin düşürerek birkaç saniye boyunca, hareket hızı, saldırı hızı, zırh ve büyü direnci değerleri ve verdiği hasarı azaltır.

Çarp: Hedeflenen canavara veya minyona seviyeye bağlı olarak gerçek hasar verir. Ormancılar tercih eder.

Hayalet: Şampiyonun bir süre boyunca birimlerin içinden geçmesini sağlar ve seviyesine bağlı olarak hareket hızını artırır.

Işınlan: Birkaç saniye odaklandıktan sonra şampiyonu dost kule, totem ya da minyona ışınlar.

Sıçra: Şampiyonu imleç doğrultusunda kısa bir mesafeye ışınlar.

Şifa: Şampiyonu ve hedef alınan dost bir şampiyonu seviyeye bağlı olarak iyileştirir.

Tuttur: Rakibe düz bir hatta kartopu fırlatırken gerçek hasar verir. İsabet ettiği rakibi işaretler. İkinci kullanımda yanına gidebilir. (Sadece ARAM)

Tutuştur: Hedef şampiyona tutuşturarak zamanla gerçek hasar verir. Hedefin görünmesini sağlayarak iyileştirme etkilerini azaltır.

Mağaza

Mağaza oyun içindeki alışveriş yeridir. Mağazadan yeni şampiyonlar, rünler, totem görünüşleri, şampiyon kıyafetleri ve birkaç kullanıcı eşyası alabilirler (örneğin; sunucu değiştirme bileti veya kullanıcı ismi değiştirme bileti).

Tribunal

Oyun içinde küfür veya diğer sebeplerden dolayı rapor edilen oyuncuların tribunal diye adlandırılan bir sistemde başka oyuncular tarafından cezasının kesilmesidir.

Sunucular

Riot Games tarafından yayınlanan League of Legends'ın 9 adet yürürlükte olan sunucusu vardır;

 • League of Legends Kuzey Amerika
 • League of Legends Batı Avrupa
 • League of Legends İskandinavya, Doğu Avrupa
 • League of Legends Brezilya
 • League of Legends Türkiye
 • League of Legends Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu
 • League of Legends Latin Amerika Kuzey
 • League of Legends Latin Amerika Güney
 • League of Legends Okyanusya
 • League of Legends Güney Kore (Bu sunucu ayrı arayüz üzerinden çalışır.)
 • League of Legends Japonya

Ayrıca farklı şirketler tarafından yayınlanan 2 farklı sunucu daha vardır. Bunlar;

 • League of Legends Çin
 • League of Legends Singapur & Malezya

Dünya Şampiyonası

League of Legends her yıl başında yeni sezona girer ve her sezon sonunda tüm sunuculardan seçilmiş takımlar ile Dünya Şampiyonası turnuvası yapılır. Turnuva sonunda kazanan takıma para ödülü verilir.


Şampiyona sonuçları

Yıl Final Yarı finalistler
Şampiyon Sonuç İkinci
1.Sezon Avrupa Birliği
Fnatic
2-1 Avrupa Birliği
against All authority
Amerika Birleşik Devletleri
Team SoloMid
Amerika Birleşik Devletleri
Epik Gamer
2.Sezon Tayvan
Taipei Assassins
3-1 Güney Kore
Azubu Frost
Rusya
Moscow Five
Avrupa Birliği
Counter Logic Gaming EU
3.Sezon Güney Kore
SK Telecom T1
3-0 Çin
Royal Club
Avrupa Birliği
Fnatic
Güney Kore
NaJin Black Sword
2014 Güney Kore
Samsung Galaxy White
3-1 Çin
Star Horn Royal Club
Güney Kore
Samsung Galaxy Blue
Çin
Oh My God
2015 Güney Kore
SK Telecom T1
3-1 Güney Kore
KOO Tigers
Avrupa Birliği
Origen
Avrupa Birliği
Fnatic
2016 Güney Kore
SK Telecom T1
3-2 Güney Kore
Samsung Galaxy
Güney Kore
ROX Tigers
Avrupa Birliği
H2k-Gaming
2017 Güney Kore
Samsung Galaxy
3-0 Güney Kore
SK Telecom T1
Çin
Royal Never Give Up
Çin
Team WE
2018 Çin
Invictus Gaming
3-0 Avrupa Birliği
Fnatic
Amerika Birleşik Devletleri
Cloud 9
Avrupa Birliği
G2 Esports
2019 Çin
FunPlus Phoenix
3-0 Avrupa Birliği
G2 Esports
Güney Kore
SK Telecom T1
Çin
Invictus Gaming
2020 Güney Kore
Dam Won Gaming
3-1 Çin
Suning
Çin
Top Esports
Avrupa Birliği
G2 Esports
2021 Çin
EDward Gaming
3-2 Güney Kore
Dam Won Gaming
Güney Kore
Gen.G Esports
Güney Kore
SK Telecom T1
2022 Güney Kore
DRX
3-2 Güney KoreT1 Güney Kore
Gen.G Esports
Çin
JD Gaming

Sezon 1

Sezon 1 turnuvası[17] Haziran 2011'de DreamHack Kış 2011 ile İsviçre'de gerçekleşti. Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya ve Avrupa'dan 8 takım turnuvada karşılaştı.[18] Yaklaşık 1.6 milyon kişinin izlediği turnuvayı Avrupa takımı Fnatic kazandı.[19]

Sıra Takım Oyuncu Para ödülü
Nick İsim
1. Fnatic

İspanya xPeke
Finlandiya CyanideFI
Polonya Shushei
Almanya LaMiaZeaLoT
Almanya Mellisan

Enrique Cedeño Martinez
Lauri Happonen
Maciej Ratuszniak
Manuel Mildenberger
Peter Meisrimel

50,000 $
2. against All authority

Fransa sOAZ
Fransa Linak
Almanya MoMa
Fransa YellOwStaR
Fransa Kujaa

Paul Boyer
Damien Lorthios
Maik Wallus
Bora Kim
Jerome Negretti

25,000 $
3. Team SoloMid

Amerika Birleşik Devletleri TheRainMan
Kanada TheOddOne
Amerika Birleşik Devletleri Reginald
Kanada Chaox
Amerika Birleşik Devletleri Xpecial

Christian Kahmann
Brian Wyllie
Andy Dinh
Shan Huang
Alex Chu

10,000 $

Sezon 2

Sezon 2 Şampiyonu Taipei Assasins.

Sezon 1'in ardından Riot Games, Sezon 2 boyunca 5,000,000 $ ödeneceğini duyurdu. Bu 5 milyon doların 2 milyon doları, Riot'ın ortak şirketlerine, 2 milyon doları turnuvanın son 4 takımına, kalan 1 milyon dolar ise turnuvanın yapıldığı organizasyonla ilgili yerlere harcandı.[20]

Los Angeles, Kaliforniya'da düzenlenen Sezon 2 Dünya Şampiyonası'nda 12 takım yer aldı. Yaklaşık 8 milyon kişi tarafından izlenen turnuva o zamana kadar izlenen en büyük e-spor turnuvası oldu.[21]

Top 4

Sıra Takım Oyuncu Para ödülü
Nick İsim
1. Taipei Assassins

Tayvan Stanley
Tayvan Lilballz
Hong Kong Toyz
Tayvan bebe
Tayvan MiSTakE

Wang June Tsan
Kuan-Po Alex Sung
Kurtis Lau Wai-kin
Cheng Bo-Wei
Chen Hui Chung

1,000,000 $
2. Azubu Frost

Güney Kore Shy
Güney Kore CloudTemplar
Güney Kore RapidStar
Güney Kore Woong
Güney Kore MadLife

Park Sang-myeon
Lee Hyun-woo
Jung Min-sung
Jang Gun-woong
Hong Min-gi

250,000 $
3.-4. Counter Logic Gaming

Danimarka Wickd
Birleşik Krallık Snoopeh
Danimarka Froggen
Almanya yellowpete
Belçika Krepo

Mike Petersen
Stephen Ellis
Henrik Hansen
Peter Wüppen
Mitch Voorspoels

150,000 $
Moscow Five

Rusya Darien
Rusya Diamondprox
Rusya Alex Ich
Rusya Genja
Ermenistan GoSu Pepper

Evgeny Mazaev
Danil Reshetnikov
Alexey Ichetovkin
Evgeny Andryushin
Edward Abgaryan

Hile olayları

Çeyrek finalde Azubu Frost takımının oyuncusu Jang Gun Woong, başını arkaya çevirerek, arkasında bulunan büyük ekrandaki konumuna baktı. Bu ekran yalnızca salonda bulunan seyircilerin maçı takip etmesi için var, ve her iki takımın konumunu da göstermektedir. Bu olay yüzünden Azubu Frost 30,000 $ para cezası aldı.[22][23][24]

Teknik sorunlar

Çeyrek final maçları sırasında 6 Ekim tarihinde Avrupa ekibi Counter Logic Gaming ile Çin ekibi World Elite takımlarının karşılaştığı maçta teknik sorunlar meydana geldi. İkinci oyunda yaklaşık 20 dakika boyunca internet bağlantısı gitti. Twitch.tv'deki yayın sonlandırılıp, oyundaki 10 oyuncu da oyundan düştü. Üçüncü oyunda yaklaşık 6 dakika internet yeniden koptu. Son kez üçüncü oyun esnasında arıza giderilmeye çalışıldı. Ancak internet arızası ve teknik aksaklıklar yüzünden oyuncuların bilgisayarları değiştirilmek zorunda kalındı. Son maç ve sonraki yarı final maçları 10 Ekim tarihine ertelendi.[25][26][27][28]

Sezon 3

Sezon 3 şampiyonu SK Telecom T1.

Sezon 3 Dünya Şampiyonası'da bir önceki yıl gibi Los Angeles, Kaliforniya'da yapılmıştır. Kuzey Amerika, Çin, Güneydoğu Asya'dan 14 takım katıldı.[29] Final 4 Ekim 2013 tarihinde Staples Center'da yapıldı. Kore takımı SK Telecom T1, Çin ekibi Royal Club'ı mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.[30]

Top 4

Sıra Takım Oyuncu Para ödülü
Nick İsim
1. SK Telecom T1

Güney Kore Impact
Güney Kore Bengi
Güney Kore Faker
Güney Kore Piglet
Güney Kore PoohManDu

Jung Eon-yeong
Bae Seong-ung
Lee Sang-hyeok
Chae Gwang-jin
Lee Jeong-hyeon

1,000,000 $
2. Royal Club

Çin GoDlike
Çin Lucky
Hong Kong Wh1t3zZ
Çin Uzi
Hong Kong Tabe

Xiao Wang
Liu Junjie
Pun Wai Lo
Jian Zihao
Pak Kan Wong

250,000 $
3.-4. Fnatic

Fransa sOAZ
Finlandiya Cyanide
İspanya xPeke
Estonya puszu
Fransa YellOwStaR

Paul Boyer
Lauri Happonen
Enrique Cedeño Martinez
Johannes Uibos
Bora Kim

150,000 $
NaJin Black Sword

Güney Kore Expession
Güney Kore watch
Güney Kore Nagne
Güney Kore PraY
Güney Kore Cain

Gu Bon-taek
Cho Jae-geol
Kim Sang-moon
Kim Jong-in
Jang Nu-ri

2014

Sezon 4 Dünya Şampiyonası'nda 14 takım yer aldı. Grup aşaması 18 Eylül'de başladı, 28 Eylül'de sona erdi. 8 takım tur atlayıp eleme aşamasına katılmaya hak kazandı.[31] Eleme aşaması 3 Ekim'de başladı, 19 Ekim'de sona erdi. Final 45,000 kapasiteli Seul Dünya Kupası Stadyumu'nda yapıldı.[32][33] Finalde Güney Kore ekibi Samsung Galaxy White ile Çin ekibi Star Horn Royal Club karşılaştı. Samsung Galaxy White karşılaşmayı kazanıp 2014 Dünya Şampiyonu oldu.[34][35][36]

Amerikan müzik grubu Imagine Dragons, turnuva için yapılan "Warriors" şarkısını besteledi,[37] ve finalde çaldı.[38]

Turnuvadaki maçlar 40 yayın ortağı ve 19 farklı dilde canlı olarak yayınlandı.[39][40]

Top 4

Sıra Takım Oyuncu Para ödülü
Nick İsim
1. Samsung Galaxy White

Güney Kore Looper
Güney Kore DanDy
Güney Kore PawN
Güney Kore imp
Güney Kore Mata

Jang Hyeong-seok
Choi In-kyu
Heo Won-seok
Gu Seung-bin
Cho Se-hyeong

1,000,000 $
2. Star Horn Royal Club

Çin cola
Güney Kore inSec
Çin corn
Çin Uzi
Güney Kore Zero

Jiang Nan
Choi In-seok
Lei Wen
Jian Zihao
Yun Kyung-sub

250,000 $
3.-4. OMG

Çin Gogoing
Çin LoveLing
Çin cool
Çin san
Çin Cloud

Gao Diping
Yin Le
Yu Jiajun
Guo Junliang
Hu Zhenwei

150,000 $
Samsung Galaxy Blue

Güney Kore Acorn
Güney Kore Spirit
Güney Kore dade
Güney Kore Deft
Güney Kore Heart

Choi Cheon-ju
Lee Da-yoon
Bae Eo-jin
Kim Hyuk-kyu
Lee Gwan-hyung

Irkçılık olayları

Grup aşamasından önce SK Gaming'den Svenskeren, "TaipeiChingChong" isimli kurallara uygunsuz ismiyle 2,500 $ ceza aldı.[41]

2015

2015 Dünya Şampiyonası Sezon 5 sonunda yapıldı. Sezon 4'teki gibi farklı şehirlerde, farklı ülkelerde gerçekleşti.[42] SK Telecom T1 finalde KOO Tigers'ı yenerek dünya şampiyonu oldu. SKT üst koridoru MaRin turnuvanın En Değerli Oyuncusu seçildi.

Top 4

Sıra Takım Oyuncu[43] Para ödülü
Nick İsim
1. SK Telecom T1

Güney Kore MaRin
Güney Kore Bengi
Güney Kore Faker
Güney Kore Easyhoon (sub*)
Güney Kore Bang
Güney Kore Wolf
Güney Kore KkOma (koç)

Jang Gyeong-hwan
Bae Seong-ung
Lee Sang-hyeok
Lee Ji-hoon
Bae Jun-sik
Lee Jae-wan
Kim Jeong-gyun

1,000,000 $
2. KOO Tigers

Güney Kore Smeb
Güney Kore Hojin
Güney Kore Kuro
Güney Kore PraY
Güney Kore GorillA
Güney Kore NoFe (koç)

Song Kyung-ho
Lee Ho-jin
Lee Seo-haeng
Kim Jong-in
Kang Beom-hyeon
Jeong No-chul $

250,000 $
3.-4. Fnatic

Güney Kore Huni
Güney Kore Reignover
Hollanda Febiven
İsveç Rekkles
Fransa YellOwStaR
İspanya Deilor (koç)

Heo Seung-hoon
Kim Ui-jin
Fabian Diepstraten
Martin Larsson
Bora Kim
Louis Sevilla

150,000 $
Origen

Fransa sOAZ
Almanya Amazing
İspanya xPeke
Danimarka Zven
İspanya Mithy
Amerika Birleşik Devletleri Hermit (koç)

Paul Boyer
Maurice Stückenschneider
Enrique Cedeño Martínez
Jesper Svenningsen
Alfonso Aguirre Rodriguez
Tadayoshi Littleton

* Easyhoon çoklu maçlarda Faker ile değişmeli oynadı

Sportmenlik dışı olaylar

Final maçında Cloud9 oyuncusu Hai "Hai" Lam, rakibine doğru müstehcen hareket yaptı. 500 € para cezası aldı.[44][45]

Teknik sorunlar

Fnatic-EDward Gaming çeyrek final 2. maç sırasında oyun içi bir hata meydana geldi. Hata araştırması devam ederken Riot Games Gragas'ı devre dışı bırakmaya karar verdi.[46]

2016

2016 Dünya Şampiyonası Chicago, San Francisco, New York ve finali Los Angeles'ta oynandı. SK Telecom T1 finalde Samsung Gaalxy'yi 3-2 yenerek. Art arda 2. kez toplamda 3. kez dünya şampiyonu oldu. Finalde en değerli oyuncu SKT orta koridor oyuncusu Faker seçildi.

Top 4

Sıra Takım Oyuncu[47] Para ödülü
Nick İsim
1. SK Telecom T1

Güney Kore Duke
Güney Kore Bengi
Güney Kore Faker
Güney Kore Bang
Güney Kore Wolf
Güney Kore Blank
Güney Kore KkOma (koç)

Lee Ho-Seong
Bae Seong-ung
Lee Sang-hyeok
Bae Jun-sik
Lee Jae-wan
Kang Sun-gu
Kim Jeong-gyun

2,028,000 $
2. Samsung Galaxy

Güney Kore CuVee
Güney Kore Ambition
Güney Kore Crown
Güney Kore Ruler
Güney Kore CoreJJ
Güney Kore Wraith
Güney Kore Edger (koç)

Lee Seong-jin
Kang Chan-yong
Lee Min-ho
Park Jae-hyuk
Jo Yong-in
Kwon Ji-min
Choi Woo-beom

760,500 $
3.-4. H2k

Romanya Odoamne
Polonya Jankos
Güney Kore Ryu
Yunanistan FORG1VEN
Polonya VandeR
Amerika Birleşik Devletleri PR0LLY (koç)

Andrei Pascu
Marcin Jankowski
Ryu Sang-ook
Konstantinos Tzortziou
Oskar Bogdan
Neil Hammad

380,250 $
ROX Tigers

Güney Kore Smeb
Güney Kore Peanut
Güney Kore kurO
Güney Kore PraY
Güney Kore GorillA
Güney Kore Cry
Güney Kore NoFe (koç)

Song Kyung-ho
Han Wang-ho
Lee Seo-haeng
Kim Jong-in
Kang Beom-hyeon
Hae Seong-min
Jeong No-chul

2017

Top 4

Sıra Takım Oynucu Para ödülü
Nick İsim
1. Samsung Galaxy Güney Kore CuVee

Güney Kore Ambition
Güney Kore Crown
Güney Kore Ruler
Güney Kore CoreJJ
Güney Kore Edgar (Koç)
Güney Kore Haru (Yedek)

Lee Sung-jin

Kang Chan-yong
Lee Min-ho
Park Jae-hyeok
Jo Yon-gin
Choi Woo-bum
Kang MinSeung

$1,540,000
2. SK Telecom T1 Güney Kore Huni

Güney Kore Peanut
Güney Kore Faker
Güney Kore Bang
Güney Kore Wolf
Güney Kore KkOma (Koç)
Güney Kore Blank (Yedek)

Heo Seunghoon

Han Wang-ho
Lee Sang-hyeok
Bae Jun-sik
Lee Jae-wan
Kim Jeong-gyun
Kang Sun-gu

$554,000
3.-4. Royal Never Give Up Çin Letme

Çin Mlxg
Çin Xiaohu
Çin Uzi
Çin Ming
Tayvan Firefox (Koç)
Çin Y1HAN (Yedek)

Junze Yan

Shiyu Liu
Yuanhao Li
Zihao Jian
Senming Shi
Dingxiang Huang
Zhiwei Hu

$287,000
Team WE Çin 957

Çin Condi
Çin Xiye
Güney Kore Mystic
Güney Kore Ben
Güney Kore Homee (Koç)
Güney Kore Zero (Yedek)

Ke Chang Yu

Xiang Ren Jie
Su Han Wei
Jin Sung Jun
Nam Dong Hyun
Kim Nam-hoon
Yoon Kyung Sub

2018

Top 4

Sıra Takım Oynucu Para ödülü
Nick İsim
1. Invictus Gaming Güney Kore Duke

Güney Kore TheShy
Çin Ning
Güney Kore Rookie
Çin JackeyLove
Çin Baolan
Güney Kore Kim (Koç)
Güney Kore West (Yedek)

Lee Ho-seong

Kang Seung-lok
Gao Zhen-Ning
Song Eui-jin
Yu Wen-Bo
Wang Liu-Yi
Kim Jeong-soo
Chen Long

$2,418,750
2. Fnatic Belçika Bwipo

Fransa sOAZ
Danimarka Broxah
Danimarka Caps
İsveç Rekkles
Bulgaristan Hylissang
Kanada Dylan Falco (Koç)

Gabriël Rau

Paul Boyer
Mads Brock-Pedersen
Rasmus Winther
Martin Larsson
Zdravets Iliev Galabov
Dylan Falco

$870,750
3.-4. Cloud 9 Kanada Licorice

Danimarka Svenskeren
Danimarka Jensen
Amerika Birleşik Devletleri Sneaky
Amerika Birleşik Devletleri Zeyzal
Güney Kore Reapered (Koç)
Amerika Birleşik Devletleri Blaber (Yedek)

Eric Ritchie

Dennis Johnsen
Nicolaj Jensen
Zachary Scuderi
Tristan Stidam
Bok Han-gyu
Robert Huang

$451,500
G2 Esports Danimarka Wunder

Polonya Jankos
Hırvatistan Perkz
İsveç Hjarnan
Güney Kore Wadid
Almanya GrabbZ (Koç)
Hırvatistan Sacre (Yedek)

Martin Hansen

Marcin Jankowski
Luka Perković
Petter Freyschuss
Kim Bae-in
Fabian Lohmann
Toni Sabalić

2019

Top 4

Sıra Takım Oynucu Para ödülü
Nick İsim
1. Çin FunPlus Phoenix
Güney Kore Gimgoon

Çin Tian
Çin Xinyi (Yedek)
Güney Kore Doinb
Çin Lwx
Çin Crisp
Tayvan Warhorse (Koç)

Kim Han-saem

Gao Tianliang
Chang Ping
Kim Tae-sang
Lin Weixiang
Liu Qingsong
Chen Ju-chih

2. Avrupa Birliği G2 Esports Danimarka Wunder

İsveç Thebaus (Yedek)
Polonya Jankos
Danimarka Caps
Hırvatistan Perkz
Slovenya Mikyx
İsveç promisq (Yedek)
Almanya Grabbz (Koç)

Martin Hansen

Simon Hofverberg
Marcin Jankowski
Rasmus Winther
Luka Perković
Mihael Mehle
Hampus Abrahamsson
Fabian Lohmann

3.-4. Çin Invictus Gaming Güney Kore TheShy

Güney Kore Duke (Yedek)
Çin Leyan (Yedek)
Çin Ning
Güney Kore Rookie
Çin JackeyLove
Çin Baolan
Güney Kore Mafa (Koç)

Kang Seung-lok

Lee Ho-seong
Lu Jue
Gao Zhenning
Song Eui-jin
Yu Wenbo
Wang Liuyi
Won Sang-yeon

Güney Kore SK Telecom T1 Güney Kore Khan

Güney Kore Clid
Güney Kore Haru (Yedek)
Güney Kore Faker
Güney Kore Teddy
Güney Kore Effort
Güney Kore Mata (Yedek)
Güney Kore kkOma] (Koç)

Kim Dong-ha

Kim Tae-min
Kang Min-seung
Lee Sang-hyeok
Park Jin-seong
Lee Sang-ho
Cho Se-hyeong
Kim Jeong-gyun

2020

Sıra Takım Oynucu Para ödülü
Nick İsim
1. Güney Kore Dam Won Gaming
Güney Kore Nuguri

Güney Kore Canyon
Güney Kore Nuclear (Yedek)
Güney Kore Showmaker
Güney Kore Ghost
Güney Kore Beryl
Güney Kore Zefa (Koç)

Jang Ha-gwon

Kim Geon-bu
Sin Jeong-hyeon
Heo Su
Jang Yong-jun
Cho Geon-hee
Lee Jae-min

2. Çin Suning Çin Bin

Çin View (Yedek)
Vietnam SoFm
Çin Angel
Çin huanfeng
Tayvan SwordArt
Çin Weiwei (Yedek)
Çin Spark (Koç)

Chen Ze-Bin

Chen Yu-Ming
Lê Quang Duy
Xiang Tao
Tang Huan-Feng
Hu Shuo-Chieh
Wei Bo-Han
Kang Byung-ryul

3.-4. Çin Top Esports Çin 369

Çin QiuQiu (Yedek)
Çin Moyu (Yedek)
Tayvan Karsa
Çin Knight
Çin JackeyLove
Çin yuyanja
Çin Crescent (Koç)

Bai Jia-Hao

Zhang Ming
Xiong Hui-Dong
Hung Hao-Hsuan
Zhuo Ding
Yu Wen-Bo
Liang Jia-Yuan
Luo Sheng

Avrupa Birliği G2 Esports Danimarka Wunder

İsveç Thebaus (Yedek)
Polonya Jankos
Danimarka Caps
Hırvatistan Perkz
Slovenya Mikyx
İsveç promisq (Yedek)
Almanya Grabbz (Koç)

Martin Hansen

Simon Hofverberg
Marcin Jankowski
Rasmus Winther
Luka Perković
Mihael Mehle
Hampus Abrahamsson
Fabian Lohmann

2021

Sıra Takım Oynucu Para ödülü
Nick İsim
1. Çin Edward Gaming
Çin Flandre

Çin Jiejie
Güney Kore Scout
Güney Kore Viper
Çin Meiko
Çin Maokai (Koç)

Li Xuan-Jun
Zhao Li-Jie

Lee Ye-chan
Park Do-hyeon
Tian Ye
Yang Ji-Song

2. Güney Kore DWG KIA Güney Kore Khan

Güney Kore Canyon
Güney Kore ShowMaker
Güney Kore Ghost
Güney Kore BeryL
Güney Kore kKoma (Koç)

Kim Dong-ha

Kim Geon-bu
Heo Su
Jang Yong-jun
Cho Geon-hee
Kim Jeong-gyun

3.-4. Güney Kore T1 Güney KoreCanna

Güney Kore Oner
Güney Kore Faker
Güney Kore Gumayusi
Güney Kore Keria
Güney Kore Stardust (Koç)

Kim Chang-dong

Moon Hyeon-joon
Lee Sang-hyeok
Lee Min-hyeong
Ryu Min-seok
Son Seok-hee

Güney Kore Gen.G Güney Kore Rascal

Güney Kore Clid
Güney Kore Bdd
Güney Kore Ruler
Güney Kore Life
Güney Kore Lyn (Koç)

Kim Kwang-hee

Rasmus Winther
Gwak Bo-seong
Park Jae-hyuk
Kim Jeong-min
Kim Da-bin

Dış bağlantılar

Kaynakça

 1. ^ a b "Riot Games tarafından yapılan oyunlar". 2 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2014. 
 2. ^ "League of Legends — From Clash of Fates to Rise of the Elements - Millenium". Millenium US (İngilizce). 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 3. ^ "League of Legends zaman çizelgesi". 19 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. 
 4. ^ Nguyen, Thierry (1 Eylül 2009). "Clash of The DOTAs". 1UP.com. 24 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2009. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2020. 
 6. ^ "Nexus". League of Legends Wiki (İngilizce). 26 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 7. ^ "Champion". League of Legends Wiki (İngilizce). 24 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 8. ^ Minions - League of Legends Wiki Guide - IGN (İngilizce), 23 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 18 Eylül 2020 
 9. ^ July 2020, Rosario Blue 18. "League of Legends: a beginner's guide". TechRadar (İngilizce). 19 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 10. ^ "Sihirdar Vadisi". League of Legens. 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2016. 
 11. ^ "Uğursuz Koruluk". League of Legens. 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2016. 
 12. ^ "Sonsuz Uçurum". League of Legens. 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2016. 
 13. ^ "Epic monsters". League of Legends Wiki (İngilizce). 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 14. ^ "League of Legends şampiyonları listesi". 28 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2018. 
 16. ^ "Tuş Atama Savaşları: Sıçra için hangi tuş en iyisi?". League of Legends. 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2016. 
 17. ^ aAa vs fnatic - Grand Final Season 1 Championship - YouTube. Riot Games. 28 Ocak 2013. Etkinlik zamanı: 0:06. Erişim tarihi: 25 Ekim 2014. 
 18. ^ "DreamHack Summer 2011 - League of Legends Season One Championship". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2014. 
 19. ^ John Funk (23 Haziran 2011). "The Escapist : News : League of Legends Championship Draws 1.69 Million Viewers". The Escapist. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2014. 
 20. ^ "League of Legends Season 2". 5 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2014. 
 21. ^ "Riot: League of Legends Season 2 Championships most watched eSports event of all time". 5 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 22. ^ "League of Legends playoffs soured by allegations of cheating". 21 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2014. 
 23. ^ "League of Legends tournament cheaters fined $30,000". 29 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2014. 
 24. ^ "World Playoffs - Rule Violations". 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2014. 
 25. ^ "Season 2 World Championship - Leaguepedia - Competitive League of Legends Wiki". 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2014. 
 26. ^ "League of Legends Season 2 playoffs Day 3 recap: Network failure suspends play, Riot postpone finale of CLG EU v. World Elite match, semifinals | PCGamesN". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2014. 
 27. ^ "League of Legends season two World Playoffs rescheduled - Destructoid". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2014. 
 28. ^ CLG.eu vs WE - Game 3 - Season 2 Quarter Finals - YouTube. Riot Games. 12 Ekim 2012. Etkinlik zamanı: 0:00. Erişim tarihi: 16 Ekim 2014. 
 29. ^ "League of Legends Season 3 World Championship takes place October 4". 1 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 30. ^ Farokhmanesh, Megan (5 Ekim 2013). "League of Legends 2013 World Championship winner crowned". Polygon. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2014. 
 31. ^ "World Championship 2014 Preliminary Schedule | League of Legends". 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2014. 
 32. ^ "'League of Legends' scholarship". 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 33. ^ Magrino, Tom. "Welcome to the League of Legends 2014 World Championship!". 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 
 34. ^ "Bracket | LoL Esports". 2 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2014. 
 35. ^ "Riot - World Championship 2014 - Leaguepedia - Competitive League of Legends Wiki". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 36. ^ "League of Legends 2014 World Championship". 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2014. 
 37. ^ "Imagine Dragons teams with 'League of Legends' for $2.3m tournament - Yahoo News Singapore". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 38. ^ "Prepare yourself for the 2014 Worlds Final | LoL Esports". 11 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 39. ^ "League of Legends 2014 World Championship Viewer Numbers (Infograph) - onGamers". 13 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralkı 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
 40. ^ "Worlds 2014 by the numbers | Riot Games". 4 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2014. 
 41. ^ "League of Legends Competition Ruling: Dennis "Svenskeren" Johnsen | LoL Esports". 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2014. 
 42. ^ "Worlds 2015 to be held in Europe | LoL Esports". 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
 43. ^ "2015 World Championship - Leaguepedia - Competitive League of Legends eSports Wiki". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2015. 
 44. ^ "Competitive Ruling: C9 Hai | LoL Esports". 9 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2015. 
 45. ^ "League of Legends 2015 World championship rules" (PDF). 15 Şubat 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2016. 
 46. ^ "Gragas Disabled for Rest of Worlds 2015 | LoL Esports". 19 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2015. 
 47. ^ "2016 World Championship - Leaguepedia - Competitive League of Legends eSports Wiki". 18 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2016. 

Ödüller

Tarih Ödül Kategori
14 Aralık 2009 IGN PC Best Strategy Game 2009 Okuyucuların seçimi[1]
21 Aralık 2009 Gamespy Gamers' Choice Awards 2009 Bilgisayar oyuncularının seçimi[2]
8 Ekim 2010 1st Game Developers Online Choice Awards Seyirci ödülü[3]
21 Ekim 2011 Golden Joystick Award En iyi ücretsiz oyun[4]
3 Aralık 2015 The Game Award Yılın e-spor oyunu[5]

Kaynakça

 1. ^ "PC Best Strategy Game Readers' Choice 2009". IGN. 21 Aralık 2009. 13 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2011. 
 2. ^ "PC Gamers' Choice 2009". Gamespy. 21 Aralık 2009. 13 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2011. 
 3. ^ "Riot's League of Legends Leads Game Developers Choice Online Award Winners". Gamasutra. 28 Ekim 2010. 27 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2011. 
 4. ^ "Beta Gamezone". GameZone. 22 Ekim 2011. 27 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2011. 
 5. ^ "Nominees | The Game Awards 2015". The Game Awards. Ola Balola. 12 Kasım 2015. 18 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2015. 

Dış bağlantılar