Argveti

Koordinatlar: 42°05′39″N 43°04′54″E / 42.0941°K 43.0816°D / 42.0941; 43.0816
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kolhis ve İberya Krallıkları arasında yer alan Antik Argveti.

Argveti (Gürcüce: არგვეთი), veya Margveti (Gürcüce: მარგვეთი), Batı Gürcistan, İmereti'de yer almış tarihi bir bölgedir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge, günümüzde Doğu Gürcistan ve Batı Gürcistan olarak bilinen İberya-Lazika sınırında konumlanmıştır. Argveti, MÖ 3. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar sık sık İberya krallarının egemenliği (Kartli) altına girdi ve zaman zaman bazı komşu bölgeleri (özellikle Takveri'yi) ele geçirdi. Argveti, Orta Çağ'ın başlarında, 730'larda, Araplara karşı savaşan liderleri David ve Constantine ile ünlenmiş, yarı-bağımsız bir prenslikti (samtavro). 8 ve 11. yüzyıllar arasında Argveti, Abhazya Krallığı içinde bir düklüktü. Bu düklük, 1008'de birleşik bir Gürcü monarşisi oluşturmak için Kartli ile birleşti. Argveti, sonrasında Bağvaşi ailesine miras kaldı. 1103 yılında, Kral IV. Davit Argveti'nin bir kısmını Gelati Manastırına bağışladı. Bağvaşi egemenliğinde kalan topraklar, 12 ve 13. yüzyıllarda Amanelisdze ailesine verildi. Orta Çağın sonlarında, Argveti, Imereti'nin çeşitli soylu ailelerini arasında (özellikle Tsereteli, Abaşidze, Çheidze ve Mheidze aileleri) arasında dağıtıldı.

Bölgedeki önemli tarihi anıtlardan bazıları Şorapani, Skanda, Sveri, Çiha ve Muhuri kaleleri, Ubisi, Cruçi, Tabakini, ve Katşi kiliseleridir.