Kurtuluş Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski Ermeni karedrali

Kurtuluş Cami veya Antep Meryem Ana Kilisesi veya Surp Asdvadzadzin Katedrali[1] (ErmeniceՍուրբ Աստուածածին Եկեղեցի Surp Asdvadzadzin Egeğedzi), Türkiye'de Gaziantep'te olan Tepebaşı semtinde bulunan, Ermeni Kırımı'ndan sonra camiye çevirilen tarihi eski Ermeni Apostolik Kilisesi. Sultan II. Abdülhamid'in mimarı olan Osmanlı Ermenisi Sarkis Balyan tarafından planlanmış ve 1892 yılında Sarkis Taşçıyan tarafından inşa edilmiştir.

Ermeni Kırımı'ndan sonra boş kalan Surp Asdvazdadzin Kilisesi 1920'lerden itibaren cezaevi olarak kullanılmış, 1980 senesinde de camiye dönüştürülmüştür. Çan kuleler yarılarına kadar yıkılarak tek balkonlu minareye çevrilirken, bir minare daha eklenmiştir. 19. yüzyılda Güney Amerika'da yapılan çanı ise Gaziantep müzesine götürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Korucu, Serdar (4 Ocak 2013). "Antep'te 120 yıllık kilise yıkıldı". Agos. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2016. 
  • Thomas A. Sinclair: Eastern Turkey. An Architectural and Archaeological Survey. Band 4. The Pindar Press, London 1990, s. 111