Kurtalan Ekspres

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Barış Manço'nun 1972 yılında kurduğu ve vefatına kadar birlikte çalıştığı grubudur. Grup ismini; Haydarpaşa - Kurtalan hattında çalışan Kurtalan Ekspres'den almıştır.

Kurtalan Ekspres 1972'den bu yana çeşitli kişilerle çalışmıştır. Başlangıçta Murat Ses, Celal Güven, Caner Bora ile başlayan grup 1976`dan itibaren.Kılıç Danışman ve Ahmet Güvenç`in katılımıyla devam eden 1978'den itibaren Ömür Gidel ve Bahadır Akkuzu'nun katılımıyla şekillenmiştir. Yıllarca Barış Manço'nun orkestralığını yürütmüş olan bu grup, Barış Manço'nun vefat etmesi üzerine Cem Karaca'yla çalışmaya başlamıştır. Kurtalan Ekspres, sahnelerde olduğu kadar, Manço'nun sunduğu TV programlarında da yer almıştır. Bu grupta, Barış Manço bazı şarkılarda ve konserlerde klavye çalmıştır.

Kurtalan Ekspres, iki haftada bir Cuma geceleri Shaft Rock-Blues & Jazz Club'ta sahne almaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1972-1979[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtalan Ekspres, 1971'de Barış Manço tarafından kendisine plaklarda ve konserlerde eşlik edilmesi için kuruldu[1]. Grubun ilk kadrosunda uzun yıllar grupta kalacak baterist Nur Moray ve perküsyonist Celal Güven, Kaygısızlar'da Manço ile daha önce çalışmış baterist Ali Serdar ve gitarist Fuat Güner, daha sonra Kaygısızlar grubunun son yıllarında gruba dahil olan bas gitarist Özkan Uğur ve flütçü Erdinç Avcı bulunmaktaydı.[2] Grup, daha plak yapmadan eleman değişiklikleri yaşadı. İlk 45'likleri 1972 yılında çıkan "Ölüm Allah'ın Emri / Gamzedeyim Deva Bulmam" oldu. Bu 45'likte gitarda Ohannes Kemer ve Nezih Cihanoğlu, bas gitarda Özkan Uğur, davulda Nur Moray ve Engin Yörükoğlu, perküsyonda ise Celal Güven vardı. Grubun kadrosu sonraki yıllarda da değişmeye devam etti. Özellikle gitarda Kemer'e Kirkor Kalender, Mustafa Sarışın, Nurhan Özcan gibi farklı gitaristler eşlik etti. 1973 yılında daha önce Manço ile çalışmış Murat Ses, gruba klavyeyi getirdi. 1974'te bas gitara Mithat Danışan geçerken, Yörükoğlu'nun ayrılmasıyla Moray tek davulcu oldu. Aynı sene müziğini zenginleştirmek isteyen Ekspres, flüte Oktay Aldoğan'ı aldı. Bu dönemde Hey Koca Topçu, Lambaya Püf De, Kalk Gidelim Küheylan ve Gönül Dağı gibi Anadolu Rock klasikleri yayınlandı.

1975'te Barış Manço ilk uzun çaları olan 2023'ü çıkarırken, Kurtalan Ekspres'in adı da plakta geçiyordu. Bu kadro, Manço'nun tek filmi olan Baba Bizi Eversene'de de gözüktü. 2023 albümünden sonra Manço, Avrupa pazarına atılmaya karar verdi. Bu sırada da Ekspres'te bazı değişiklikler oldu. 1976'da Mithat Danışan'ın yerine bas gitara Ahmet Güvenç geldi. Güvenç, halen Kurtalan Ekspres'in bas gitaristi olup, bu grupta en uzun süre çalışmış müzisyen olmuştur. Klavyeler ise Kılıç Danışman'a teslim edildi. Son olarak da Nur Moray, gruptan ayrıldı. Bu kadro, George Hayes'in yönettiği orkestra ile birlikte Baris Mancho albümünü kaydetti. Ancak, bu albüm sonrası Manço Türkiye pazarına dönmeye karar verdi. 1978'de Ohannes Kemer gruptan ayrıldıktan sonra, Kurtalan Ekspres'in gitaristi Bahadır Akkuzu oldu. Akkuzu, 2009'da hayatını kaybedene dek 30 yılı aşkın bir süre boyunca grubun gitaristliğine devam etti. Bu dönemde Manço, grubun adını değiştirmeyi teklif ettiyse de Güvenç ve Akkuzu, bu isimle müzik yapmaya devam ettiler [3] Böylece, uzun süre aynı kalacak Kurtalan Ekspres kadrosu en sonunda ortaya çıktı.

1979-1985[değiştir | kaynağı değiştir]

1979'da Barış Manço, Yeni Bir Gün albümünü çıkarırken, Kurtalan Ekspres'in adı da ilk kez albüm kapağında geçti. Bu albümden sonra Kılıç Danışman, yerini Nejat Tekdal'a bıraktı. Üflemeli çalgılarda ise Aldoğan'ın yeri Serdar Ertürk ve Serdar Akatlar ile kapatıldı. 1981'de Sözüm Meclisten Dışarı albümü yayınlandı. Albümde Ekspres'in üç elemanı Güvenç, Güven ve Tekdal, daha sonra bir Manço klasiği olacak Dönence şarkısının müziğine beraber imza attılar. 1983'te ise bir diğer başarılı albüm olan Estağfurullah... Ne Haddimize! albümü yayınlandı. Yine klavyeci problemi yaşayan grup, Eski Bir Fincan şarkısında eski klavyecisi Kılıç Danışman'dan yardım alsa da albümün klavyelerinin bir kısmını Barış Manço kaydetti.

1985-1999[değiştir | kaynağı değiştir]

"Estağfurullah... Ne Haddimize!" albümünden sonra Kurtalan Ekspres, Barış Manço konserlerinde sanatçıya eşlik etse de isimleri albüm kapaklarında yer almadı. Grup, klavyeci problemini Belçikalı müzisyen Jean Jacques Falaise ile çözdü. Falaise, ayrıca askere gittiği için gruptan bir süre ayrı kalan Bahadır Akkuzu'nun eksikliğini 1985'te çıkan 24 Ayar albümünde kapatmaya çalıştı. Bu albümde çalmayan bir diğer Ekspres elemanı da Serdar Akatlar'dı. Bu albüm sonrasında Falaise, gruptan ayrıldı. Akkuzu ise gruba tekrar katılıp 1986'da çıkan Değmesin Yağlı Boya albümünün süpervizörlüğünü yaptı. Serdar Akatlar da gruba dönmüştü. Bu albüm uzun bir süre için Kurtalan Ekspres'in Barış Manço ile kaydettiği son albüm oldu. Albümde klavyeleri çalan Garo Mafyan, daha sonraki Manço albümlerini düzenlemeye başladı. 1988 tarihli Sahibinden İhtiyaçtan albümünde sadece Akkuzu'nun adı geçerken, bir sonraki sene çıkan Darısı Başınıza'da Akkuzu adece Kara Sevda şarkısının solosunu attı. Öte yandan Adam Olacak Çocuk programında Kurtalan Ekspres, Barış Manço'ya eşlik etti. Grup, 1990 yılında Barış Manço'nun vokalisti Özlem Yüksek ve stüdyo albümlerinde beraber çalıştığı Ufuk Yıldırım ile birlikte 1990 Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. 1995'te çıkan Live in Japan adlı konser albümünün kapağında olmasa da içinde Kurtalan Ekspres'in uzun zaman sonra ismi geçti. Grup elemanlarının bazıları Manço'nun son albümü olan Mançoloji'de de çaldı.

1999-Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Manço'nun boşluğunu bir süre Asrın Tuncer ve Cem Karaca ile dolduran Kurtalan Ekspres, 2003'te Akkuzu'nun vokaliyle ilk solo albümü olan 3552'yi yayınladı. Bu kaset yapma fikri Barış Manço vefat etmeden önceki dönemde çıkmış ancak Barış Manço'nun vefatı nedeniyle ertelenmişti. Ancak albüm arzulanan ilgiyi görmedi. Konserlere devam eden grup, 2008'de Bahadır Akkuzu'yu kaybetti. 2011 yılında ise Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu'yu anma adına farklı şarkıcıların ve sanatçıların vokal yaptığı Göğe Selam adlı bir albüm yayınladı. Albüm başarılı olunca, 2014'te Göğe Selam albümünün ikincisi yayınlandı.

Grup elemanlarından bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Güvenç[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun 1976'dan bu yana bas gitaristidir. Şimdiye kadar Barış Manço dışında Grup Bunalım, Yeraltı Üçlüsü, Cem Karaca ve Erkin Koray başta olmak üzere sayısız müzisyenle çalıştı. Berklee Jazz Akademisi mezunudur. En bilinen Manço hitlerinden Gülpembe'nin müziğine imza atmıştır.

Bahadır Akkuzu[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun gitaristi ve Manço'nun ölümünden sonra ise vokaliydi. Kurtalan Ekspres'e, 1978'de katıldı. Manço'nun son yıllarında albümlerinde seslendirdiği Sakız Hanım . Mahur Bey, Al Beni, Gönül Ferman Dinlemiyor gibi şarkıların bestelerini yaptı. 06 Ağustos 2009 günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama gözlerini yumdu.

Ohannes Kemer[değiştir | kaynağı değiştir]

70li yillarda anadolu pop ya da rock grubunda gitaristlik yapmis kaliteli bir müzisyendir. Özellikle Baris Mancoyla uzun süre calismistir. Baris Manco sarkilarinin yurt disinda ingilizce kaydedildigi (Türkiye'de de 1,5 - 2 yil kadar önce yayinlandi) albümde de yer almis, baglama, gitar ve yayli tambur calmistir.(bkz:Baba beni eversene filmin başında çıkan sarı tşörtlü ve uzun saçlı şahıs Bahadır Akkuzu değil Ohannes Kemer'dir.Vaftis adı:Ohannes Kemeryan'dır. Ermeni kökenlidir.Barış Manço gibi Ohannes Kemer 16 Kasım 2012`de hayata gözlerini yummuştur.

Sefa Ulaştır[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun davulcusudur.Kendisi uzun yıllar Cem Karaca ve Erkin Koray`da çalışmıştır.Halen Erkin Koray ile çalmaktadır.İlk olarak 12 yaşında Beybonlar adında grupla çalıştı.1975 yılında da Barış Manço&Kurtalan Ekspres`in Tarsus konserinde çalmıştır.Daha sonra Cem Karaca&Dervişan`da çaldı.Cem Karaca öldükten çok sonra Dervişan`ın yeni jenerasyonunda davul çaldı.

Tolga Akyurt[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Ekim 1979 Kadıköy doğumludur.2005-2014 yılları arasında Apsent grubunun solistliğini yaptı.2015 yılında Kurtalan Expres`e katıldı,,aynı yıl ayrılmıştır.2016 yılında tekrar Kurtalan Expres`e katılmıştır.

Cem Yalçınkaya[değiştir | kaynağı değiştir]

1979 yılında dünyaya geldi.Moral,Murat Durmaz,Turhan Yükseler Orkestrası`nda elektro gitar çaldı.2013-2014 yılında Acil Servis`e solo gitaristlik yaptı.2014 yılından beri Kurtalan Expres`in gitaristliğini üstlenmektedir.

Bülent Güven[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Mayıs 1975 tarihinde doğdu.İlk rock gurubunu 1990 yılında kurdu. Kör Talih, Objektif, Eyyam,Electric Circus,Gür Akad Band gruplarından sonra 2009 yılında Kurtalan Expres`e klavyeci olarak katılmasıyla müzik camiasında katbekat hatrı sayılır hale geldi.Ayrıca grupta ilk dönemler elektro gitar ve klavyeyi beraberinde kullanması sonucu bir müzik dehası olarak karşılanmıştır. Klavye/Gitar/Bas Gitar/Vokal müzisyenliğini bir arada yapmaktadır. Stüdyo müzisyenliğinin yanı sıra reklam müziği yapımı da ayrı bir profesyonel uğraş alanıdır. Kendisine müzik camiasında "JOKER MÜZİSYEN" adı takılmıştır. Kurtalan Ekspres'in yeni düzeninde Klavye-Gitar çalmakta ve back vokalleri de yapmaktadır.

Mithat Danışan[değiştir | kaynağı değiştir]

1949'da İstanbul'da dünyaya geldi. Sırasıyla Yurdaer Doğulu Orkestrası, Kurtalan Ekspres, Dervişan ve Dostlar'da çalıştı. Gitar çalan sanatçıya Panço derdi sevenleri. Uzun yıllar Barış Manço ile çalışan ünlü bas gitarist, Manço'nun vefatının ardından bir süre Cem Karaca ile çalışmıştır. 5 Mart 2016'da kalbine yenik düşerek vefat etmiştir.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo[değiştir | kaynağı değiştir]

Barış Manço & Kurtalan Ekspres[değiştir | kaynağı değiştir]

Katkıda bulundukları Barış Manço albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo[değiştir | kaynağı değiştir]

Konser[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplama[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman içinde grupta bulunan elemanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Davul:
Ali Serdar (1971)
Bora Çetinkaya (1973,74,75)
Nur Moray (1971-1976)
Hüdai Özgüder (1971-1972)
Engin Yörükoğlu (1972-1974)
Caner Bora (1974-1988)
Hüseyin Cebeci (1988-1995)
Cihangir Akkuzu (1988-2012)
Sefa Ulaştır (1975-1976) (2013-2015)
  • Bas:
Özkan Uğur (1971)(1972-1974)(1976)
Mithat Danışan (1971-1972)(1974-1976)
Ahmet Güvenç (1976-1988)(1991-günümüz)
  • Tumba,Perküsyon
Celal Güven (1971-1988)
Cihangir Akkuzu (1988-1995)
Hüseyin Cebeci (1995)
  • Gitar
Fuat Güner (1971-1972)(1978)
Ohannes Kemer (1971-1974)(1975)(1976-1977)
Nezih Cihanoğlu (1972)
Kirkor Kalender (1972)
Mustafa Sarışın (1974)
Nurhan Özcan (1974)
Samim Boztaş (1975)
Fehiman Uğurdemir (1976)(1980)
Özkan Uğur (1978)
Bahadır Akkuzu (1978-1985)(1986-2009)
Mustafa Kos (1989-1995)
Gür Akad (2009-2012)
Engin Gökkaya (2012-2013)
Serdar Öztop (2013-2014)
Cem Yalçınkaya (2015-günümüz)
  • Flüt
Erdinç Avcı (1971-1972)
Oktay Aldoğan (1974-1980)
Serdar Ertürk (1980-1999)
  • Klavye
Murat Ses (1972-1974)
Yalçın Gürbüz (1975)
Kılıç Danışman (1976-1977)(1978-1980)
Ömür Gidel (1978-1985)
Nejat Tekdal (1980-1982)
Jean Jacques Falaise (1985-1986)
Ufuk Yıldırım (1988-1996)
Garo Mafyan (1988-1992)
Elif Turhan (1991-1999)
Eser Taşkıran (1992-2009)(2012-2013)
Bülent Güven (2009-günümüz)
  • Vokal
Barış Manço (1971-1999)
Asrın Tuncer (2000)
Bahadır Akkuzu(1999-2009)
Cem Karaca (2000-2003)
Devrim Altanay (2009-2010)
Gür Akad (2009-2012)
Can Bora Genç(2012-2015)
Tolga Akyurt(2015)
Bertuğ Cemil(2015-günümüz)
  1. ^ http://blog.milliyet.com.tr/kurtalan-ekspres/Blog/?BlogNo=39318
  2. ^ http://turkrock.com/konu/480/sayfa-21
  3. ^ http://blog.milliyet.com.tr/kurtalan-ekspres/Blog/?BlogNo=39318