İçeriğe atla

Kaygısızlar (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaygısızlar
Barış Manço & Kaygısızlar
Genel bilgiler
Başladığı yerTürkiye Türkiye
TarzlarRock'n'Roll, Beat, Psychedelic rock, Folk rock
Etkin yıllar1965 - 1971
İlişkili hareketlerBarış Manço, Mazhar - Fuat, İpucu Beşlisi, MFÖ
Eski üyelerMazhar Alanson
Fuat Güner
Ali Serdar
Sadık Kuyaş
Erdinç Avcı
Cemil Alev
Ender Arol
Semih Oksay
Cenap Kıyıkoğlu
Fikret Kızılok
Mithat Danışan
Özkan Uğur

Kaygısızlar 1960'larda müzik yapan bir Türk rock grubudur. Solo ve Barış Manço ile yaptığı çalışmalarla tanınan grup üyelerinden Mazhar Alanson ve Fuat Güner daha sonra MFÖ grubunu kurmuşlardır.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup gitarda Fuat Güner, davulda Ender Arol ve bas gitarda Semih Oksay tarafından 1965'te kuruldu. Kısa süre sonra The Beatles'ın Rubber Soul albümünü satın alan Mazhar Alanson ile karşılaşan Fuat Güner, albümü beraber dinlemeyi önerdi. Albümü dinlerken bir yandan da akorları çıkarmakla uğraşan Güner, Mazhar Alanson'un şarkı söylemesinden etkilendi ve gruba katılmasını teklif etti. "Kaygısızlar" adını alan grup The Beatles, The Rolling Stones ve Crosby, Stills, & Nash şarkılarını yorumlamaya başladı.[1] Küçük Moda Gazinosu'nda çalan grup Arda Uskan tarafından Erdek'te çalmaya çağrıldı. Fuat Güner'in evden kaçarak katıldığı yaz boyunca verdikleri konserlerde 60'a yakın dans parçasını saatlerce süren gösterilerde çalıp para kazandılar. Bu parayla kendilerine daha iyi ses teşkilatı aldılar.[2] Bu sırada baterist Ender Arol'un yerine Ali Serdar ile bas gitarist Semih Oksay'ın yerine Sadık Kuyaş katıldı. Grupta bir süre gitarda Cenap Kıyıkoğlu yer aldı.

Barış Manço ile ortaklıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

1967'nin sonlarında Moğollar, Durul Gence orkestrası, Erkut Taçkın gibi dönemin önemli isimlerinin önünde çalmaya başladılar. Kaygısızlar'ın yolu o dönem yurt dışında Les Mistigris grubu ile çalıştıktan sonra Türkiye'de müzik yapmaya karar veren ve kendisine bir grup arayan Barış Manço ile kesişti. Manço ve Kaygısızlar, 1968 yılının ortalarında beraber konser vermeye başladılar. Sanatçılar dönemin ruhuna uygun olarak rock 'n roll, beat ve hatta bazen psychedelic rock müzik yaptılar. Birkaç konser sonrası sanatçılar yeni bir 45'lik için çalışmaya başladı ve Ekim ayında James Brown bestesi "I'll Go Crazy" ile anonim bir türkü olan "Kızılcıklar"ın bulunduğu bir plak yayınladı. Yıl sonunda Manço ve Kaygısızlar, plaklarını yurt dışında çıkarmak için yurt dışına çıktılar ve Paris'e gittiler. İki şarkı kaydettikten sonra Kaygısızlar Türkiye'ye dönerken, Manço eğitiminden dolayı bir süre daha yurt dışında kaldı. Fransa'da iyi şartlarda kaydedilen iki şarkı, "Fairground" ve "Susanna" plak olarak yayınlanmadı, ancak Barış Manço'nun tek filmi olan Baba Bizi Eversene'de ve 1980'de çıkan toplama albüm "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa"da yer aldı.

1969'un başında ilk 45'liklerinde olduğu gibi bir İngilizce ("Keep Looking") bir de anonim Türkçe ("Bebek") Manço & Kaygısızlar şarkısı 45'lik olarak yayınladı. Aynı zamanda 1967'de Manço'nun yurt dışında Les Mistigris ile yayınladığı EP tekrar yayınlandı. Bu EP'deki Türkçe şarkılar olan "Kol Düğmeleri" ve "Seher Vakti", Kaygısızlar'la yeniden kaydedilmişti. Bu dönemde Kaygısızlar, Manço'dan bağımsız kendi konserlerine çıkıp Türkçe besteleri üstünde çalışmaya başladı. 1969 ortasında "Unutamıyorum / Runaway" 45'liği piyasaya çıktı. Yine bir Türkçe bir İngilizce formülüne sadık kalan ekip, diğer plaklardan farklı olarak bu sefer iki orijinal Barış Manço şarkısına yer vermişlerdi.

Haziran 1969'da mezun olan Barış Manço, Türkiye'ye dönüş yaptı. Hemen ardından "Karanlıkların İçinde" / "Trip (To A Fair)" ve "Boğaziçi / Flower of Love" 45'likleri çıktı. "Karanlıkların İçinde", Manço'nun tek aranjmanı oldu. "Boğaziçi" de tamamen enstrümantal bir şarkıydı. Eylül ayında "Ağlama Değmez Hayat / Kirpiklerin Ok Ok Eyle" çıktı. Bu plak, Manço & Kaygısızlar'ın İngilizce şarkı içermeyen ve tamamen klasik Türk müziğine yöneldiği ilk çalışması oldu. Ayrıca Kaygısızlar'ın adı ilk kez kapakta ya da plakta yer almamıştı. Bu dönemde gruba bas gitarda bazen Mithat Danışan bazen de Semih Oksay eşlik etti.

Ekim ayında Mazhar Alanson kısa bir süreliğine gruptan ayrılıp Ankara'ya döndü. Kaygısızlar, Alanson'un yerini kısa bir süreliğine o dönem adını yeni duyurmaya başlayan genç bir müzisyen olan Fikret Kızılok ile doldurdu.[3] Bu kadro 20 günlük bir Anadolu turnesine çıktı. Bu konserlerdan sonra Manço kısa bir süreliğine yurt dışına çıktı, Kızılok ise solo kariyerine odaklandı. Kızılok'lu Kaygısızlar'ın Barış Manço ile kaydettikleri tek şarkı "Ay Osman", 1971'de plak olarak izinsiz yayınlandı.

1970 yılının başında Manço ve Kaygısızlar'ın son plağı "Kağızman / Anadolu" çıktı. Bu plakta da Kaygısızlar'ın adı geçmiyordu. Manço, yurt dışında bir kariyer yapmaya çalışırken Kaygısızlar'ın yurt dışında yapamayacaklarını söylemesi üzerine Mart 1970'te Barış Manço ile grubun yolları ayrıldı. Manço, yabancı müzisyenlerden oluşan "Ve" grubunu kurup, kısa süre sonra yayınladığı "Dağlar Dağlar" şarkısı ile liste başı oldu.

Solo plaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

1969 yılının başında Manço'nun yurt dışında olduğu dönemde Kaygısızlar, solo çalışmalarına odaklanıp ilk 45'likleri "Şaşırdım / Son Gece" ve "Artık Yeter / Hüzün"ü çıkardı. Bu dört şarkının üçü yabancılar şarkılara Türkçe sözler yazılarak yaratılmıştı.

Manço ile ortaklıklarından sonra bir süre sessiz kalıp eğitimlerine odaklanan grup elemanları, 1970 yazında tekrar toplanmaya karar verdi. Alanson, Güner ve Serdar'a bas gitarda eski bas gitaristleri Sadık Kuyaş eşlik etti. Grup, İngilizce bestelerden tamamen Türkçe çalışmalara yöneleceklerini ilan etti.[4] Bu yeniden toplanmanın ilk ürünü olan "Mutsuz Adam / Özlem" plağı aynı yaz çıktı. Bu şarkılar Fuat Güner besteleriydi. Aynı dönemde Barış Manço da Kaygısızlar sonrası ilk 45'liği "Derule"yi çıkarmıştı. Konserlerde müziklerini zenginleştirmek için Kaygısızlar flüte Erdinç Avcı, kemana da Cemil Alev'i aldı.[5] Aynı yılın sonlarında çıkan plakları "Diloy / Elif Deyi" grubun rocktan uzaklaşıp, Anadolu ezgilerine ve folk'a yaklaştığını gösteriyordu. Bu plak Almanya'da kaydedilmişti. Plağın kayıtları sırasında grup, Jimi Hendrix'in 6 Eylül 1970'te verdiği son konseri izleme şansına erişti.[6] Ancak bu plak, Barış Manço plakların başarısına ulaşamadı.

Grubun son döneminde baterist Ali Serdar, grup elemanlarını bas gitarist Özkan Uğur ile tanıştırdı. Bir süre Sadık Kuyaş ve Özkan Uğur, grupta beraber bas çalsalar da Kuyaş'ın Paris'e gitmesi ile grubun bas gitaristi Uğur oldu.[7] Ancak kısa süre sonra grup dağıldı. Fuat Güner bir süre "Yeni Kaygısızlar" adı altında grubu sürdürmeye çalışsa da daha sonra Mazhar Alanson ile birlikte Mazhar - Fuat olarak folk rock tarzında Türküz Türkü Çağırırız albümünü çıkardı. Daha sonra Özkan Uğur'un da katılımıyla önce İpucu Beşlisi'ni daha sonra da MFÖ'yü kurdular.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Barış Manço ile[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1968: Kızılcıklar / I'll Go Crazy
 • 1969: Bebek / Keep Lookin
 • 1969: Kol Düğmeleri / Big Boss Man / Seher Vakti / Good Golly Miss Molly
 • 1969: Unutamıyorum / Run Away
 • 1969: Karanlıkların İçinde / Trip (To A Fair)
 • 1969: Boğaziçi / Flower of Love
 • 1969: Ağlama Değmez Hayat / Kirpiklerin Ok Ok Eyle
 • 1970: Kağızman / Anadolu

Not: "Lory" şarkısı Dünden Bugüne adlı toplama albümde yer aldı. "Fairground" ve "Susanna" şarkıları Sarı Çizmeli Mehmet Ağa toplamasında yer aldı. "Kağızman" şarkısının farklı iki versiyonunun biri yine Dünden Bugüne albümünde, diğeri İşte Barış İşte Erkin adlı toplama albümde yer aldı. "Ay Osman" izinsiz olarak 1971'de, "Fil ile Kurbağa" ile yine izinsiz olarak 1972'de 45'lik olarak basıldı.[8]

Solo[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1969: Şaşırdım / Son Gece
 • 1969: Artık Yeter / Hüzün
 • 1970: Mutsuz Adam / Özlem
 • 1970: Diloy / Elif Deyi

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2000: Turkish Delights: 26 Beat, Psych & Garage Ultrararities from Beyond the Sea of Marmara: (Trip (To a Fair) şarkısıyla "Barış Manço & Kaygısızlar" olarak)
 • 2001: Hava Narghile - Turkish Rock Music 1966 to 1975, Vol. 1 (Flower of Love ve Trip (To a Fair) şarkılarıyla "Barış Manço & Kaygısızlar", Şaşırdım şarkısıyla "Kaygısızlar" olarak)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ MFÖ Biyografi[ölü/kırık bağlantı]
 2. ^ "Fuat Güner... MFÖ'NÜN 41 YILLIK SERÜVENİNİ ANLATTI!". 11 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2009. 
 3. ^ Milliyet Gazetesi (1969). Fikret Kızılok Kaygısızlar'da. s:5.
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2017. 
 5. ^ "Sana sarı laleler aldım çiçek pazarından…". 14 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2009. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2017. 
 8. ^ "MFÖ Diskografisi". 15 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2009.