Ahmet Güvenç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahmet Güvenç
Doğum 27 Haziran 1951 (1951-06-27) (70 yaşında)
Ankara
Meslek Müzisyen, Bas gitarist

Ahmet Güvenç (d. 27 Haziran 1951, Ankara), Türk bas gitarist. Kurtalan Ekspres'in bas gitarcısı olan Güvenç, Barış Manço'nun ölümüne kadar kendisiyle çalışmıştır. Ayrıca "Gülpembe"nin bestekârıdır. Büyük dedesi siyasetçi Ahmet Ağaoğlu'dur.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1951'de dünyaya gelen Ahmet Güvenç genç yaşta müziğe başladı. Bülent Ortaçgil ile okul arkadaşı olan Güvenç, Bülent Ortaçgil ve kardeşi Ercüment Ortaçgil ile beraber Sorular grubunu kurup konserler vermeye başladı. Daha sonra Filozoflar grubunda yine Bülent Ortaçgil ve Galip Boransu ile çaldı. Daha sonra Bülent Ortaçgil, solo kariyerine yöneldi. Ortaçgil, ilk çalışmalarını Güvenç'in evinde hazırlamış ve ilk albümü Benimle Oynar Mısın?'daki Suna Abla şarkısını, Ahmet Güvenç'in annesi Suna Güler'den esinlenerek yazmıştır.

1969'da Aydın Çakus ve Hüseyin Sultanoğlu ile beraber kurdukları Bunalım grubu ile profesyonel müzik hayatına atıldı. Grubun menajeri dönemin ünlü yıldızı Cem Karaca oldu. İlk plakları "Taş var, Köpek yok" ile ünlendiler. Ancak Sultanoğlu'nun Cem Karaca'nın grubuna geçmesi ile grup dağılmıştı. Bir yıl sonra Güvenç, Çakus ile beraber grubu yeniden kurdu. 1971'de Aziz Azmet ile Yollar / Hele Hele Gel plağını kaydettiler. Bu plaktan sonra Güvenç gruptan ayrıldı. Erkin Koray'la bir süre çalıştı.[2][3]

1975'te Cem Karaca'nın eski grubu Kardaşlar kadrosunda yer aldı. Kısa bir süre grupta kalsa da "Kan Davası / Dam Üstünde Çul Serer" 45'liğinde çaldı ancak plak yayınlanmadan gruptan ayrıldı, yerine ise Özkan Uğur geçti. 1976'dan itibaren Kurtalan Ekspres'te çalmaya devam eden Güvenç, 1978'de kısa bir süre Edirdahan grubunun kuruluş kadrosunda yer alıp Cem Karaca ile çalıştı. Ancak ortaklık plağa dökülemeden Kurtalan Ekspres'e geri döndü.

1999 yılında, içinde Cahit Berkay, Uğur Dikmen ve Engin Yörükoğlu ile birlikte yer aldıkları, Cem Karaca'nın Bindik Bir Alamete... albümünde çalmıştır.

2001 yılında Gülen Andak'la Gülen Andak-Ahmet Güvenç Sanat Merkezi'ni kurdu.

2019-2020 yıllarında Benimle Söyle adlı müzik yarışmasında 100 jüri üyesinden birisi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/her-karanligin-bir-sonu-var/
  2. ^ "Ahmet Güvenç". Part 1. Turkish Music Trailblazers. 6 Mart 2021. 6 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Ahmet Güvenç". Part 2. Turkish Music Trailblazers. 6 Mart 2021. 22 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.