Bertuğ Cemil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bertuğ Cemil
Doğum adı Cemil Bertuğ Sağınç[1]
Doğum 7 Ekim 1974 (1974-10-07) (47 yaşında)
Bursa, Türkiye
Başladığı yer Türk
Tarzlar Rock, Blues, Funk, Pop
Çalgılar Vokal, Gitar, Klavye
Etkin yıllar 2006-günümüz
Müzik şirketi Dokuz Sekiz Müzik
İlişkili hareketler Kurtalan Ekspres
Resmî site Resmi Web Sitesi

Cemil Bertuğ Sağınç ya da bilinen adıyla Bertuğ Cemil (7 Ekim 1974, Bursa), pop rock sanatçısı.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

1992 yılında İstanbul Erkek Lisesi'ni, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Müzik hayatına Engin Yörükoğlu'nun işlettiği Jazz Stop'ta başladı. 14 sene boyunca Direnen Mızıkacılar, Funk Doctors gibi farklı gruplarda ve kendi kurduğu Sustain, Kaos gruplarıyla sayısız sahne performansı sergiledi.

TMC müzik ile anlaşma yapan Bertuğ Cemil'in ilk albümü Duygusal Tuzaklar 2006 yılında piyasaya çıktı. İlk olarak Ben Hiç Sevemem isimli şarkısına, ardından Kaygı ve Yağmur şarkılarına klip çekildi.

Küçük yaşlardan itibaren müzik, edebiyat, tiyatro ve halk oyunlarına merak salan Bertuğ, 1985'te klavye, 1990'da da gitar çalmaya başladı. Başlangıçta sadece amatör bir zevk olarak hayatına giren müzik, yıllar içinde yaşama amacı haline geldi. Şiire olan merakı, onu şarkı yazmaya da itti. Gitar çalmaya başladığı yıl ilk bestesi olan "Kaygı"yı yazdı.

Lise yıllarında çeşitli gruplarla İstanbul ve Bursa’da okul konserlerine çıktıktan sonra, 1992’de gazetecilik okurken Cengiz Köroğlu’yla tanıştı. Bu tanışma, Moğollar’dan Engin Yörükoğlu’nun işlettiği Jazz Stop isimli kulüpte Bertuğ’un profesyonel müzik hayatının başlamasına önayak oldu. Bu tarihten itibaren on dört yıl boyunca sayısız bar performansı sergiledi. Kendi kurduğu Kaos ve Sustain isimli gruplarla çok geniş bir cover repertuvarıyla sevdiği şarkıları seslendirme ve çok değerli birçok müzisyenle tanışma ve jam session yapma imkânı buldu.

Ancak kendi şarkılarını canlı çalma ve albüm yapma sevdasından hiç vazgeçmeyen Bertuğ, bu yıllar boyunca üretmeye ve kayıtlar yapmaya devam etti. 2000 yılında askerden geldikten sonra, 2002’de demo kayıt aşamasında, aynı tarihlerde aynı stüdyoda albüm kaydeden Kıraç’la tanışması onun için dönüm noktası oldu. Kıraç’ın tavsiyesiyle TMC ailesine katılan Bertuğ, Cengiz Köroğlu’yla birlikte şubat 2006’da albümünü tamamlamak için stüdyoya girdi. Haziran 2006’da on dört yıllık hayali gerçek oldu ve ilk albümü “Duygusal Tuzaklar” tamamlandı. Albüm Ekim ayında piyasaya sürüldü.

İkinci solo albümü Geldim, Gördüm, Sevdim, Şubat 2011'de İrem Records etiketiyle yayımlandı. Bertuğ Cemil, Eylül 2015'te Kurtalan Ekspres'in vokalistliğini yaptı ancak Haziran 2016'da Kurtalan Ekspres ile yollarını ayırdığını ve artık solo kariyerine devam edeceğini açıkladı.

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Duygusal Tuzaklar, 2006. TMC Müzik
 1. Kaygı
 2. Gel Bana
 3. Dua (Söz müzik Çetin Zor)
 4. Biçare
 5. Ben Hiç Sevemem
 6. Aheste
 7. Bırakmam Peşini
 8. Son Kez
 9. Bana Sen Gelmelisin
 10. Yağmur
 11. Soran Kalmadı
 • Geldim, Gördüm, Sevdim, 2011. iremrecords
 1. Gamlı Hayat
 2. Gitme
 3. Geldim, Gördüm, Sevdim
 4. Hep Varsın
 5. Ten
 6. Kalp Ağrısı
 7. Bulmaca
 8. Sen de Dönme Yüzünü
 9. Yağsın Yüreğim
 10. Ben de İçinde Yanayım
 11. Su Gibi
 12. Yağmur akustik
 • Issız, 2014. DokuzSekiz Muzik
 1. Issız
 2. Her şeye İnat
 3. Gözyaşı
 4. İki Kelime
 5. Şiirin Hatası Olmaz
 6. Sen Gülmeden
 7. Sus Söyleme
 8. İste & Yap
 9. Aşırı
 10. Beni Bırakma
 11. Sorma
 12. Gözyaşı feat. Selen Gülün

Single'ları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "MÜYORBİR Asil Üye Listesi" (PDF). muyorbir.org. 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]