Kullanıcı mesaj:Tembelejderha/Arşiv/Temmuz 2006

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İçindekiler

Merhaba[kaynağı değiştir]

Yüce tembel ejderha, geçenlerde araştırdığım bir konu için vikipediye girdim. yanlışlıkla değiştir kısmına girince birden benimde buraya ekleyebileceğim bir şeyler olabileceğini düşündüm. Uye oldum ve çalışmalara başladım. nasıl yapacağımı öğrenmek için kurcalarken bazı aktif kullanıcıları tespit ettim :) ilk önce kendi kullanıcı sayfamdan başlamalıyım dedim. sizinkileri de görünce senden yardım alabileceimi düşündüm. yardımcı olursan seveinirim--Delamorena 08:55, 1 Temmuz 2006 (UTC)

benden kolay kurtulamazsın baştan söyliyeyim :)[kaynağı değiştir]

ee babil de estonca yok :)) babil ok, ya alt tarafında sendeki gibi kullanıcı ejderhadır falan nasıl oluyor ?

COK DOGRU[kaynağı değiştir]

Dogru diyorsunuz ama ne yazıkki benim bu konu hakkında bilgim yok.Ben sadece en azından bir tanıtım olsun düye yazdım.Ayrıca ben türkiye komunist partisi hakkında itirazım var telif ihlalı deniyor ama bu bir partinin öz gecmisi her yerde aynı olması gerekir.Sizce.Saygılarımla--Che 13:00, 1 Temmuz 2006 (UTC)

RESİM[kaynağı değiştir]

Selam Tembelejderha.Ama sana söyliyeyim adın gibi tembel degilsin.Vikipedide kus ucsa haberin oluyor.Kızıl ordu sayfasındaki resmi silmen benim görüşümce yanlıs.Alttaki acıklamayı degistirebilirdin.Her halde fark etmissindir(eminim)harıl harıl calışıyorum.Lütfen resmi gecmisten yükleyip uygun bir acıklama yazınız.(tatlı bir ceza ne haddimee)Saygılar--Che 16:41, 3 Temmuz 2006 (UTC)

Bahaullah[kaynağı değiştir]

 • Şahsın doğduğunda aldığı isim Mirza Hüseyin Ali olsa da, benimsediği ve (türeterek) kurduğu inanç akımı sebebiyle bu ismi almış. Daha sonra, bildiğim kadarıyla, resmi yazışmalarda da bu ismi kullanmış. Her ne kadar anlam bakımından saygı veya onur içerse de, bir isim. Sonuçta ismi olarak kullanıldığında, resmi belgelerde de isim olarak bunu kullandığından bence maddenin ismi de bu olmalı. Nitekim diğer Vikipedi'lerde de maddenin ismi bu. Ayrıca en yaygın kullanım da bu; yani anlam ayrım açısından da doğru olan bu. Şahsen bunu birinin Müslüman olduktan sonra gidip ismini değiştirmesi ile bir tutuyorum. Bugün peygamber olduğumu ilan etsem ve adımı Kutlu Olan koysam, resmi açıdan da bu isme değiştirsem ismimi; bundan sonra beni, resmi açıdan, Kutlu Olan olarak anarsınız. Yine de biri Mirza Hüseyin Ali olsun derse şiddetle karşı çıkmam. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesajkatkılar 20:41, 3 Temmuz 2006 (UTC)

Kullanıcı sayfası[kaynağı değiştir]

Bu arada dbl'ye attığın mesajı farkettim ve kullanıcı sayfanı değiştirdim. Eğer beğenmezsen modifiye edebilir ya da geri alabilirsin.. Tembelejderha 20:23, 3 Temmuz 2006 (UTC)

Cok tesekür ederim.Süper olmuş.İyice düzene girmiş ve ayrıca bence tarafsızlık ilkesine uyumlu olmus.Saygılar--Che 06:35, 4 Temmuz 2006 (UTC)

Madalya[kaynağı değiştir]

Bence bu sağduyum yada aktif ve düzenli olarak çalışmam ile bir ödülü hakede bilir miyim ne dersiniz??? - Che

 :) Biraz daha zaman gerekli, bu seni yıldırmasın. Katkıların devam ederse mutlaka takdir edilir, ama zaten çok da birşey değil bir madalya :) Kolay gelsin.. Tembelejderha 11:52, 5 Temmuz 2006 (UTC)

babil[kaynağı değiştir]

Ya neden 34 diyince istanbul çıkıyor 07 diyince antalya çıkıyor da 20 denildiğinde denizli çıkmıyor. :)) Sanırım benim yapabileceğim bişey yok değil mi? İlgilenebilirsen sevinirim. Cezve 21:26, 4 Temmuz 2006 (UTC)

Selam Cezve, bunun sebebi Şablon:User 07, Şablon:User 34 gibi şablonlar mevcut ama daha kimse Şablon:User 20 şablonunu hazırlamadığından o çıkmıyordu, az önce ben yaptım artık çıkar. Bu arada sadece istanbul şablonundaki resmi çıkarıp adını değiştirdim, istersen sen dilediğin gibi değiştir, hatta denizli ile ilgili bir resim koyarsan gğzel olur. Kolay gelsin. Tembelejderha 12:07, 5 Temmuz 2006 (UTC)
Teşekkürler. İçime dert olmuştu. Biraz değişiklik de yaptım seninkinin üzerine Cezve 17:26, 5 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkür ederim...[kaynağı değiştir]

Mesajın için çok teşekkürlerler... Ayrıca yöneticilik yolunda başarılar. :) --Math34 15:45, 7 Temmuz 2006 (UTC)

günaydın yüce ejderha[kaynağı değiştir]

şablonların oluşturulması ile ilgili yardimia ihtiyacim var. gecenlerde bir sayfa bulmustum kaza ile ama şimdi bulamıyorum. ingilizce viki ye de baktım ama bişey çözemedim. Konuyla ilgili herhangibir başlık var mı hic. yada örnek? Bu arada kullanıcı sayfamı düzenliyorum ama bir türlü sağa dayayamadım :) --Delamorena 08:30, 8 Temmuz 2006 (UTC)

Şablon TI ??[kaynağı değiştir]

sonsuz altınların bekçisi!! bu şablon:TI nedir? mesaj sayfama konu başlıkları tablosunu nasıl koyarım. Yoksa beni yine sabahki gibi ateşinle tehdit mi edeceksin? :)

caw[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar anladım ki ben bu degişiklikleri yapıyorum ama uykusuzum ve açı kalıyorum.Ama kimse bir teşekkür etmiyor bir teselli diye ödül vermiyor.Ben artık yokum bu sermayede.Size caw--Che 15:23, 9 Temmuz 2006 (UTC)

teşekkürler[kaynağı değiştir]

kadim bilge ejderha!! evet yapmak istediğim içindekiler menüsü koymak. TOC yazdım ama göreceğin gibi işe yaramadı. :) sen de bir şovalyeyle nasıl konuşacağını iyi biliyorsun. Çok ejderle karşılaştım ama ne yazık ki hepsi senin gibi yardımsever ve bilge değildi ve bencillik huylarından kılıcımın yardımıyla kurtuldular :P şablon konusunu bütün cumartesimi vererek çözdüm, baya da ilerlettim :) kişisel sayfam da baya bir gelişti-bir tek bu şablonlarda kullanılan renk kodları ile yazıyı şablonu sola sağa dayamak gibi küçük eksiklerim var. artık konulara yöneldim ve baya birşeyler ekledim ( madalya bile aldım :) )--Delamorena 06:40, 10 Temmuz 2006 (UTC)

Selam Şövalye! Kullanıcı sayfanı düzenledim, umarım beğenirsin. Beğenmezsen geri alabilir ya da değiştirebilirsin. Ve artık maddelere odaklanmanın zamanı geldi! Tembelejderha 19:07, 10 Temmuz 2006 (UTC)

In Flames[kaynağı değiştir]

 • Kategoriyi biz açtık başkaları doldurdu, e hayırlı olsun, çok güzel olmuş. Katkıda bulunmuş herkesin eline sağlık. - Noumenon mesajkatkılar 18:54, 10 Temmuz 2006 (UTC)

Cansız ve Shakira :))[kaynağı değiştir]

Sağolasın haber verdiğin için, Shakira mevzu çokca uzun, dallı budaklı sen yapmasan başkası yapacaktı zaten bir madde beş madde değilki bunlar Cansız seçimine gelince, kullanıcı sayfasının hemen alttında yazıyor aslında; Shakira'yı, Şakire yapan biri İng. anlam gözterek isim seçmeyeceğine göre olsa olsa Türkçe'nin etkileyiciliğini vurgulamak istemiştir :)) Haa bir de biliyorsun, isimle müsemma arasında mutabakat aranmaz :))--Cansız 20:52, 10 Temmuz 2006 (UTC)

sam[kaynağı değiştir]

[[1]] Selam, bu sayfa Temmuz'a kaydedilmiyor. Bir göz atar mısın? Bir hata var herhalde--AnastasMuMsatsanAmsj 05:59, 11 Temmuz 2006 (UTC)

Sorunu düzelttim, bazen sam sayfalarında şablonlar ve kategoriler problem yaratabiliyor. Kolay gelsin Baylan abi, işyeri kaçamağı yapıyorsun galiba? :) Tembelejderha 06:08, 11 Temmuz 2006 (UTC)
[[2]]Aynen öyle, kaçamak :-) Bir de şuna bakarsan iyi olur. İyi çalışmalar--AnastasMuMsatsanAmsj 06:12, 11 Temmuz 2006 (UTC)
Halloldu. - Tembelejderha 09:16, 11 Temmuz 2006 (UTC)

teşekkürler[kaynağı değiştir]

Selam Göklerin yüce efendisi!! Kullanıcı sayfası için teşekkürler güzel olmuş :) Şimdi konulara yöneliyorum, ama bir ton sorum var. 1-Benim yazdığım ve ek konu eklediğim yok kızıl donanmadır yok kızıl ordudur falan var ya, onlar şimdi taslak mı, yoksa bunlar yeni sayfa mıdır. hiçbi yerde taslak falan yazmıyor. 2-bu telif hakkı olayını anlamadım. eğer telif hakkı ile ilgili işaret yada yazı yoksa bunu rahatlıkla kullanabiliyormuyuz. Diğer wikilerdeki resimleri rahatlıkla kullanabiliyormuyuz. 3-yazı ve şablonlarda kullanmak için renk kodlarını nerden bulabilirim--Delamorena 06:16, 11 Temmuz 2006 (UTC)

Selamlar, sorulara sırayla cevap veriyorum:

 1. Taslaklar tam bir ansiklopedi maddesi olmayan, halen anlatılması gereken pekçok konunun eksik olduğu maddelerdir. Ama büyümeye ve gelişmeye müsait olmaları gerekir. Bu tip maddelere taslak şablonları koyuyoruz. Taslaklar ile aytıntılı bilgiyi VP:T sayfasında bulabilirsin.
 2. Telif hakları çok önemli bir konu, birileri tarafından hakkı saklı tutulan materyali Vikipedi'de barındıramıyoruz. Telif hakkı ile bir işaret göremezsek materyali (yazı ,resim..) kullanamıyoruz, çünkü kanunen bir malın serbest lisanslı olması için öyle olduğunun mal sahibi tarafından özellikle belirtilmesi lazım. Diğer vikilerdeki yazı ve resimleri kullanırken onların telif ihlaline yol açmadığını kontrol etmek gerekli, çünkü burada da onlarda da telifli içerik mevcut olabiliyor. konu ile ilgili GFDL, VP:GÖBL ve VP:T sayfalarına göz atabilirsin. Bu maddelerdeki ilgili bağlantıları da kaçırma.
 3. renk kodları için Web renkleri ve en:Web colors sayfalarını kullanabilirsin.

Kolay gelsin! Tembelejderha 09:12, 11 Temmuz 2006 (UTC)

Simon Bolivar[kaynağı değiştir]

Selam Denizcan, tam sana göre bir iş var: Simon Bolivar maddesi tamamiyle cnntürk sitesinden kopyalanmış ve telifli olduğu için 10 gün sonra silinecek. Bence şimdiden bilgisayarında bir Simon Bolivar maddesi hazırlamaya başla ve 10 gün bekledikten sonra silindiğinde maddeyi ilk giren sen ol! :) Tembelejderha 20:37, 10 Temmuz 2006 (UTC)

Simon Bolivar maddesini yanlışlıkla değiştirdim.Yenisi nasıl olacak diye önizlemeyi göster yerine kaydete basmışım :)--Simon Bolivar 14:55, 11 Temmuz 2006 (UTC
Boşver, üzülme.. ben sadece o maddeyi sen başlatmış olmak istersin diye söylemiştim, ama o kadar da önemli değil, kolay gelsin.. :) Tembelejderha 15:01, 11 Temmuz 2006 (UTC)

Şablonlar[kaynağı değiştir]

Selam Delamorena, şablonların kullanım amacı şu: pekçok sayfada kullanacağımız içeriği bir şablon haline getirerek her birine kolay eklemeyi sağlamak ve bir yerden kontrolünü mümkün kılmak. Senin yaptığın yunan tanrıçaları vb. şablonlar tek bir yerde kullanılacak biçimde hazırlanmışlar ve aslında öyle şablonlara gerek yok. Bir şablonu yalnızca bir defa kullanacaksan hiç oluşturmasan daha güzel olur. Kolay gelsin. Tembelejderha 14:56, 11 Temmuz 2006 (UTC)

Sen beni mi izliyon :)[kaynağı değiştir]

Anladım. ama hem deniz tanrılarında hemde su tanrıları diye mitelojideki farklı şablonlardan da ulaşılabiliyor hem isterlerse farklı yerlerde kullanabilirler :). Herneyse anladım. direk sayfa yapsan da olur diyorsun. Peki niye mavi olmadılar şablonlardakiler. mor gibi birşey oldu renkleri?--Delamorena 14:59, 11 Temmuz 2006 (UTC)

Bilmiyorum bende yazılar siyah duruyor. Senin bilgisayarındaki ayarlardan ya da monitöründen kaynaklanıyor olabilir. Şablonların sorunu şurada: bu halleriyle herhangi bir panteondaki tanrıları listelemek için kullanılamazlar, çünkü şablonun içinde yunan tanrıları ile ilgili bilgiler var. Şablonları çok yerde kullanabilmek için onları daha farklı hazırlaman gerekli. Tembelejderha 15:06, 11 Temmuz 2006 (UTC)
tamam tamam anladııııım :) kızıl ordu da yaptığım şablon gibi.ok bidaha ki sefere oyle yapacağım. silmeme yada değiştirmeme gerek varmı şablonları? benim amacım yunan mitolojisindeki şablonlardaki kırmızıları mavi yapmaktı zaten :). bu arada soruma cevap vermedin. ensemde sıcaklık ve biraz da ejder nefesi kokusu hissediyorum? :)
Aslında evet, şablonların içlerindeki bilgileri doğrudan maddelere taşıyıp sonra da sablonlara {{sil}} etiketi koyarsan gerekli olmayan sayfalardan kurtulmuş oluruz. Ve hangi soru? Renklerden bahsediyorsan bir fikrim yok, ve şablonların nasıl oluşturulduğunu öğrenmek için tavsiyem ingilizce Vikipedi'yi kullan. Alevler gelmek üzere :) (:en:Help:Contents/Editing Wikipedia) Tembelejderha 15:15, 11 Temmuz 2006 (UTC)
tamam sildim bi daha olmucak söz. alev fışkırtma. sorum : sen beni mi takip ediyosundu :))) şablonları da hallettim sayfayı da . bir kırmız daha mavi oldu :D:D:D:D:D

Babil-20[kaynağı değiştir]

yaw babilime bir kat daha çıkıyordum ama alt tarafa sacma sapan yazılar yazıyor ön izlemede? ruhsatımız 19 kata kadar mı? :) bu arada kullanıcı sayfandaki resmi ödünç alabiirmiyim :) Delamorena 13:55, 12 Temmuz 2006 (UTC)

 • tamam tamam babel-20 yi kim yazmısşsa n=23 yazmış. değiştirsem mi ki?Delamorena 14:00, 12 Temmuz 2006 (UTC)

vandalizm mi?[kaynağı değiştir]

siz düzenlemeye burda vandalizmmi diyorsunuz--Sümerolog 15:09, 12 Temmuz 2006 (UTC)

yanlış anladınız, ben sizin yaptığınız değişikliği geri almadım. Sizden önce biri şunu eklemiş, ben de çıkardım. Tembelejderha 15:12, 12 Temmuz 2006 (UTC)
anladım teşekkürler--Sümerolog 15:15, 12 Temmuz 2006 (UTC)

Ödül konusundaki jestinden dolayı Teşekkürler dostum.--Hasan Sami 07:06, 13 Temmuz 2006 (UTC)

Az sabretseydin :P Citrat 18:11, 13 Temmuz 2006 (UTC)

YNT: skleroz...[kaynağı değiştir]

İlk yapmaya çalıştığım şey, Multipl Skleroz (MS)'u adını değiştir fonksiyonuyla multipl skeroz maddesine yönlendirmekti ama sistem bunu multipl skleroz adının zaten var olması nedeniyle reddetti (eğer böyle olmasaydı, yanlış hatırlamıyorsam, hem geçmişin ve hem de tartışmaların yeni sayfaya taşınıyor olması söz konusuydu). O noktada da yapacak başka birşey kalmadı ve içeriği taşıdım...

 • Madde ile ilgili çeşitli yönlendirme sayfalarında kalmış tartışmaların hepsini maddenin tartışma sayfasına taşımak mümkün.
 • Geçmiş taşınmasının nasıl olabileceğine dair bir fikrim ise yok; eğer yöneticiler bunu yapabiliyorlarsa, şu andan itibaren de yapamazlar mı ?

--Doruk Salancı 08:06, 14 Temmuz 2006 (UTC)

Vikipedi:madde istekleri[kaynağı değiştir]

merhaba, Vikipedi:madde istekleri sayfasına bir bakabilir misiniz. ben ne kadarına müdahale edildiğini anlayamadım. teşekkürler. --kibele 09:44, 14 Temmuz 2006 (UTC)

Selam Kibele, sanırım Renegade sorunu çözmüş. İyi çalışmalar.. Tembelejderha 10:03, 14 Temmuz 2006 (UTC)
  • evet gördüm, teşekkürler --kibele 10:04, 14 Temmuz 2006 (UTC)

şikayet: tarafsızlık hakkında[kaynağı değiştir]

TKP nin maddesinde tkp lideri suphinin atatürk tarafından katledildiği yazıyor. bu tarafsızlığa biraz ters değil mi. öldürüldü falan denilebilir ama katledildi kabul edilemez gibime geldi. ayrıca kullanıcı sayfandaki resim için telif hakkı istiyorum. resmi kendi kullanıcı sayfamda kullanabilirmiyim: sadece resim, altına ejder kaçtı ama altınalarını aldım yazacam :)Delamorena 13:18, 14 Temmuz 2006 (UTC)

selam delamorena, katledilme hususunda haklısın, öldürüldü ifadesi daha uygun. resmi ise tabii ki kullanabilirsin. kolay gelsin.. Tembelejderha 17:48, 14 Temmuz 2006 (UTC)

Bir sorum var[kaynağı değiştir]

Che kullanıcısının yaptığı doğru mu?eğer ne doğrumu derseniz tartışma sayfama bakmanız önerilir.--Simon Bolivar 15:20, 14 Temmuz 2006 (UTC)

ok simon, dediğiö gibi istediğin ödülü kullanıcı sayfanda bulundurabilirsin. Tembelejderha 17:44, 14 Temmuz 2006 (UTC)

Efendi Ejderha[kaynağı değiştir]

Bir şey danışmak istiyorum Ejderha. II. Dünya Savaşı maddesinin tartışma sayfasına aşağıdaki metni girmeyi düşünüyorum. Viki kuralları açısından uygun olur mu. Ya da maddeyi sahiplenmek olarak mı görülür. Ama, bir takım bilgiler giriyorsam kamuya açık bir ortama, her eylemim gibi bundan da sorumlu olmam gerekir diye düşünüyorum. Yoksa bu yüzden beni yemeğe mi kalkarsın Efendi Ejderha :) Aman beni yeme. Bir kensai nin üzerinde kaç Tanto taşıdığı bilinemez. Bazen iç organları arasında bile bir kaç tane olabilir. Bu yüzden eti tatsız olur. :)

Girmek istediğim metin şöyle,

Madde içeriğinin telif sorunu içerdiğinin belirlenmesinden sonra, 1 / 18 Mayıs 2006 tarihleri arasında Makedon tarafından girilen metinle ilgili olmak üzere:

Söz konusu metin, Türkçe'de yayımlanmış çalışmalar ve bazı İngilizce metinlerin bir derlemesi olarak girilmiştir. II. Dünya Savaşı'nın gerçeğini yansıtmadığı iddia olunabilir. Söz konus içerik, belirtilen çalışmaların içerdiği kişisel analizlerden ve kendi kişisel analizlerinden ayıklayarak girmiştir, bir ansiklopedi maddesi yazmak dolayısıyla bu tutumla ilgili olarak, sadece özür dilenebilir.

--Makedon 19:06, 14 Temmuz 2006 (UTC)

haha, çok güzel bir mesajdı sevgili makedon, okurken gerçekten eğlendim. :) hem de nasıl; bunca yüzyıl yaşadıktan sonra bir ejderha ağzından alevler fışkırtarak gülüyorsa gerçekten eğlenceli birşeyler olmuş demektir.. uzun zamandır inimde tembel tembel, sanki şiga teliyle bağlanmış gibi oturmaktan zaten canım sıkılmıştı ve seni bu koşullar altında yemeyi hiç mi hiç düşünmüyorum.
ancak sanma ki tantolardan korkarım, aksine biraz kılçık güzel bile gelirdi.. benim annem ramoth'tur ve ne bir sardokar başarının kıncalından korkarım ne bir fremen'in hançer-i figan'ından, ne de glamdring'den... hmmm, derimin üzerindeki büyüyü raistlin'in bile bozamadığını söylemiş miydim acaba?
neyse, yazmak istediğin mesaj bence sorun yaratmaz ancak küçük bir tavsiye: biraz fazla edebi kaçmış ve bu haliyle ölümlülerin çoğu tarafından anlaşılmasını bekleme, yani biraz daha açık anlatırsan güzel olur. sen maddeye sahip çık ama sahiplenme, öyle yaparsan sorun olmaz. yolun açık olsun makedonyalı.. Tembelejderha 20:38, 14 Temmuz 2006 (UTC)

Bir ejderha, yönetici oldu. Bu da mı gelecekti başımıza. Allah, taksiratımızı affetsin. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Ahir zaman vakti işte, başımıza taş yağacak :) Kutlarım Ejderha, gerçekten sevindim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim. --Makedon 12:26, 18 Temmuz 2006 (UTC)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Menemen_%28Yemek%29 maddesini size ithaf ediyorum Sayın Ejderha :) Mağlum, "...harlı ateşte..." :) --Makedon 13:57, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Yine bir şey sormak istiyorum Efendi Ejderha. Stalingrad Savaşı maddesinin içeriğinin büyük bir bölümü, esaslı bölümü, 7 Nisan 2006 tarihinde, telif sorunu içerdiğinden çıkarılmıştı. Maddeyi yeniden düzenliyorum. Ve fakat, maddenin tartışma sayfası, eski sürümle ilgili. Sormak istediğim, tartışma sayfasında, arşivleme yapılabilir mi. Bu konuya, bir yerlerde rastlamıştım ama, bulmaya çalışmak, hiç kolay olmayacak. Bilge Ejderha acaba beni bu dertten kurtarır mı. Kolay gelsin, iyi çalışmalar. --Makedon 13:57, 28 Temmuz 2006 (UTC)

Selamlar Makedon, arşivleme yapılabilir tabii. yapman gereken Tartışma:Stalingrad Savaşı/arşiv adlı yeni bir sayfa oluşturmak ve buna eski tartışmaları kopyalamak. sonra tartışma sayfsını temizleyip "Eski mesajlara [[Tartışma:Stalingrad Savaşı/arşiv|arşivden]] ulaşabilirsiniz." yazarak işlemi tamamlıyorsun. Ama arşivleme yapmadan en alta bir not düşerek bu tartışmaların eski sürüme dair olduğunu belirtebilirsin. Sana kalmış, dilediğin gibi yap. Eğer yardıma ihtiyacın olursa çekinme. Kolay gelsin. Tembelejderha 14:08, 28 Temmuz 2006 (UTC)

Tesekkurler![kaynağı değiştir]

Hediyen icin tesekkurler. Cabalarin bosa gitmemesi, birileri tarafindan degerlendirilmesi cok guzel. Kisa bir sure ara verecegim. Ama donunce kafamda bir suru proje var. Kolay gelsin. --CenkX 06:42, 16 Temmuz 2006 (UTC)

Kaplumbağalar[kaynağı değiştir]

O sayfaları sırayla açıyorum sonra içinide dolduracağım.Başka bir arkadaş aynı sayfaya eklediğiniz bu kaplumbağa türlerine ayrı ayrı sayfa açalımmı diye teklif etti bende kabul ettim. Btolga 09:55, 16 Temmuz 2006 (UTC)btolga

Tembelciğim o maddeleri ben düzenliyeceğim bir problem yok ben açmasını söyledim --Carduelis 09:56, 16 Temmuz 2006 (UTC)

ha ha ha[kaynağı değiştir]

Bu konuyu başkalarının duymamasını isterim ama tarih portalına bir göz atsana cok güncelleştirdim bence hak ettim portalın geçmişine bir bak beni göreceksin--Che 15:47, 16 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Teşekkürler, ama maddenin içinde hâlâ bir çok kırmızı bağlantı var. Zamanla hepsi olgunlaşır inşallah. Mskyrider 06:07, 17 Temmuz 2006 (UTC)

Asala[kaynağı değiştir]

Merhaba Tembelejderha.İngilizce wikipedia da asala maddesinde terrorist tanımı ve assassination kelimeleri kullanılıyor.1974 Münih baskını maddesinde gene terrorist tanımları kullanılmakta ve bu konuda daha binlerce örnek var. Ayrıca gene ingilizce wikipediada ermeni soykırımı maddesi altında Türklere karşı sayısız iddia ve bu tür ifade yer alırken vikipedide terörist ve katletmek,şehit olmak,saldırı deyimlerine bu kadar hassas davranılmasını ve sürekli değiştirilmesini gerçekten anlayamıyorum.Türklere saldıranlar örgüt militanı ama yabancılara saldıranlar terörist oluyor neden? citrat isimli bir kullanıcı "eklediğin saldırılar da asla ile ilgili olmayanlar var kaynak gösterebilirmisin" diye sormuş.En kolayı kaynak için orjinal wikipediaya bile bakmak yeterliyken bu sorunun sorulmasınıda manasız ve gereksiz bulduğumu bir kezde burada ifade etmek istiyorum. Saygılarımla

Her zamanki gibi imzamı atmayı unutmuşum hemen ekliyorum. Btolga 07:28, 17 Temmuz 2006 (UTC)btolga

Selamlar Tolga, terörist ifadesi ve kategorisi ingilizce vikipedide kullanılmakla beraber burada kullanılmıyorlar, topluluk uzun süre tartışarak böyle karar verdi. bu karar yeni bir karar çıkana kadar geçerlidir. vikipedilerin ilkeleri aynı olmakla beraber böyle farklılıkları olması doğaldır.
başka vikilerde ya da buradaki başka maddelerde taraflı ifadeler olabilir, fakat bu diğerlerinin de taraflı olabilmesi seçeneğini mümkün kılmaz. taraflı yerler gördüğünde lütfen müdahale et, vikipedide tarafsızlık ilkesinden ödün verilmez ve uyarman durumunda kesinlikle düzeltilir.
bir wikipedia diğerine referans olamaz, sonuçta onu da herkes yazıyor. geçerli bir referans için bilimsel makale, kitap, kamu kaynakları gibi saygın kaynaklar kullanılmalı. Tembelejderha 11:28, 18 Temmuz 2006 (UTC)
Selam Tembelejderha, ben Citrat’a mesaj atmamış, malum maddenin tartışma kısmına düşüncelerimi yazmıştım sadece. Killed / murdered / assassinated / slayed / slaughtered / massacred etc... İngilizce ne zengin bir dil değil mi? Ve eminim bütün bu kelimeler İng. Wikipedia sayfalarında bir şekilde kullanılıyordur. Türkçemiz de çok zengin aslında, fakat her nedense (!) bizlerin bu zenginliği bu sayfalarda kullanmaktan kaçınır bir halimiz var. Bir devlet adamı (hangi milliyetten olursa olsun) bir suikast sonucu öldürüldüğünde bunun resmi adı katledilmek ya da suikaste kurban gitmektir. Çünkü bu eylem, X bir şahsın Y bir nedenle Z şahsını öldürmesi ile eş anlamlı değildir. Olamaz da. Devlet denen bir kavram, ve bu kavramı yabancı ülkelerde resmi olarak temsil eden kişilerin de bu kadarcık olsun bir ayrıcalığı vardır. İster beğenelim ister beğenmeyelim, olmalıdır da. Ve bu kişiler öldüklerinde değil ama öldürüldüklerinde şehit olurlar. Bunu ben söylemiyorum, bu toplum söylüyor. Türk toplumunun yazılı olmayan gelenek, anane, örf ve adetleri söylüyor. Her neyse, düşüncelerini aktardığın için teşekkürler, fakat bakış açılarımız oldukça farklı. Sana katılmam mümkün değil. İyi çalışmalar ve yeni görevinde başarılar. Metal Militia 14:41, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Yöneticilik başvurun[kaynağı değiştir]

Bu sayfada da görebileceğin üzere yöneticilik görevi için gönüllü olmuştun ve Vikipedi topluluğu seni bu göreve layık gördüğünü oyları ile gösterdi. Tebrikler. Yöneticilik fonksiyonları ile ilgili soruların olursa eski yöneticilere danışabilirsin. Eğer olmadıysan Vikipedi e-posta listesine üye olmanı rica edeceğim. Aktif olmasada haberleşme sıkıntısı yaşandığında alternatif bir yol. Tekrar tebrikler ve kolay gelsin. --Özgür 22:04, 17 Temmuz 2006 (UTC)

Tebrikler Tembelejderha, başarılı çalışmalarını bundan böyle bir yönetici olarak sürdürdüğünü görmekten zevk duyacağım. Kolay gelsin. Metal Militia 22:11, 17 Temmuz 2006 (UTC)
Tebrikler ve basarilar. Yardima ihtiyacin olursa sormaktan cekinme! Citrat 02:52, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • Tebrikler, hayırlı olsun. Zaten bir yönetici gibi sorumluluk duyarak çalışıyordunuz. --Hasan Sami 04:44, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • Tebrikler ve kolay gelsin. Mskyrider 05:13, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • Tebrik ederim. İyi çalışmalar.--Math34 05:47, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • Haydi, sana kolay gelsin, güle güle kullan... ;-) --katpatuka 06:55, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • ben seni zaten yonetici sayıyordum :) tebrikler dostum Delamorena 07:06, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • Kutlarım Carduelis 09:53, 18 Temmuz 2006 (UTC)
 • Basarilar tembel ejderha. Alevine zeval gelmesin. --Ateist 15:27, 18 Temmuz 2006 (UTC)
Herkese çok teşekkürler, hepimize uğurlu olsun.. :) Tembelejderha 09:23, 18 Temmuz 2006 (UTC)

yasal uyarı, teknik takip[kaynağı değiştir]

dostum bu teknik takip yasal uyari da ne olaki?Delamorena 11:50, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Bilmiyorum Delamorena, ciddi birşey olduğunu sanmıyorum ama.. Tembelejderha 11:53, 18 Temmuz 2006 (UTC)
evet sanırım ciddi bişey değilki silinmiş.rahatladım yaw :)~~

Size Teşekkür Ederim..Ama Vikipedia'ya Katkı Yapmayı Bırakıyorum[kaynağı değiştir]

Merhaba Tembelejderha. Bana yaptığınız açıklamalar için size teşekkür ederim. Gereksiz olduğunu ve değmeyeceğini anladığım için artık vikipedia'ya katkı yapmayı bıraktım.Size kolay gelsin. Saygılarımla...Btolga 12:27, 18 Temmuz 2006 (UTC)btolga

Çatışmalar[kaynağı değiştir]

Tşkr. yönlendirdiğin için.--GraphicDesigner 13:47, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Tebrik[kaynağı değiştir]

Yoneticiligin hayirli olsun. Cok sevindim. Tebrikler--Zeynep 14:00, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkür ederim Zeynep, kolay gelsin.. Tembelejderha 14:02, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Che tartışma[kaynağı değiştir]

Selam.Che maddesinin tartışma bölümünde aşalayıcı bir yorum yapılmış. "OKUNUŞ"" adlı yorumun geçmişinde sizin adnınız yazıyor.Umarım yorumun sahipi sen degilsindir.--Che 15:19, 18 Temmuz 2006 (UTC)

selam Che, tartışma sayfasındaki mesaj benim değil, ben Che Guevara'nın okunuşu ile ilgili bir şey yazmıştım sonra anonim bir kullanıcı benim mesajı silerek başka şeyler yazmış. yöneticilik tebriği için teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum. Tembelejderha 20:40, 18 Temmuz 2006 (UTC)

tebrik[kaynağı değiştir]

Dostum yöneticilin hayırlı olsun.Sana güveniyoruz.Darısı başımıza--Che 15:20, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Tbrikler Tembelejderha abicim!Valla iyi bir yönetici olursun..Darısı başımıza.--Simon Bolivar 15:22, 18 Temmuz 2006 (UTC)

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar, iyi geceler.. :) Tembelejderha 20:43, 18 Temmuz 2006 (UTC)


Nasıl gidiyor Ejderha? yöneticiliğinin ilk günü doldu. Fonksiyonlar hiç öyle zor değil değil mi? Var mı bir sorun? Fikrin? --Özgür 05:56, 19 Temmuz 2006 (UTC)

Sağol Özgür, şimdilik fena gitmiyor. Kurallar ve fonksiyonlar ile ilgili daha önceden en.wiki'deki sayfaları okumuştum, hatta çok önceden "sil" koya koya VP:HS kriterlerini numaraları ile ezberlemiştim :) Bir sorum olursa soracağım, tekrar teşekkürler. :) Tembelejderha 06:01, 19 Temmuz 2006 (UTC)

telif hakkında[kaynağı değiştir]

yüze ejder. şu sayfaya bi bakabilirmisin http://www.migavia.ru/eng/ bu sayfadan resim veya yazı için izne ihtiyacımız varmı. herhangibirşey dememişler?Delamorena 09:33, 19 Temmuz 2006 (UTC)

Sayfanın "site map" kısmında (http://www.migavia.ru/eng/sitemap/ şurada) en altta © "Corporation "MiG" 2002" ibaresini görebilirsin, bu da telif haklarının saklı olduğunu gösteriyor. Zaten şöyle ki, eğer bir sitede materyallerin serbest lisans altında olduğu özellikle belirtilmemişse birşey kopyalayamıyoruz, yani hiçbir şey yazmadığı durumda yasalar telif hakkının saklı olduğunu kabul ediyor. İyi çalışmalar. Tembelejderha 13:42, 19 Temmuz 2006 (UTC)

selam[kaynağı değiştir]

Selam tembelejderha.Sana birşey sormak istirim.Yazdığımız makaleyi anasayfaya aktarmak için nereye başvurmalıyız(artık hocam diyecem)--Che 17:59, 19 Temmuz 2006 (UTC)

Selamlar, bunun için maddeyi günün maddesi olarak aday göstermen gerek, burada: VP:GM Tembelejderha 20:34, 19 Temmuz 2006 (UTC)

yardım[kaynağı değiştir]

selamlar olsun sana ey yönetici ejder. dostum dretnot diye bir madde var, ve ben bunu geliştiriyorum, diğer yandan dreadnought kelimesi ile de aranabilir. bu iki ismi nasıl tek başlık altında toplayabilirim.yani onu arayan da bunu arayanda aynı sayfaya yönlenmeli? Delamorena 06:50, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Delamorena, bunun için sayfaları yönlendiriyoruz. yapman gereken "dreadhought" adlı bir madde açmak, içine "dretnot" yazmak, bu "dretnot" yazısını seçmek ve yukarıdaki araç çubuğunda bulunan "#R" tuşuna basmak. Böyle yapıca içerik "#REDIRECT [[dretnot]]" şeklinde olacak. Sayfayı kaydet ve çık, artık "dreadnought" yazınca "dretnot" sayfasına gideceksin. Konu ile ilgili yardım sayfası da mevcut: Yardım:Sayfa yönlendirme. Aslında sorduğun pek çok sorunun cevabı yardım sayfalarında var ve sen bana sorarak zaman kaybediyorsun. Ben sorularını cevaplamaya tabii ki devam edeceğim ancak kafana takılan birşey olduğunda önce Vikipedi:Yardım sayfasına bir bakarsan hem sen hem benim için daha kolay olur. Kolay gelsin.. :) Tembelejderha 09:14, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Tamam[kaynağı değiştir]

dediğinizi anladım. Küçük bir acelem vardı. Ondan işi kısa kestim. Şimdi randy jackson hakkında daha fazla bilgi yazacağım. İyi günler. --F.Mehmet 10:29, 20 Temmuz 2006 (UTC)

oldu[kaynağı değiştir]

Tüm Jackson kardeşleri en bildiğim ayrıntılarına kadar yazdım. İngilizce vikipediden de albümlerini buldum. İsterseniz, gezinin kullanıcı sayfamda başlattığım makaleler bulunuyor. Soyadlarından anlarsınız. F.Mehmet 11:18, 20 Temmuz 2006 (UTC)

hayırlı olsun[kaynağı değiştir]

Selam Tembelejderha, yöneticiliğin hayırlı olsun, birkaç günle oy kullanma şansımı kaçırmışım, gerçi benim oyuma ihtiyacın yokmuş sanırım fazla:) Tekrar hayırlı olsun ve kolay gelsin:) iyi çalışmalar --Ugur Basakmesaj 11:38, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkürler ve selamlar Uğur, hoşgeldin! Umarım tatil iyi geçmiştir. Sana da kolay gelsin.. Tembelejderha 15:23, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Jacksonlar-ing. vikipedi[kaynağı değiştir]

Tüm Jackson'ları yazdım. Ancak aklıma birşey geldi: İngilizce vikipedide jackson kardeşleri gösteren bir şablon koymuşlar. Mesela Tito Jackson'a tıklıyorsunuz, sayfanın en altında Jackson kardeşler tablosu var. Tüm kardeşler orada. Öbür kardeşe, mesela Michael'e ulaşmak için o şablondan tıklayabiliyorsunuz. Ve bu sadece jackson'larla ilgili maddelerde var bu şablon. Ayrıca jacksons 5'in icraatlarıyla ilgili bir şablon daha var. Bu şablonları nasıl yapacağımı anlayamadım. Sizce nasıl yapılabilir?F.Mehmet 11:50, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Selam F.Mehmet, bahsettiğin şablonların nasıl hazırlanacağı ile ilgili yardım sayfaları mevcut. bunun için şu sayfalara göz atabilirsin:

kolay gelsin.. Tembelejderha 15:14, 20 Temmuz 2006 (UTC)

anket[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sayfama anket sayfası açtım.Lütfen siz de soruları yanıtlarsanız bu ihtiyar sevinecek--Che 17:19, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Kullanıcı sayfama anket sayfası açtım.Herkezden dürüstçe mesaj bekliyorum.Saygılarımla--Simon Bolivar 19:04, 20 Temmuz 2006 (UTC)

Sevgili Ejderha, yöneticiliğini kutlarım. Bu arada ben de tatile çıkıyorum kendine iyi bak--Baylanileti 11:54, 21 Temmuz 2006 (UTC)
Teşekkürler Baylan, iyi tatiller! :) Tembelejderha 12:07, 21 Temmuz 2006 (UTC)

subst: uyarısı için teşekkürler[kaynağı değiştir]

Teşekkürler Tembelejderha uyarını dikkate alıcam. Bu arada Bugün seni vikisözlük'te gördüm , benzer destekleri vikisöz için de yapacağını düşünüyorum orada da destek gerekiyor --nosferatü 15:38, 21 Temmuz 2006 (UTC)

e-posta konusunda[kaynağı değiştir]

Wikipedia'ya üye olduktan sonra mail adresime gelen linki açtım yalnız email im onaylanmadı? Tercihlerden iki defa daha e-mail i onaylatmak istedim yine olmadı. Sorun ne? --Gölge 18:47, 21 Temmuz 2006 (UTC)

Selamlar, üzgünüm ama sorunun ne olduğunu bilmiyorum. Email adresinizin onaylanmadığı yukarıdaki "tercihler" menüsüne girdiğinizde ilk sayfada "E-posta adresiniz 23:27, 8 Mart 2006 tarihinde doğrulanmıştı." türünde bir ibareden anlayabilirsiniz, bu yazı sizde çıkmıyor mu? Eğer gereken işlemleri yapmanıza rağmen olmuyorsa en iyisi Ugur Basak'a sorun, muhtemelen o biliyordur. Yardımcı olamadığım için üzgünüm, Kolay gelsin. Tembelejderha 19:14, 21 Temmuz 2006 (UTC)

Freud[kaynağı değiştir]

merhaba Sigmun Freud diye bir sayfa açıldı. hem telifli, hem adı yanlış. üstelik doğrusu mevcut (Sigmund Freud). ne yapsak ki.. (bu arada yöneticiliğinizi de kutlayayım, geç olsa da..)--kibele 21:35, 21 Temmuz 2006 (UTC)

Selam Kibele, tebrik için teşekkürler. :) Telifli maddeler erken farkedilirse VP:HS madde 7 gereği siliniyorlar. Ben de sildim. Aslında böyle telifli ve yanlış açılmış maddeleri doğrudan yönlendirme de yapabiliriz. Kolay gelsin. Tembelejderha 21:43, 21 Temmuz 2006 (UTC)

AB'igi iliskileri[kaynağı değiştir]

Ispanya ve AB ile diplomasi ile ilgili bir sorun vardi; bu konuda sen biraz oku eksikliklerini ben tamamlarim. Bu arada Kurban bayrami sunnet dugunu oldu :). Sitrik asit 05:43, 22 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Tembelejderha, Vikipedi:Yöneticilik başvurusu sayfasında art niyetli başlatılan tartışmaya verdiğini hızlı cevap için çok teşekkür ederim. Konu benimle ilgili olduğunda dolayı değil teşekkürüm. Bu ve benzeri, yapıcılıktan ziyade yıkıcılığa yönelik hareketleri seyretmeyip, anında en az 1 kişi olsun müdahele etmek çok önemli. Bunun kötü örneklerini daha önce gördük. İnşallah normal kullanıcılar da bu tür durumlarda müdahele etmeyi öğrenirler zamanla. Kolay gelsin. --Özgür 06:04, 22 Temmuz 2006 (UTC)

reca[kaynağı değiştir]

Marleu Marceu Ponty madde basligi yanlis oldu.Dogrusu Maurice Merleau-Ponty imis.bi el atarsaniz iyi olur.ben bi ara ögrenirim bu baslik düzeltme isini.--alibaz 09:43, 22 Temmuz 2006 (UTC)

  • neyse hallettim.sen tembel tembel alevlenmeye devam et.--alibaz 09:51, 22 Temmuz 2006 (UTC)
Selamlar, başlık yanlış olduğunda yukarıdaki menüde bulunan "adını değiştir" fonksiyonunu kullanıyoruz. tuşa basın, doğru adı girin kaydedin. Şimdi iki tane madde olmuş, Maurice Merleau Ponty ve Maurice Merleau-Ponty. Doğru isimde içeriği toplayıp yanlış ismi ona yönledirirseniz güzel olur. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız yardım ederim. Kolay gelsin. Tembelejderha 10:01, 22 Temmuz 2006 (UTC)
önceki sayfadan haberim yoktu.araya tire (-) isareti lazimdir.Bildigim her yerde böyle geciyor.o bakimdan actigim baslik dogru.yani Maurice Merleau-Ponty.oraya tasimak istedim digerini.olmadi.ejder fonksiyonlari lazim.sen yapiver bi zahmet.bos bi vaktinde de bana izah et.hörmetler.--alibaz 10:12, 22 Temmuz 2006 (UTC)
Yöneticilik fonksiyonları gerekmiyor, Maurice Merleau Ponty sayfasındaki bilgilerden gerekli gördüklerimi kopyala yapıştır ile Maurice Merleau-Ponty sayfasına aktardım, sonra Maurice Merleau Ponty sayfasının içini tamamen boşaltıp #redirect[[Maurice Merleau-Ponty]] yazdım, kaydettim. Bildiğimiz sayfa yönlendirmesi yani. Şimdi Maurice Merleau Ponty sayfasına tıkladığınızda karşınıza Maurice Merleau-Ponty çıkıyor, başlığın hemen altında da küçük fontla (Maurice Merleau Ponty sayfasından yönlendirildi) yazıyor. Şurada yönlendirme sayfasına bakabilirsiniz. Sayfa geçmişini ve kodları incelerseniz çözümlemeniz kolaylaşır. İyi çalışmalar. Tembelejderha 13:01, 22 Temmuz 2006 (UTC)
  • sagol izahat icin.biraz zor anlayan birisiyim ben.ama gayet acik anlatmissin.bir iki deneme yaparim yxakinda.--alibaz 15:52, 22 Temmuz 2006 (UTC)

taslak[kaynağı değiştir]

Selamlar, lütfen WWF, WWE gibi bilgi içermeyen maddeler açmayın, VP:HS gereği siliniyorlar. Açılan maddelerin en azından taslak olması gerekli. (bknz: Vikipedi:Taslak) Kolay gelsin. Tembelejderha 14:04, 22 Temmuz 2006 (UTC)

WWW- WWE maddeisteklerinde olan sayfalardandı. teşekkür ederim kolay gelsin. The cat
merhaba tekrar ben, Zar maddesinde anlam ayrım şablonu yaratmak istiyorum yardımcı olursanız sevirim. biyolojide zar: hücre zarı, membran olarak kullanılır ve bu şekilde yapılmış bir kaç bağlantı var gördüğüm kadarıyla, zar maddesini hücre zarı ve zar (eğlence) olarak ayırabilirseniz sevinirim . teşekkürler. The cat
Halledildi, iyi çalışmalar. Tembelejderha 15:09, 22 Temmuz 2006 (UTC)

değişiklik hakkında[kaynağı değiştir]

selam kadim dost yüce göklerin efendisi, maddelerde eski maddeye ek yaparken maddeyi silip kendi yazısını yanlışlıkla( herhalde kasti değildir :) )yazan yazıları nasıl değiştirmem gerekir. örnek Kürdistan Eyaleti,İran..Delamorena 18:58, 22 Temmuz 2006 (UTC)

Selam soylu şövalye, sanırım bu gösterdiğin maddeyi Tarih adlı kullanıcı eski haline getirmiş. Bu şekilde bozulan sayfaları geri almak için sayfanın geçmişine tıkla, bozulduğu sürümün bir öncesine tıkla, sağlam sürümde değiştir tuşuna bas ve kaydet. Bu şekilde sayfa geri alınmış olacak. Kolay gelsin. Tembelejderha 19:07, 22 Temmuz 2006 (UTC)
onları biliyor ve yapıyorum zaten de, benim asıl öğrenmek istediğim en son yazılan, yazıya birşeyler eklemeye çalışmış ama yanlışlıkla eski yazının üstüne değil , yerine yazmış. bu yazıyı eski halinin altına kopyalayıp mı düzelteyim, yoksa yok sayıp eski haline mi getireyim. kendimi bir an etik bir ikilemde buldum da :) Delamorena 19:11, 22 Temmuz 2006 (UTC)
Buna sen karar ver, eğer eklenen metin maddeye birşeyler katıyorsa ve korunması daha iyi olacaksa eskisine ekle. Vandalizm yapıldıysa ya da metin faydalı değilse ekleme. Kolay gelsin. Tembelejderha 19:16, 22 Temmuz 2006 (UTC)
anladım.sanırım burda şovalyeliğimi kullanmam gerekecek :). hazır silmeye başlamışken Velican Oduncu şunu da silermisin :) asıl sana kolay gelsin, senin işin daha çok :) Delamorena 19:23, 22 Temmuz 2006 (UTC)

telif[kaynağı değiştir]

Tekrar selam, Vikipedi'de telifli içerik barındırmıyoruz. Eklemiş olduğunuz Bez epiteli maddesinin içeriği http://www.aof.edu.tr/kitap/EHSM/1219/unite03.pdf adresinde mevcut, bu yüzden silindi. (VP:HS madde7 gereği.) Lütfen telifli içerik kopyalamayınız. Tembelejderha 23:01, 22 Temmuz 2006 (UTC)

Evet, biliyorum. uyarınız için teşekkür ederim. ilgilendiğim maddeler ile ilgili olarak elimdeyken yararlanıp, yarın gerekli düzenlemesini yapmak üzere koymuştum. Artık baştan yazarım sağlık olsun. İyi çalışmalar. The cat
Epitel dokuyu da silmişsiniz, maalesef bazı biyoloji maddeleri standart olabiliyor, şuan üç adet kaynaktan yararlanarak yazdığım maddeler bunlar. Ben ya da başkası tarafından tekrar yazıldığında aynı sınıflandırılmayı görmeniz, hatta aynı yazıları görmeniz çok olası diye düşünüyorum. Umarım böyle olaylar yüzünden gerçekten severek yapmak istediğim ve çok eksik olan viki-biyoloji maddelerinden soğumam. Tekrar kolay gelsin. The cat
Katkılarınızın iyi niyetli olduğu aşikar, ancak içeriği kopyalayıp sonra kimi kelimelerin, cümlelerin yerini değiştirmekle ya da birkaç paragrafı "paraphrase" etmekle telif sorunu çözülmüş olmuyor. Genel kural olarak kaynak belirtmek koşulu ile bir iki cümleden fazla doğrudan alıntı yapılmıyor, aksi halde zaten basit bir google aramasında içeriğin kopyalanmış olduğu hemen ortaya çıkıyor. Telifli içerik olmaması Vikipedi'nin yasal konumu açısından çok önemli. Size tavsiyem maddeleri ingilizce vikipedi gibi telif problemi olmayan kaynaklardan faydalanarak yazmanız.
Her ne kadar biyoloji maddeleri standart olsa da çalışmanın özgünlüğü belli olur, bu bakımdan size katılmıyorum. Birkaç kaynağı okuyup kendi metninizi yazmanız durumunda madde aynı şeyi anlatsa da çok farklı olacaktır. Örneğin yüzlerce Atatürk biyografisi var ve Atatürk'ün tek bir hayatı olmasına karşın hepsi birbirinden farklı ve hepsi copyright ile korunuyorlar. Aynı şey matematik, fizik ve biyoloji için de geçerli, yüzlerce mekanik kitabı var fakat birbirinden farklılar. Özgün katkılarınızın devamını arzularız fakat kopyalama yapmamanız gerçekten önemli. İyi geceler. Tembelejderha 23:20, 22 Temmuz 2006 (UTC)

gömülü sistemler/gömülü sistem[kaynağı değiştir]

Selamlar, dilerseniz Gömülü sistem ve Gömülü sistemler maddelerinin içeriğini bir madde altında toplayıp diğerini boşaltarak yönlendirme yapabilirsiniz, hatta güzel olur. İyi çalışmalar. Tembelejderha 23:29, 22 Temmuz 2006 (UTC)

zaten birleştirilmiş. mesajınızı geç aldım. teşekkürler--Kutu su 23:34, 22 Temmuz 2006 (UTC)

hmmm geri geldi aniden. ya da bağlantımla ilgili bir sorun. bakıyorum şimdi linklere--Kutu su 23:36, 22 Temmuz 2006 (UTC)

Sanırım biraz karışıklık oldu, ben bir isim değişikliği yaptım ve işler karıştı :) şu anda maddeler birleşmemiş durumda. Kolay gelsin. Tembelejderha 23:39, 22 Temmuz 2006 (UTC)
teşekkürler. bende nasıl bir hata yaptımda böyle oldu diye düşünüyordum. --Kutu su 23:57, 22 Temmuz 2006 (UTC)

Kürdistan[kaynağı değiştir]

Merhabalar Kürdistan maddesinde 85.100.209.202 ip li kullanıcının yazdığı küfürü sildim, daha önce madde şeklindeymiş. Madde olarak geri alırması konusunda gerekli işlemlerin yapılması ve gerekli şahsın engellenmesi konusunda bilginize... The cat

Selam The cat, madde geri alındı ve küfür eden kullanıcı engellendi. Dikkatin ve uyarın için çok teşekkürler. Bu tip durumlarda maddeye sil etiketi koymak yerine sen geri alabilirsin, nasıl yapılacağı şurada yazıyor: Yardım:Sayfayı eski sürüme döndürmek. İyi çalışmalar. Tembelejderha 08:53, 23 Temmuz 2006 (UTC)

vandalizm[kaynağı değiştir]

ilgili sayfayla ilgilenirmisin lütfen Yardım:Kullanıcılara e-posta atmak sil şablonu koyacaktım ama ne yapacağımı bilemedim :)Delamorena 13:16, 23 Temmuz 2006 (UTC)

Sayfa başka bir yönetici tarafından silinmiş, haber verdiğin için saol. İyi çalışmalar.. Tembelejderha 10:34, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Kategori[kaynağı değiştir]

Oğuz boyları diye bir kategori yarattım. Kınıklar'ı ve Çepniler'i ekledim. Ancak tam kaydolmadı. "Vikipedi'de böyle bir madde yok diyor". "Yeni madde olarak aç"a basmama rağmen yine aynı şey oluyor. Bu kategori nasıl diğer kategoriler gibi olabilir? F.Mehmet 07:22, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Önce verilen cevabı okumamıştım.. Sayfaya kategori ekledikten sonra eğer daha önce yoksa o kategoriyi açmak gerekli. ben Kategori:Antik Kavimler altında Kategori:Oğuzlar altında Kategori:Oğuz boyları oluşturdum. bunu Kategori:Boylar, aşiretler, klanlar altına da ekledim. Kategorilerin nasıl oluşturulduğu ile bilgiyi Vikipedi:Yardım sayfasından bulabilirsin. Kolay gelsin.. Tembelejderha 10:53, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Merhabalar, İcoskun isimli kullanıcıyı engeleyebilirmisiz, sürekli yeni maddeler açıp, aynı resmi ekliyor. İyi çalışmalar-The cat

Kullanıcıyı uyardım, devam etmesi durumunda engellenebilir. Haber verdiğiniz için teşekkürler, iyi çalışmalar.. Tembelejderha 10:55, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Kategori yardımınız için teşekkür ederim.F.Mehmet 10:53, 25 Temmuz 2006 (UTC)


Arkadaşlar bugün hiç durmayacaklar galiba? Damlainternet kolay gelsin, The cat 11:47, 25 Temmuz 2006 (UTC)

İyi takip ediyorsun The cat, şimdi bir mesaj yazdım. :) Tembelejderha 11:49, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Menemen[kaynağı değiştir]

hehe saolasın ya nasıl olalım işte pasaport için fotoğraf çektirmeye gideceğim kaç gündür onunla uğraşıyorum. Sen de iyisindir umarım, Menemen i de araklamışsın hehehe görüşelim irc de tabi hoşçakal -- 16 13:31, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Türçde kullanılmayan karakterler[kaynağı değiştir]

Hocam, "i" içeren başlıklarda Türkçe alfebede artık bulunmayan "sert i" kullandığını ve bunun farkına varmadan yaptığının farkındayım. Bunun hayal edilemiyecek kadar mükemmel bir vandalizim olduğunu biraz önce farkettim. Türkçe klavye kullanan insanlar bu değişiklik yüzünden sayfalar var olsa bile "Ara" fonksiyonu ile erişemiyorlar. Vandalizm yöntemleri arasında çok etkin bir yöntem. Bravo.--GraphicDesigner 16:24, 25 Temmuz 2006 (UTC)

Selam GraphicDesigner, ne demek istediğini tam anlamadım daha açık anlatabilir misin? Ben başlıklarda bildiğimiz "i" kullanıyorum, eğer türkçe klavyede olmayan bir harf kullanırsam da yönlendirme yapıyorum. (bazen atladığım olmuştur elbette ama genel yaklaşımım bu.) Tembelejderha 06:42, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Askeri kelimesi içeren sayfalara bakıyordum. İki ayrı sayfa başlığında kullanılmış. İkisinide düzeltmeye çalışdım. Daha başka sayfalarda var mı bilmiyorum. Askeri kelimesi içeren başlıkların büyük bölümünü taradım. Büyük ihtimalle İslam ile ilgili konuların hepsinde aynı i konusu geçerlidir. Başka harflerdeolmalı ama benim klavyede yok.--GraphicDesigner 12:08, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Hala tam olarak anladığımdan emin değilim, ancak dediğim gibi, eğer başlık türkçe klavyede olmayan bir harf içeriyorsa değiştirilmeli ya da yönlendirme yapılmalı ki bulunması mümkün olsun. Ben böyle başlıkları gördüğümde düzeltmeye çalışıyorum, açarken de dikkat ediyorum. Eğer sorunlu bir başlık görürseniz düzeltme ya da yönlendirme yapmaktan çekinmeyin. Aklıma gelmişken, zamanında yönlendirmelere yapılmış yönlendirmeleri toplu olarak düzelttim birkaç defa, belki o işi yaparken birkaç tane hatalı başlık oluşmuş olabilir, bilemiyorum. Kolay gelsin. Tembelejderha 12:19, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Askerî kelimesinin "î" harfinden bahsediyorsa Graphic Designer, Türkçe'de varolan noktalama işaretlerinin olmadığı gibi bir hayâle kapılmış galiba arkadaş, ve ısrarlı bir şekilde "^" işareti geçen maddelerin ismini değiştirerek , doğru Türkçe kullanan kullanıcıları da "vandallık" yapmakla suçluyor. Bu yaptığı suçlamaları "cehalet"ine veriyorum. Mskyrider 14:54, 26 Temmuz 2006 (UTC)

beyinfırtınası[kaynağı değiştir]

Merhaba, renegade'e mesaj atmıştım ama, sen online'sın galiba. Bir bakabilir misin?:

Merhaba, şu sayfaya bakar mısınız lütfen: [3]. Böyle "langırst" diye yapılan isim değişikliklerini tartışmaya açmadan yapmamak lazım bence. Geri alıp, arkadaşın "haşırt tu dı blekbort" önerisini oylamaya mı açmalı? Ne dersiniz? Mskyrider 06:17, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Haklısın Mskyrider, böyle "hart" diye yapılmış tuhaf değişiklikleri geri almaktan çekinme. Doğal olarak bu tür şeyler yapılmadan önce tartışılmalıdır. Geri aldım, kolay gelsin. Tembelejderha 06:38, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Seçim...[kaynağı değiştir]

 • Umarım daha fotojenik seçimler bulursun da maddeleri daha bir zevkle okuruz:) Neyse inşallah 16 ve senle aynı anda IRC'de denk gelip (Bu aralar bağlantım IRC'ye girmeme pek müsaade etmesede) sohbet etme fırsatımız olur. --renegademsj 07:22, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Hehe, ben de öyle umuyorum Renegade.. benim de bağlantım çok kötü, sürekli düşüyorum ve ping time korkunç oluyor. Aslında ben çok fotojenik fotoğraflar bulurum ama ansiklopedik olmaz. :)) Kolay gelsin. Tembelejderha 07:27, 26 Temmuz 2006 (UTC)

silinme hakkında![kaynağı değiştir]

Yıldo silinmiş. Yıldo sayfası biyografi.net ten izin alınarak hazırlanmıştır eğer yerine geri konulabilirse sevinirim. yoksa yeniden düzenlerim. İyi günler... --Frank 09:18, 26 Temmuz 2006 (UTC)Frank

Üzgünüm ancak biyografi.net'ten alınmış izin kabul edilmiyor. Daha önceden ediliyordu, fakat geçtiğimiz aylarda telif hakları problemi ile ilgili yapılan tartışmalar sonucunda bu tip sitelerden kopyalama yapılmamasına karar verildi. Bunun kimi sebepleri var:

 • Bizim lisansımız GFDL ve bu lisansa göre bizdeki bilgi herhangi bir yerde ticari dahil istenildiği gibi kullanılabiliyor. Yani bir sitenin bize izin vermesi aslında telif haklarından tamamen vazgeçmesi demek. Ayrıca bir defa buraya alınan içerik bir daha telif hakkı altına alınamıyor. Çoğu site bize izin verirken aslında herkese her koşulda izin verdiğinin farkında değil ve izin alınırken bunun özellikle belirtilmesi gerekiyor, söz konusu olan alınan içeriğin GFDL altına girmesi.
 • Biyografi.net gibi siteler sıkça telif ihlalinde bulunuyorlar, onların içeriğinin de önemli bir kısmı başka sitelerden vs. kopyalanmış. hali ile bize izin verme durumları aslında söz konusu değil.

Özgün katkılarınızı memnuniyetle bekliyoruz, fakat aynı içeriği tekrar girmeyiniz. Konu ile ilgili vikipedi sayfalarına göz atabilirsiniz, başlangıç olarak: VP:T Kolay gelsin.. -- Tembelejderha 11:07, 26 Temmuz 2006 (UTC)

telif[kaynağı değiştir]

Rafet El Roman maddesini inceler misin vaktin varsa? Madde geçmişinden anladığım kadarı ile tüm değişiklikler ilk telifli madde üzerine inşa edilmiş. Fakat yinede çok kişi değişiklik yapmış, düzenlemeye çalışmış; insan silerken üzülüyor.--renegademsj 12:47, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Maalesef, ben de böyle maddeleri silerken üzülüyorum Renegade, önceden yapılmış bir hatanın bedelini onlarca kişi ödüyor. Bari bu tip maddeleri bir an önce bulup silmeye gayret edelim ki daha fazla insanın emeği boşa gitmesin. Burada ve pekçok yerde söylüyorum ama kaçınılmaz olarak bu durumla karşılaşıyoruz.. Tembelejderha 14:07, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Telif uyarısı[kaynağı değiştir]

Telif gördük mü sileceğiz. Yapacak birşey yok. Uyarıyı şu türkçe karakterlerin hemen altına koyabiliriz, çünkü o da kullanılıyor. En üste koyarsak bu sefer o tuşları kullanamayız. Onları da 1 satıra indirebiliriz. Ayrıca kişisel fikrimi söyleyeyim, uyarı birşey değiştirmeyecek çünkü o kopyala yapıştırıcıların buradaki uyarıları okuduklarını zannetmiyorm ve telif hakkı ihlali nasıl olur bildiğini de. Neyse. İstersen sen koy. MedyaViki:Copyrightwarning --Özgür 14:32, 26 Temmuz 2006 (UTC)

 • NOt: Bu arada o şablondaki mesaj yanlış. İzin alarak ta olsa buraya kopyalayamıyoruz. Eser sahibinin eserini GFDL e ya da tamamen serbeste bağışladığını deklare etmesi lazım. --Özgür 14:34, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Silmeye yetişemezsek, yeni siliciler seçeriz :). Tüm Vikipedi mesajları Özel sayfalar altında bulunan Viki arayüz metinleri sayfasında mevcut. --Özgür 15:04, 26 Temmuz 2006 (UTC)

telif[kaynağı değiştir]

Bu sayfalardaki text leri vikify ediyorum eyer telifli iseler hemen sil...--GraphicDesigner 22:15, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Yanlış Bu yazıları ben yazmadım. Bunları burada bulunuyordu baska baslıklar altında sadece topladım.--GraphicDesigner 22:20, 26 Temmuz 2006 (UTC)
bence butun canakkle savasları sayfalarına bak ve hemen sıl.--GraphicDesigner 22:22, 26 Temmuz 2006 (UTC)

yöneticilik[kaynağı değiştir]

Selam hocam.Size birsey soracam ben artık yöneticilik basvurusu yapa bilirmiyim.Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum--Che 22:43, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Hayır Che, yönetici olmak için en az 1000 değişiklik yapmış olmak lazım. Hatta iki aylık kullanıcı olmadan oylamalarda oy kullanılamıyor, az önce oy verdiğini gördüm de.. Yani henüz erken, aslında aday olsan da kazanabileceğini zannetmiyorum, herşeyden önce çok yeni bir kullanıcısın. Gerçekten tarafsız, soğukkanlı ve adil olduğunu, bu işi yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olduğunu önce topluluğa kanıtlaman lazım. Kolay gelsin. Tembelejderha 22:48, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Sizi bu saatte hangi rüzgar attı hocam saat cok gec de mi--Che 22:50, 26 Temmuz 2006 (UTC)
evet geç oldu, eve geldim ve silinecekleri teliflileri falan bir kontrol edeyim dedim. şimdi yatıyorum zaten, iyi geceler :) Tembelejderha 22:54, 26 Temmuz 2006 (UTC)

taslak[kaynağı değiştir]

selamlar, lütfen taslak olmayacak denli kısa maddeler girmeyiniz. En azından açıklayıcı birkaç cümle yazarsanız güzel olur, aksi taktirde madde silinebilir. Film kamerası üzerine yazıyorum. İyi çalışmalar. (Vikipedi:Taslak) -Tembelejderha 22:06, 26 Temmuz 2006 (UTC)

Hatırlattığın için sağol o maddeyi ingilizceden çevirilken telefon geldi dışarı çıktım. Oluyo bazen kazalar ;) . --Tegiiinmesaj 22:59, 26 Temmuz 2006 (UTC)
Ben de aslında sizden beklemiyordum böyle birşey, aksilik çıkmamış olsa şaşırırdım. :) Kolay gelsin Tegiiin -Tembelejderha 06:35, 27 Temmuz 2006 (UTC)

:)[kaynağı değiştir]

Evet, ama aslında hiç ilgimi çekmeyen konular bunlar genel olarak, ama yapılması da gerekiyor, bunları tamamlayınca biyoloji maddeleriyle ilgilenmek asıl amacım. O yüzden sanırım biraz zorlanıyorum ama elimden geleni de yapmaya çalışıyorum. Ayrıca, vikisözlük taşımalarının çoğunu yapabilicem sanırım, daha bitmedi. Teşekkürler. Kolay gelsin. :) The cat 17:15, 27 Temmuz 2006 (UTC)

nöbetcilik[kaynağı değiştir]

Merhabalar hocam.Size her zamanki gibi bir sorum olacak.Vikipedide nöbetci olmak icin nereye basvuruluyor?Uykusuzumda bu aralar--Che 19:32, 27 Temmuz 2006 (UTC)

Bildiğim kadarıyla Vikipedi'de nöbetçilik diye birşey yok. :) Gece Vikipedi'yi takip ediyorsanız yapılan vandalizmleri geri alabilir, eklenen yeni maddeleri kontrol edebilirsiniz. Ama bunu her zaman, herkes yapabilir, böyle birşey için verilmiş bir yetki ya da statü yok. Tembelejderha 13:24, 28 Temmuz 2006 (UTC)
Beki ya kımin ne yaptıgınınereden ögrenecem.Ayrıca ben yeni kullanıcılara hos geldin mesajı atmak istiyorum yeni kayıt yapan kullanıcıları nereden ve nasıl takip edebilirim--Che 18:35, 29 Temmuz 2006 (UTC)
Kimin ne yaptığını son değişiklikler sayfasından öğrenebilirsin. Yeni kullanıcılar da Yeni kullanıcı kayıtları sayfasından görebilirsin. kullanıcılara hoşgeldin mesajı atarken hoşgeldin şablonuna subst: ekleyerek atmayı unutma, yani şöyle: {{subst:hoşgeldin}} Kolay gelsin. Tembelejderha 21:42, 29 Temmuz 2006 (UTC)

Davet[kaynağı değiştir]

Bu haftanın işbirliği projesi için katılım çağrısıdır.

Vikipedi'de yapılacak düzenlemeler için insan gücüne ihtiyacımız var. Lütfen bu projeye katılarak bize yardımcı olun.

oceanmsj 08:19, 28 Temmuz 2006 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Selam Tembelejderha, dün mesaj sayfamda senin mesajının altına konmuş başka bir yeni mesaj daha vardı, seninkini bugüne kadar farketmedim. Tebriğine teşekkür ederim, ben de senin yöneticiliğini kutlarım. --İnfoCan 12:20, 28 Temmuz 2006 (UTC)

yerleşim birimleri[kaynağı değiştir]

Selam, şu maddelere sil şablonu konulmuş:

 • Abbasiye, Adıyaman
 • Ahmediye, İstanbul
 • Ahmethoca, Adıyaman
 • Ahırkapı Burnu, İstanbul
 • Akalan, İstanbul
 • Akbaba, İstanbul
 • Akdağ, Adıyaman
 • Akdere, Adıyaman
 • Akkuyu, Adıyaman
 • Akpınar Tepe, İstanbul
 • Akpınar, Adıyaman
 • Akpınar, İstanbul
 • Akçabel, Adıyaman
 • Akçakese, İstanbul
 • Akören, İstanbul
 • Akıncılar, Adıyaman
 • Alancık, Adıyaman

Maddelerin içinde yalnızca bir şablon var ve bu şablondaki tek bilgi koordinat, bahsedilen yerin ilçe mi, köy mü olduğuna dair birşey bile yok. Bu durumda eğer birşeyler eklemezsen silinirler, VP:HS madde 1 ve 3 gereği. Tembelejderha 07:04, 29 Temmuz 2006 (UTC)

bu konuda tartışma yerleşim bırımleri projesinde devam edıyor. Alperanbot bu sayfaları daha genıs bır bılgı bırıkımı ıle dolduracak. Kısısel gorusum sılme. Ama ben bu sayfalara bırsey eklemem Alperanbot tartısması bıtmedıkçe.--GraphicDesigner 13:18, 29 Temmuz 2006 (UTC)
O halde maddeleri siliyorum. Bir maddenin yeterli bilgi içerip içermediği tartışmaya açık ve göreceli bir konudur, fakat bu belirtilen maddeler gerçekten boşlar ve dediğim gibi olan tek şey bir koordinat. Bu durumda içeriğin yetersiz olduğunu söylemek pek haksızlık olmuyor. 10 dakikanızı harcayarak tüm bu maddelerin içeriğini bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz, ileride geliştirip eklemek istediğinizde işiniz kolaylaşır. Eğer böyle bir niyetiniz varsa lütfen belirtin ve işiniz bitene kadar bekleyeyim. Kolay gelsin. Tembelejderha 13:46, 29 Temmuz 2006 (UTC)

kategori oluşturmak[kaynağı değiştir]

selam, evet yine ben, başının belası şovalye :) çivi çivi yi söker dedim, bu sıcaktan ancak ejder ateşi ile kurutlurum dedim. hem yeni bir kalkan yaptım kendime ama tavlanması gerekiyordu o yüzden ateşine de ihtiyacım vardı :)))). kusura bakma sıcaktan delirdim. soruma geleyim hemen de kızıp ortalığı yakma: kızıl ordu, kızıl donanma , bunların alt maddeleri vs hepsini [ [Kategori:Kızıl Ordu] ] kategorisinde toplıyayım dedim. Amma ve lakin kızıl ordu kategorisini bir türlü oluşturamadım. Şimdi diyeceksin yardım sayfalarına bakmıyorsun. Baktım. orda kategori oluşturma maddesi yok( yada en kötü ihtimalle ben bulamadım, dur dur hemen ateşini salma). bu konuda yardımcı olursan sevinirim. En azından nasıl yapacağımı göster. Maddeleri kategori sayfasına yönlendirdim ama kategori sayfası oluşmuyor. Dur , dur hayıırrrrrrrrrrr :)) kolay gelsin ;) Delamorena 20:02, 29 Temmuz 2006 (UTC)

selam, kategori kullanımı ile ilgili şu sayfalara bakabilirsin:
kısaca, diyelim ki A kategorisinin altında bir B kategorisi oluşturmak istediniz. ilk önce Kategori:B isimli bir başlık açın. çıkan boş sayfaya [[Kategori:A]] yazıp kaydedin. A kategori sayfasını güncellediğinizde orada alt kategori olarak B nin eklendiğini göreceksiniz. B kategorisine bir makale eklemek için de makalenin sonuna [[Kategori:B]] yazıp kaydedin. kolay gelsin.
Bu mesajı da pekçok kimseye attım, artık birisi kategori ile ilgili soru sorarsa kopyala-yapıştır yolluyorum. :) Alevlerden korkma, sorun olursa çekinme şovalye :) Tembelejderha 21:36, 29 Temmuz 2006 (UTC)

:) Merhaba,[kaynağı değiştir]

Sayfanızı ilk ben kirletmek istemezdim ama görünce bi soru sorayım dedim, arşiv hakkında. Arşiv sayfamı nasıl oluşturabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin. The cat 09:16, 30 Temmuz 2006 (UTC)

Hallettim galiba. Yapıyorum. Tşkr. The cat 09:20, 30 Temmuz 2006 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Tegiiin, sanırım AFM maddesinin içeriğini başka bir siteden kopyalamışsın ve bu madde silinecek. Lütfen telif hakkı saklı eserleri Vikiped'ye ekleme. İyi çalışmalar. Tembelejderha 12:10, 30 Temmuz 2006 (UTC)

 • Afm'nin sitesindeki alıntı promosyona dahil değil midir.
 • Afm nin sitesindeki bilgiler copyrighlı mı. Sitede copyright işareti görünmüyor.
Kolay gelsin.--Tegiiinmesaj 12:20, 30 Temmuz 2006 (UTC)
Serbest lisans altında bulunmayan eserlerin kopyalanması yasak, promosyona da girmiyor. Sadece kimi görüntü dosyaları "fair use" gerekçesi ile kullanılıyor, ki bu bile tartışmalı bir konu. Doğrudan alıntıyı yalnızca kamu malı, gfdl copyleft vs.. lisanslarına sahip kaynaklardan yapabiliyoruz. Ayrıntılı bilgiyi VP:T sayfasında bulabilirsin. Kanunlara göre içeriğin serbest kullanımı için bu lisansların belirtilmiş olması şart, eğer herhangi bir telif hakkı açıklaması bulunmuyorsa yasalara göre eser copyright altında kabul ediliyor ve korunuyor. Tekrar iyi çalışmalar.. Tembelejderha 12:57, 30 Temmuz 2006 (UTC)

Adnan Oktar[kaynağı değiştir]

ADNAN OKTAR ile ilgili sayfayı koruma altına almıssın. Bunu ne zaman kaldıracaksın? Bunun bir vakti yok mu? Bu imzasız yazı Taylanokur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayfayı yoğun vandalizm sebebi ile korumaya aldım, birkaç gün içinde korumayı kaldıracağım fakat tekrarlanması halinde tekrar korumaya alınacak. Siz Johnjohn adlı kullanıcı mısınız? Tembelejderha 13:04, 30 Temmuz 2006 (UTC)

Degilim de bu isin kuralı vesairesi yok mu? Su kadar süre sınırlıdır ya da degildir. 1 kac gun ne demek?

İsrail maddesi[kaynağı değiştir]

200.88.223.98 İp'li arkadaşın İsrail maddesiyle sanırım sorunu var. Değişiklikleri geri almıştım ama yine, hala yazıyor, bilginize. İyi çalışmalar. The cat 13:18, 30 Temmuz 2006 (UTC)

Maddeyi geri aldım ve kullanıcıyı uyardım. Devam etmesi durumunda engellenir. Haber verdiğin için sağol, kolay gelsin. Tembelejderha 13:25, 30 Temmuz 2006 (UTC)

katiller[kaynağı değiştir]

Yok yahu bıraktım sayılır katilleri, porno oyuncuları da ara sıra. Che maddesinin iç bağlantılarını maviye çevirmeye çalışıyoruz Mskyrider ile birlikte, sonra da Marksist teori şablonu hazırlandı yeni onunla uğraşıyoruz biraz. Kısacası katiller sana emanet :) -- 16 18:05, 30 Temmuz 2006 (UTC)

Unutkanlık :/[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,

Gösterdiğin için teşekkür ederim meşgul olduğumdan unutmuşum onu... bu tip 5+ koruma görürsen sormadan kaldır, kesinlikle dalgınlıktandır çünkü. Tabii yarı korumalar müstesna. Belirttiğin için teşekkür ederim, iyi çalışmalar... - Noumenon mesajkatkılar 22:52, 30 Temmuz 2006 (UTC)

süpriz ve yöneticilik[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sayfana bakmanı öneririm.Ayrıca lütfen katkılarıma bir göz at artık 1000 olmadımı yönetici olmak isteiyorummmm.--Che 09:34, 31 Temmuz 2006 (UTC)

saliha abla[kaynağı değiştir]

fazla söze gerek yok muahahahahhahaahah -- 16 12:09, 31 Temmuz 2006 (UTC)

Türki "dil" şablonu[kaynağı değiştir]

Ana sayfanın en altında bulunan Türki diller şablonundaki diller ifadesi yerine lehçe ifadesi daha bilimsel ve güzel olur bence. O şablonu "Türk lehçelerindeki" olarak değiştirebilir miyim?F.Mehmet

Selam F.Mehmet, zaten şablonda lehçeler yazıyor, Şablon:Türk-Vikipedi'den bahsediyorsun değil mi? Tembelejderha 18:32, 31 Temmuz 2006 (UTC)
Evet o şablon F.Mehmet
Evet? yani sorun yok? Tembelejderha 18:36, 31 Temmuz 2006 (UTC)
Benim kullanıcı sayfamın en altındaki şablonda Türki dil yazıyor. Galiba o Türk-Wikipedia şablonu. O artık ana sayfada kullanılmıyor mu? F.Mehmet
Kullanılmıyor. Tembelejderha 19:08, 31 Temmuz 2006 (UTC)
Bence sorun var. Şu anda dil-lehçe konusu Türk dilleri ve Türk halkları sayfalarında tartışılmakta. Ana Sayfa'da yapılacak böyle bir değişikliğin toplulukça tartışılması gerekir. Şimdilik geri alıyorum. --İnfoCan 18:51, 31 Temmuz 2006 (UTC)
Geri alıncak birşey yok, zaten lehçe yazıyordu, birşey değişmiyor. Tembelejderha 19:08, 31 Temmuz 2006 (UTC)

İhbar-Hakaret[kaynağı değiştir]

2008 yılı maddesinde yöneticilere yönelik kişisel hakaret var. Ayrıca biz vikipedistlere de: 2008 yılı geçmişine bakarsanız; "(fark) (son) 21:38, 26 Temmuz 2006 85.99.2.135 (Tartışma) (burayı gerizekalılar basmış ilgilenen yok nede olsa yöneticilerde beşiktaşlı. Bu ansiklopedide TARAF TUTULUYOR!!!!)" diye bir hakaret buldum. Ayrıca 81.214.107.196 kullanıcısı: (→Dünyada olup bitenler)'e "KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR HER KEZ ÖLÜR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" yazmış. Ben de onu sildim. Bu kişilere gerekeni yapın bence!F.Mehmet

Bende baktım ama (burayı gerizekalılar basmış ilgilenen yok nede olsa yöneticilerde beşiktaşlı. Bu ansiklopedide TARAF TUTULUYOR!!!!) yorumunu yapan arkadaş ağır bir şekilde abuk sabuk yorum yapan kişileri BJK-1903-1903ü eleştirmiş yöneticilerede bunları neden silmediğini sert bir şekilde dile getirmiş ve yazıları silmiş. Bu hakaretten çok öfkeye benziyor.

"KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR KIYAMET KOPAR HER KEZ ÖLÜR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

Buradada aklısıra dalga geçmiş. Bunlar vandalizme girer. Bu kişilere gerekeni yapın demekte vandalizme girer. Ayrıca bunları yapan 1000lerce kişi var. Bu yorumlar diğer yazılan küfür ve aşağılama yanında hiç kalır.

Evet vandalizm yapılmış ve geri alınmış. Yapanlar IP numaralı kullanıcılar, daha fazla değişiklik yapılmıyor ve artık engellenmeleri birşey ifade etmez, ancak devam etmeleri durumunda engellenirler. Uyarınız için teşekkürler, böyle şeyler sık oluyor ve gördüğünüzde düzeltmekten çekinmeyin. Kolay gelsin. Tembelejderha 19:45, 31 Temmuz 2006 (UTC)