Kullanıcı mesaj:Mekem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hoş geldin Mekem![kaynağı değiştir]

Face-smile.svg ilk adımlar

Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

Face-angel.svg Yardım bulmak

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
 • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
 • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak imzalamayı unutma!.
 • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
 • Telif hakkı ile korunan hiç bir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
 • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
 • Yaptığın katkının başka katılımcılarca değiştirilmesini ya da özgürce ve sınırsızca başka yerlere dağıtılmasını istemiyorsan, katkıda bulunmayabilirsin.
MediaWiki logo without tagline.png Kardeş Projeler

VikiSözlük
Özgür Sözlük

VikiKitap
Özgür Kitaplar

VikiKaynak
Özgür Kütüphane

VikiSöz
Özdeyişler

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki Merkez

Dbl2010bot 21:26, 18 Aralık 2006 (UTC)


--Dbl2010 19:26, 1 Kasım 2005 (UTC)

Şyi kullanmaktan çekinme. :) Bu arada tartışma sayfalarında yazımızın sonuna imza atıyoruz. İmza atmak için ~~~, tarihli imza atmak için ~~~~ yazman yeterli. --Dbl2010 21:25, 1 Kasım 2005 (UTC)

Resim:Patlican.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

Resim:Patlican.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Görüntü, telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa yakında silinecektir. Wikimedia Vakfı, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bakınız: Vikipedi:telif hakları).

Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de 3 temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin.

Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Eğer bir sorunuz olursa, Vikipedi:Medya telif soruları sayfasında veya yöneticilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 21:19, 15 Mayıs 2006 (UTC)

Resim:Karate.jpg görüntüsüyle ilgili telif sorunu[kaynağı değiştir]

Resim:Karate.jpg görüntüsünü yüklediğiniz için teşekkür ederiz. Eğer telif sahibi belirlenemez ve telif durumu açıklığa kavuşturulamazsa görüntü yakında silinecektir. Wikimedia Foundation, Vikipedi'ye yüklenen görüntüler konusunda telif kanunu dolayısıyla çok duyarlıdır. (bkz. Vikipedi:telif hakları).

Telif, genellikle nesnenin yaratıcısına, yaratıcının işverenine ya da telif hakkına sahip olan en son kişiye aittir. Görüntülerin telif bilgisi genellikle çeşitli şablonlarla belirtilir. Vikipedi'de üç temel lisans vardır: açık içerik, kamu malı ve adil kullanım. Lütfen uygun şablonu Vikipedi:Resim telif etiketleri sayfasında bulun ve {{ŞablonAdı}} görüntü sayfasına yerleştirin. Lütfen yanlış bir şablonu eklemeyin; telif durumuna hangi şablon uyuyorsa onu ekleyin. Kastî olarak yanlış şablon koymanız hoş karşılanmayacaktır.

Yüklediğiniz veya yükleyeceğiniz görüntülerde telif bilgisini belirtmeye lütfen dikkat edin. Bu önemli bilgiden yoksun görüntüler bir süre sonra silinecektir. Bu konudaki sorularınızı Vikipedi:Medya telif soruları sayfasında veya yöneticilere sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler ve iyi çalışmalar. --Ugur Basak Bot 22:33, 26 Mayıs 2006 (UTC)

Lütfen kısa madde eklemeyin.[kaynağı değiştir]

Nuvola apps important yellow.svg
Lütfen çok kısa içerikli maddeler oluşturmayınız, bu tür sayfalar taslak kriterlerini sağlamadığı için silinir ya da silinmek üzere işaretlenir. Yarattığınız maddelerin silinmesini önlemek için biraz daha kapsamlı bilgi yazmanız uygun olacaktır. Taslaklar hakkında daha fazla bilgiye Vikipedi:Taslak sayfasından ulaşabilirsiniz.
Teşekkürler, iyi çalışmalar. --M. M. ileti 10:00, 9 Aralık 2008 (UTC)

Yabancımsj 22:58, 10 Aralık 2008 (UTC)

 • Merhaba. Kaynak sorununa ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler. Yalnız, resmin kaynak sorunu şu haliyle de giderilmiş değil. Zira açılan sayfadan resmin lisans bilgisine de ulaşabilmemiz gerek. Şu haliyle yalnızca boş bir sayfada resmi görüyoruz. Hem resmi görebileceğimiz, hem resim hakkında bilgi alabileceğimiz bir sayfayı kaynak göstermeniz gerekiyor. Şimdiden teşekkürler. --Yabancımsj 23:07, 10 Aralık 2008 (UTC)

- Anladım dediğinizi ve düzelttim şimdi. İyi akşamlar. Mekem 23:09, 10 Aralık 2008 (UTC)

 • Olumlu yaklaşımınız için teşekkürler. Yalnız kaynak gösterdiğiniz sayfadaki resimle sizin yüklediğiniz resim aynı değil, isterseniz yeniden inceleyin. Resimler birbirini tutmadığı için de, kaynak ne yazık ki geçerli değil. Rica etsem düzeltebilir misiniz? Teşekkürler. (Ayrıca not: Verdiğiniz kaynak bir Commons sayfası. Commons tüm viki projeleri için bir ortak havuz olduğundan, orada yüklü bir resmi buraya yeniden yüklemenize gerek yok. Siz Commons'ta yüklü bir dosyayı sanki buraya yüklüymüş gibi maddelerde adını yazarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullandığınızda, resim kendiliğinden vikiye de yüklenmiş olacaktır.) --Yabancımsj 23:16, 10 Aralık 2008 (UTC)

- Commons'daki dosya adını sayfaya yazdım ve kabul etti. Tekrar aynı dosyayı yüklemekten daha iyi bir sonuç tabi :) Teşekkürler. Mekem 23:28, 10 Aralık 2008 (UTC)

 • Rica ederim. Bu arada sizden iki ricam daha olacak. Birincisi, lütfen Resim:July 20 bomb room.JPG gibi kendiniz üretmediğiniz resimlere {{KM-Kişisel}} lisansı koymayınız. (Ben düzeltip resme kaynağındaki lisansı ekledim, inceleyebilirsiniz.) Bir de bana mesaj yazacağınızda imzamın msj bağlantısına tıklayıp benim mesaj sayfama yazar mısınız? Kendi sayfanıza yazdığınızda, mesajlarınızı tesadüfen görüyorum :) Teşekkürler. --Yabancımsj 23:35, 10 Aralık 2008 (UTC)
 • Merak etmeyin, zamanla her şeyi öğrenirsiniz. Face-smile.svg Hepimiz birbirimizden yardım isteyerek öğrendik bir çok şeyi. Bu detaylar gözünüzü korkutmasın, biraz dikkat ve sabırla üstesinden gelinir. Kolay gelsin! --Yabancımsj 23:55, 10 Aralık 2008 (UTC)

Eklediğiniz web sitesi[kaynağı değiştir]

Selamlar Mekem; Prens adalarına eklediğiniz ulaşım bölümü için ellerinize sağlık ama şu ve diğer adalara eklediğiniz web sitesi kısa yolu ne yazık ki ilişkisiz ve reklam amaçlı. İlgili bilgiyi kurallar arasında bulabilirsiniz ayrıca buraya da bakmanızı salık veririm. Lütfen reklam için maddelere kısayol eklemeyiniz. İyi vikiler~Tarkovsky~ 00:22, 8 Aralık 2011 (UTC)

 • Merhaba Tarkovsky, Bilgiler için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz linklerdeki yazıları detaylı olarak okuyacağım. Prens Adaları başlığında bahsettiğiniz dış bağlantıyı Adalar, İstanbul başlığına ekledim. Bunda sıkıntı yaratacak bir durum var mıdır? Zira Adalar, İstanbul başlığındaki diğer dış bağlantılar ile karşılaştırınca benzer gibi geliyor bana. Siz ne dersiniz? -- Mekem 11:59, 9 Aralık 2011 (UTC)
 • Diğer bir nokta da, aslında bakılırsa bu dış bağlantıyı Adalar, İstanbul altına eklemiş olduğum Ulaşım alt başlığına eklemek istiyordum. Ancak botlar silmiş oradaki bağlantıyı. Ulaşım'a böyle bir dış bağlantı vermek hatalı bir davranış mı oluyor acaba? Veya Ulaşım bölümünde Tarifeyebak.com iç bağlantısını vermek mi daha doğru olur bilemedim.-- Mekem 12:34, 9 Aralık 2011 (UTC)