Kullanıcı mesaj:BennTheResearcher

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı mesaj:Joachim 616 sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
— Hoş geldin ! —
Mesajınızın sonuna ~~~~ eklemeyi unutmayın!
Tartışma sayfasının kurallarını takip edin ve kibar olmaya çalışın
Atheist Barnstar.png    Barnstar Law Silver.svg    Barnstar math.png
önbelleği temizle


Sansür iddianız[kaynağı değiştir]

Gördüğüm kadarıyla burada SANSÜR getirmek isteyen ifadesini kullanmışsınız. Kastınız benim değişikliğim ise şayet ben uyguladığım bir sansür göremiyorum. Biçem el kitabında yazdığı gibi "görseller, maddenin kalitesinden ödün vermeden belirli bir konu için okuyucuların geleneksel beklentilerine olabildiğince saygı göstermelidir" ilkesini dikkate alıyorum. Kaldırdığım bir görüntü yok, aksine görüntü hangi inancı temsil ediyorsa o başlıkta değerlendirilmelidir.--Furkan 💬 13.32, 30 Aralık 2020 (UTC)

Furkan:
Evet, "Biz dinlerin keyfine göre ansiklopedi oluşturmuyoruz! Kurucu Jimmy Wales'ın da dediği gibi burası bir ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ ! Ancak ne yazıkki bu özgürlüğe SANSÜR getirmek isteyenler oluyor işte... saygılar." açıklamasını yapmışım sizin "Her dinde önemli yeri olan bir peygamberin TÜM DİNLERE UYGUN OLMAYAN BİR FOTOĞRAFININ en başta yer alması doğru değil." diyerek sildiğiniz resme karşılık başka bir resim ekleyerek. Âdem genel bir figür konusunu ele alıyor. "İslam'da Âdem", "Hristianlıkta Âdem", veya "Bilimsel görüşte Âdem" gibi spesifikleştirilebilir, ama ansiklopedik olarak ele alınan "Âdem" maddesine herhangi bir dinî bakış açısıyla bakılamaz.

Örneğin, ben Musa maddesini yazarken böyle yaptım. Musa#İslam'da kısmına resim kullanmadım, İslam'a uygun olmadığı için. İslam'da Musa başlıklı ayrı bir madde açılırsa orada da kullanılmaz zaten, ona karşı çıkmam kesinlikle; nitekim gösterdiğiniz gibi Biçem el kitabı da benim dediğimi destekliyor. Anlatabildiysem ne mutlu, iyi vikiler. BennTheResearcher (konuş) 14.24, 30 Aralık 2020 (UTC)
Biçem el kitabının sizin dediğinizi nasıl desteklediğini pek anlayamadım. Ben mevcut sürümde müslümanlara karşı sergilenen bir saygı göremiyorum. “İslâm’da Âdem” gibi ayrı bir madde açmak ile Âdem maddesini arasında da bir bağlantı kuramadım zira ben resmi kaldırmadığımı alt başlığa taşıdığımı defaatle izah ediyorum. Zira Âdem her dinin kıymet verdiği bir şahsiyet. Eklediğiniz resim bir topluluğa uygun diğer topluluğa uygun gelmiyorsa burada tarafsızlıktan da söz edemezsiniz. Tekrar ediyorum benim kaldırdığım bir resim yok, dikkatli incelerseniz girişteki resmi alt başlığa taşımışım. Girişe Hristiyanlık için sorun teşkil etmeyen fakat İslama aykırı olan çıplak bir resmi ekleyip insanların gözüne sokmanın tarafsızlık olmadığını düşünüyorum. Bu resmin girişe eklenmesinin bilimle de uzaktan yakından alakası yok. Resmi kaldırmanın mümkün olmadığını bildiğim gibi, resmin girişte olması yerine hangi dinin görüşüne göre çizildiyse o başlıkta olmasını savunuyorum. Umarım anlaşılabilmişimdir. --Furkan 💬 15.03, 30 Aralık 2020 (UTC)

Bu konuda, eğer müsaitlerse ve fikir belirtmek isterlerse bazı kullanıcıların düşüncelerini almak daha sağlıklı olacaktır: @Vito Genovese, @Thecatcherintherye, @İazak.
Çıplaklık teşkil eden bir resmin manşet görseli gibi en üstte bulunması biraz aşırılığa kaçmış olabilir, o konuda hak veriyorum @Furkan; ancak bu 'resim bulunmamalı' fikrine yol açmamalı bana göre. İslam'a, Yahudiliğe, veya Hristiyanlığa bağlı bir madde olmadığı bakış açısıyla mevcût resmin veya daha farklı bir "Âdem tasfiri"nin bulunmasını destekliyorum. Biçem el kitabında bahsedilen ilkeyi ihlal etmediği kanısındayım, altını çizdiğim ifademde bahsettiğim nedenden ötürü. BennTheResearcher (konuş) 16.00, 30 Aralık 2020 (UTC)

Selam BennTheResearcher, "Çıplaklık teşkil eden bir resmin manşet görseli gibi en üstte bulunması biraz aşırılığa kaçmış olabilir, o konuda hak veriyorum" sözünüze istinaden iki haftalık süreçte yorum gelmediğinden eklediğiniz görseli en üst kısımdan alt başlığa taşıdım. Resmi kaldırmama görüşünüze hak verdiğimden bu uygulamamın sizin için de sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Daha sonradan fark ettiğinizde aklınıza herhangi bir oldu-bittiye getirdiğim düşüncesi gelmemesi adına buradan bilgilendirmek istedim. :) Selamlar. --Furkan 💬 12.21, 12 Ocak 2021 (UTC)

Yeniden merhaba @Furkan: iyi yapmışsınız. Etik olmayan bir durumun (çıplaklığın) sergilendiği bir tasfirin girişte yer alması konusunda hâlâ aynı fikirdeyim. Uygun bir tasfir bulursam(-sak) ekleriz. Bu arada bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum. BennTheResearcher (konuş) 21.55, 12 Ocak 2021 (UTC)

Hasan Sabbah sayfasındaki sorunları aydınlatmak[kaynağı değiştir]

Merhaba, Hasan Sabbah adlı sayfada benim yaptığım değişiklik, verdiğim kaynaklara rağmen reddedildi ve üstelik haksız bulduğum karşılık verildi. O sayfada yaptığım düzenlemeyle birlikte verdiğim kaynaklı sürüme geri alınmasını sizden rıca ediyorum. Saygılar ve yeni yılınız kutlu olsun. عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے (mesaj) 21.09, 1 Ocak 2021 (UTC)

Sizede Merhaba @عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے,
öncelikle teşekkürler nazik kutlamanız için, sizinde yeni yılınızı kutlu olsun. Face-smile.svg Hasan Sabbah maddesinde yaptığınız editlerde katkıdan çok gerekçesiz içerik eksiltme / çıkartma gördüm (bkz.: Vikipedi:Vandalizm); dolayısıyla geri aldım ve özete nedenini yazdım ("...içeriği bozup silmeyiniz."). Güvenilir kaynaklarla desteklenmiş bir bilgi eklemeniz olmuşsa ve/veya olacaksa elbette bu editiniz geri alınmaz, onaylanır. Wikipedia'da yeni olduğunuzdan dolayı, eğer yardım almak zorunda kalacağınız bir problemle karşı karşıya kalırsanız şahsıma veya diğer kullanıcı arkadaşlara çekinmeden sorabilirsiniz. İyi çalışmalar, iyi vikiler diliyorum. BennTheResearcher (konuş) 22.36, 1 Ocak 2021 (UTC)

Hasan Sabbah sayfasıyla ilgili soru[kaynağı değiştir]

Teşekkür ederim bende. Anladım, yani kitaptan verilen kaynak internette nadir bulunuyorsa onaylanabilirmi sayfa? Kitaptan detaylı bilgileri tekrar versem onaylanabilirmi acaba? Bu durumda neyi tavsiye edersiniz? Bu tür konuları sizinle konuşabildiğim için asıl ben teşekkür ederim. İyi vikiler :) عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے (mesaj) 17.38, 3 Ocak 2021 (UTC)

Yeniden merhaba @عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے !
Biz gönüllüler elbette politikacılar değiliz fakat kaotik bir atmosferin oluşmaması, işlerin rayından çıkmaması, ve kaliteli bir ansiklopedinin oluşturulmasını desteklemek (kısaca stabilité) için politikalar ve yönergeler yaratıyor ve bu politikalara nihai sadakati uygulayıncaya dek çaba sarfediyoruz (not: bu doğal olarak zaman alacaktır). Dolayısıyla, zaman buldukça politikaları okumak işinize yarayacaktır. Örneğin, "...yani kitaptan verilen kaynak internette nadir bulunuyorsa onaylanabilirmi sayfa?" sorunuza karşılık, şu politikaların ihlalini tetikleyebileceğini söyleyerek cevaplıyayım: güvenilirliği şüpheli kaynaklar* - şahsen yayımlanan kaynaklar* - özgün araştırmalara yer vermemek*.
Ekstradan, politika olmayan ancak gözatmanızı önericeğim şu sayfa var: kaynakların tarafsızlığı. Tabii ki bunlar daha ilk basamaklar Face-smile.svg deneme-yanılma yoluyla zaman içerisinde bu politikalara aşina olursunuz, mühim olan değiştir'e tıklamak korkusuzca değişikliklere başlamak (bkz.: cesur ol, geri al, tartış döngüsü). İyi çalışmalar, iyi vikiler diliyorum. BennTheResearcher (konuş) 21.25, 3 Ocak 2021 (UTC)