Kullanıcı mesaj:Bozkurt 599

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldin Bozkurt 599![kaynağı değiştir]

Bu su soğuk değil. Cesur ol!

Alevilik[kaynağı değiştir]

Açık çarpıtma mı? Alevi kelimesinin kökeni zaten Ali evladı demektir. Ehli Beyt ile alakası olmadan nasıl Alevi olunur? Asıl siz taraf tuttuğunuzdan dolayı Aleviliğin tarihini reddediyorsunuz. Çorbanın aşçısı sizsiniz sayın Nushirevan11... Bozkurt 599 (mesaj) 10.26, 8 Mayıs 2021 (UTC)

İyi niyetle tane tane anlatayım. Alevilik genel bir tabirdir. Zeydiler de Caferiler de İsmaililer de kendilerini Alevi olarak görürler. Hatta Sünnilikte de Alevi meşrepli tarikatlar vardır. Ancak bu madde Anadolu'daki Alevileri kapsıyor. Tarihi süreçteki Alevi akımlar ve hareketler Şiiliğin alt başlığı olarak Şiiliğin tarihi maddesinde açıklanabilir. Zaten Şiilik genel bir şemsiye terimdir. Zeydilik, Caferilik, İsmaililik ve Kızılbaşlık Şiiliğin alt kollarıdır. Bu sebepten ötürü Emeviler ve Abbasiler dönemindeki Alevi hareketlerin yeri -tekrar ediyorum- Şiiliğin tarihi sayfasıdır. Farklı hesaplar açıp yazma meşakkatine girmenize gerek yok.--Nushirevan11 11.36, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Sayın Nushirevan11, madem iyi niyetlisinizde neden diğer maddelerde de Aleviliklenilgili bilgileri eksiltip değiştiriyorsunuz? Şiilik sayfasına Tasavvufla ilgili ritüeller eklediniz ama Şiilikte Tasavvuf (Semah zikri) uygulanmaz. Bende iyi niyetle ve değerleri koruma amaçlı anlatmak istedim, defalarca çabaladım nezaketle açıklamayı ama mevcut kaynakların olmasına rağmen reddettiniz ve bana "Ekleme yapmak isteyen kişi diğer sayfalarda da açık çarpıtma yapma peşinde olan birisi" gibi suçlamalarda bulundunuz... ben zaten edilen vandalizm ve yanlış bilgileri düzeltmek için aynı konuyla ilgili değişiklikler yaptım. Açıklamalarım ve verdiğim kaynakları bakmadan reddetmeyip inceleseydiniz zaten anlayacaktınız. Ayrıca Sünniliğin temel ittikadinde tasavvuf yoktur, sadece Anadolu sünniliğinde bir kaç sünni cemaat tarafından tasavvuf benimsenir. Tasavvufun temeli zaten Peygamberimiz Muhammed ve 12 İmamlar (Ehli Beyt) ittikadidir. Sünnilikte 12 imamların velayeti yoktur. Sünnilikte 4 Halife vardır; Halife Ebu Bekir ilk Halifedir. Tasavvufta İmam Ali ilk imamdır. Genellikle diğer Sünni mezheplere bakınca hiç birinde tasavvuf temel ittikadde yoktur. Ancak Hanefi mezhebine kendilerini isnad eden cemaatler tasavvufu kabul eder, diğer Hanefiler reddeder. Madem ki söylediğiniz gibi Caferilil, İsmailik, Zeydilik gibi Aleviler var, ozaman neden onları Alevilik sayfasına eklemeknyerine tüm Alevilik sayfasını bozdunuz? Bi de ayrı olarak, değişiklik savaşı etmemek için yaptığınız değişikliği geri alacağınızı vaadettiniz fakat dalga geçer gibi durduğunuz yerden devam ettiniz. Alevilik son 8 yılın siyasi medyasından ibaret değildir, ettiğiniz hatayı düzelttim sadece. Lütfen saygıyla karşılayın ve düzeltin, ne gerek var polemiğe girmeye? Selametle. Bozkurt 599 (mesaj) 11.49, 8 Mayıs 2021 (UTC)

3GD[kaynağı değiştir]

Uyarı
Üç geri dönüş kuralını ihlal etmek üzeresiniz! Lütfen maddeleri geri döndürme işlemlerinize bir son verin, aksi takdirde Vikipedi'de değişiklik yapmanız engellenecektir. --Dr. Coalmesaj 20.40, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Tekrar merhaba. Değişiklik savaşıyla ilgili olarak şu sayfayı incelemenizi tavsiye ederim. İlgili madde, VP:CGT uyarınca kararlı sürüme döndürülmüştür. Tartışma sayfasında uzlaşı sağlamadan, uzlaşmazlığa yol açan değişiklikleri tekrarlamamanızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 12.11, 10 Mayıs 2021 (UTC)