Balistik füze denizaltısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cité de la Mer Müzesi'ndeki Fransız SNLE Le Redoutable denizaltısı)

Balistik füze denizaltısı, balistik füzeler (SLBM) fırlatmak için donanmış bir denizaltı türüdür.

Dünyanın ilk nükleer balistik füze taşıyan denizaltısı General Dynamics Electric tarafından yapılan SSBN-598 USS George Washington'dur.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Balistik füze denizaltıları, Rus R-29 veya Amerikan Trident denizaltılarındaki gibi SLBM'lere yer sağlanması amacıyla diğer tür denizaltılardan daha iridir. Bazı ilk modeller ateşleme için yüzeye çıkmak zorunda kalsa da, şimdiki tekneler özellik olarak sualtında 50 metreden daha az derinliklerde ateşlemektedir.

Amaç[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırı denizaltıları diğer deniz taşıtlarıyla (düşman denizaltılarını ve ticaret gemilerini de içerir) savaşmak üzerine özelleşmişken ve seyir füzesi denizaltıları büyük savaş gemileri ve yer üzerindeki taktiksel hedeflerlere saldırması için tasarlanmışken; balistik füzelerin birincil görevi nükleer caydırıcılık olup, balistik füze denizaltıları, saldırı denizaltılarından ve seyir füzesi denizaltılarından amaç olarak ayrılmaktadır. Buna bağlı olarak, balistik füze denizaltılarının görev profili, diğer tekneleri saldırganca aramak ve takip etmekten ziyade saptanmamış kalmaya yoğunlaşır. Balistik füze denizaltıları ne pahasına olursa olsun gizlilik ve görünmekten kaçınmak için tasarlanmıştır. Gövdelerinin yüzeyindeki yankısız fayanslar gibi pek çok ses düşürücü tasarım özellikleri, dikkatlice tasarlanmış itici sistemleri ve titreşim azaltıcı yataklar üzerine yerleştirilmiş mekanizmalar kullanırlar.

Nükleer savaş başlıklarıyla donanmış balistik füze denizaltıları, nükleer üçlemenin üçüncü ayağı olarak hizmet verirler. Denizaltıların görünmezlik ve yer değiştirme yeteneği hem bir saldırıya karşı güvenilir bir caydırıcılık (ikinci bir vuruş tehdidini devam ettirerek), hem de -kısmen taşıdığı silahların menziliyle verdiği- bir sürpriz ilk vuruş becerisi temin eder.

Etkin sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Az gelişmiş sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekli sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]