Krasnoye Selo-Ropşa Taarruzu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İkinci Kiev Muharebesi
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi
Tarih14 - 30 Ocak 1944
Bölge
Leningrad civarı, SSCB
Sonuç Sovyet zaferi, Leningrad Kuşatması kırılmıştır
Taraflar
 Sovyetler Birliği  Almanya
Komutanlar ve liderler
Sovyetler Birliği Leonid A. Govorov Nazi Almanyası Georg Lindemann
Güçler
3. SS Panzer Kolordusu
iki piyade tümeni
110 zırhlı araç
Volhov Cephesi
Leningrad Cephesi
681 zırhlı araç, 1.200 top [1]
Kayıplar
21.000 - 85 top

Krasnoye Selo-Ropşa Taarruzu, Leningrad Cephesi ile Alman 18. Ordu'su arasında, Leningrad'ın doğu yaklaşımında 14 - 30 Ocak 1944 tarihleri arasında gerçekleşen çatışmalardır. Harekât, Ocak Gökgürültüsü ya da Neva-2 Harekâtı olarak da bilinir. Taarruz sonucu 900 gün süren Leningrad Kuşatması kırılmıştır.

Hazırlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

2. Şok Ordusu, Kasım ayında gecelerde, Oranienbaum köprübaşı için Leningrad ve Lisiy Nos'dan çıkarıldı. Gündüzlerde ise köprübaşının tahliyesinde kullanılan yüzer köprüler kamufle edildi. Köprübaşının sorumluluğunda General Romanovski, General Fedyuninski ile değiştirildi.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Leningrad - Novgorodk Stratejik Taarruz Harekâtı'nın bir bölümü olarak 14 Ocak 1944 tarihinde Volhov Cephesi ve Leningrad Cephesi, Krasnoye Selo-Ropşa Taarruzunu başlattı. Taarruzun amacı Mareşal Georg von Küchler'in Kuzey Ordular Grubu'nu, Orenienbaum civarından geri atmaktı. Bu arada General Georg Lindemann'ın 18. Ordu'sunun kuşatılacağı umuluyordu.

General Fedyuninski'nin 2. Şok Ordusu ve General Maslennikov'un 42. Ordusu, General Felix Steiner'ın 3. SS Panzer Kolordusu'na taarruz ederek 9. ve 10. Luftwaffe Sahra Tümenlerini vurdu. Taarruzun üçücü günü Kızıl Ordu birlikleri Alman savunmasını yararak 23 km. genişlikte bir girme oluşturdu. Kuzey Ordular Grubu ve hızla dağılan Luftwaffe Sahra Tümeni, Estonya'da Narova Nehri hattına çekildiler. Muharebenin gidişatını belirleyen bir taarruzla Sovyet 63. Muhafız Piyade Tümeni, 19 Ocak'ta Krasnoye Selo cephesindeki Alman hatlarına girdi. Aynı gün, 2. Şok Ordusu Ropşa'yı, 42. Ordu ise Krasnoye Selo'yu aldı. Bu iki Sovyet ordusunun 30 Ocak'taki taarruzları sonucunda Alman kayıpları 21 bin olmuştur. Kızıl Ordu birlikleri ayrıca, 15 cm. ve 40 cm. arasında değişen kalibrelerde 85 top ele geçirdiler ve Alman kuvvetlerini 60 – 100 km. geri attılar. Sovyet Volhov ve Leningrad Cephelerinin Krasnoye Selo - Ropşa Taarruzu sonucunda, 900 gün süren Leningrad Kuşatması kırılmış oldu.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

2. Şok Ordusu ve 109. Piyade Kolordusu, 1 Şubat 1944 tarihinde Kingisepp–Gdov Taarruzu'nu başlatarak Kingisepp'i geri aldılar. 3. Panzer Kolordusu, kanlı geçen artçı muharebe ve faaliyeleriyle, sonunda Narva'nın doğu kıyılarındaki mevzilere çekildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Баранов Виктор Ильич (1987). "Броня и люди". Танкисты в сражении за Ленинград. Лениздат. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]